Kui teeks sel aastal teisiti ja prooviks teha jõulud tarbimispühast inimestepühaks? Siin on mõned ideed, kuidas seda teha:

  1. Leia asjade asemel aega. Selle asemel, et ostukeskustes hulluks minna, ole oma lähedastega koos. Veetke pere ja sõpradega lõbusalt aega — tehke piparkooke, ehitage lumememme või vaadake koos juba sadu kordi nähtud jõulufilme.
  2. Kui soovid kinkida, vali eetilised kingid. Eetilise kingituse ostmine tähendab, et me ei toeta oma ostuga ettevõtteid, kes pole keskkonnasõbralikud või kasutavad toodete valmistamisel orja- või lapstööjõudu. Kuidas oma ostus kindel olla? Kui ostad mõne “Made in China” märgiga kingi, siis peaksid kindlasti kahtlema. Kõige lihtsam viis eetiliselt kinkida, on kinkida hoopis vahva elamus, midagi kodumaist või uurida veidi tootja tausta.
  3. Veendu, et kingitust on päriselt vaja. Ilmselt oleme kõik vähemalt ühe korra elus saanud mõttetu kingituse, mis üsna varsti kapinurgas tolmu koguma hakkab. Selle vältimiseks küsi enne, kui ostad! Praktiliste kinkide tegemine tundub võib-olla igav, aga valmistab palju kauem rõõmu.
  4. Taaskasuta! Kodu ehtimiseks ei ole vaja igal aastal uusi kaunistusi osta. Kasuta eelmise aasta kulinaid ja jõulutulesid ning kui vaja, vaheta välja vaid mõni väike lambipirn. Pealegi, jõulutunde tekitajad on sageli lihtsad asjad nagu mandariinid, piparkoogid ja tassitäis sooja glögi. Mõtle, mis Sinus tegelikult tõelist jõulutunnet tekitab?
  5. Anneta! Öeldakse, et jõulud ei ole saamise, vaid andmise aeg. Eestis on sel ajal palju võimalusi, kuidas head teha. Kui tahad anda abi Eestist kaugemale, külasta näiteks Mondo, Pagulasabi või Punase Risti kodulehte. Nii leiad viisi, kuidas toetada laste hariduse saamist Aafrikas või aidata kriisikolletes olevaid inimesi.
  6. Kasuta jõuluprae valmistamiseks õiglaseid tooteid! Jõulutoitude valmistamisel kasutame sageli toiduaineid nagu suhkur, kakao, šokolaad jms. Kui jälgid poes Fairtrade, Rainforest Alliance ja UTZ märgistust, võid olla kindel, et ostetud toote valmistamiseks ei ole kasutatud orja- ja lapstööjõudu. Loe eetilistest märkidest lähemalt SIIT!

Terveilm.ee kutsub üles jõuludel pöörama rohkem tähelepanu kõigele, millest päriselt hoolime.

Kui Sinagi tunned, et jõulud on inimestepüha, siis võta osa üleskutsest “Võidab see, kellel on jõulude ajal kõige vähem stressi”.

2015. aasta on arengukoostöö aasta. Sel aastal pööratakse rohkem tähelepanu arenguriikidegas seotud teemadele — jõuludel oleme nende riikidega seotud rohkem kui esmapilgul arvatagi oskame.

Jaga
Kommentaarid