Mihkel Raud: ema kannatas minu joomise pärast kõige rohkem
Vastne riigikogu liige, muusik ja saatejuht Mihkel Raud võitles nooruses pikki aastaid alkoholismiga. Tema probleem piirdus hommikul uue õlle või viina leidmisega, ema mured olid aga märksa suuremad.
„Alkoholi tarbimine mõjutab neid, kellega sa elad füüsiliselt ja emotsionaalselt samas ruumis. Lolli juttu ja okset suust välja ajava inimesega samas ruumis olek pole ainult füüsiliselt ebameeldiv, see on ka emotsionaalne probleem. Inimene, keda sa armastad ja kalliks pead, on pikalt kestva tsükli ajal pidevalt täis. Lähedastele on see väga raske ja teha pole midagi,” kirjeldab Mihkel Raud, kuidas mõjub joomine neile, kes peavad alkoholi kaine peaga taluma. „Minu kodus oli ema see, kes pidi seda kõige rohkem kannatama. Sellest on palju aega möödas, aga ma ei saa sellest ikka üle,” tõdeb Raud.
Passiivne joomine on Eesti ühiskonna jaoks üsna tundmatu mõiste. Ilmselt tuleb esimese paralleelina pähe passiivne suitsetamine. Sisuliselt pole see aga parim võrdlus, sest erinevalt suitsetajaga samas ruumis viibimisest ei kahjusta alkoholi tarbiva inimese kõrval olemine otseselt kõrvalseisja tervist. See ei tekita talle joovet, kuid purjus inimene võib olla äärmiselt ebameeldiv ja isegi ohtlik. Tekitatav kahju on sageli emotsionaalne, mitte füüsiline.
Igavene pohmelus
Kõik inimesed, kes on kunagi olnud häiritud naabrite joomapeost, keda on oma jauramisega häirinud trammis sõitev seltskond või kellele purjus abikaasa või laps on muret tekitanud, on tegelikult kokku puutunud passiivse alkoholi tarbimisega. Need on aga leebed näited. Perevägivald, liiklusõnnetused, tapmised ja vägistamised on sageli alkoholi kuritarvitamise tulemused, kus kannatavad tihti kained inimesed, kel ei pruugi purjutajaga mingit seost olla.
Passiivse alkoholitarbimise karmim näide on 1973. aastal avastatud haigus, mida hakati nimetama fetaalseks (ehk loote) alkoholisündroomiks. Selle tekitamises on täielikult süüdi ema. Haigus on küll lihtsasti välditav, kuid seda pole võimalik hiljem ravida. Näitlikult öeldes sünnib laps räige pohmelliga, mis ei lähegi kunagi üle.
Eesti karskusliidu esimees Lauri Beekmann ütleb, et alkoholi tarbimisega kaasnevad ühiskonnakahjud sõltuvad tarbiva alkoholi kogusest inimese kohta. Kui tarbimine suureneb, sagenevad ka tervisekahjustused. „Me joome soomlastega üsna sarnastes kogustes, kuid kahjud on seal väiksemad. Näiteks ei minda seal nii sageli jokkis peaga rooli ja ka teised sotsiaalsed kahjud on väiksemad,” võrdleb Beekmann.
Liiklusõnnetuste rohkus on Eestis küll langustrendis, kuid neid juhtub siiski väga palju. Purjus juhtide osalusel juhtus 2013. aastal 191 liiklusõnnetust, milles hukkus kokku 23 inimest – seda on 6% rohkem kui 2012. aastal. Joobes juhtimisega seotud õnnetused moodustasid 2013. aastal 14% kõikidest liiklusõnnetustest ja iga neljanda liikluses elu kaotanu surma põhjustas purjus autojuht.
Statistika joonistab välja purjus inimeste mõju arvude keeles ja kannatanuid on rohkem kui joojaid. Seejuures on tavainimesel sageli väga keeruline vältida kokkupuudet alkoholismiga, isegi kui ta seda väga üritab.
2013. aasta 50 tapmisest oleks 13 võinud jääda olemata, kui mängus poleks olnud alkoholi. Viimaste aastate jooksul on umbes iga neljas tapmine toime pandud purjus peaga. Ka vägistamiste ajal on kannatanu (või mõlemad osalised) sageli alkoholjoobes või muul põhjusel võimetu toimuvast aru saama.
Alkoholi aastaraamat ütleb, et pidev alkoholi joomine mõjutab oluliselt inimese psüühikat, millest saavad alguse sotsiaalse käitumise probleemid. Probleemid levivad ühiskonda: suurenevad kuritegevus, õnnetuste hulk ja kulud tervishoiule. Alkoholiga seotud haiguste ravikulud (tasulisi visiite arvesse võtmata) tõusid Eestis 2013. aastal 3,2 miljoni euroni.
Kõige sagedamini puutuvad passiivse joomisega kokku siiski alkohoolikule kõige lähedasemad. Beekmanni sõnul kogevad need, kes ise ei joo, ühel või teisel moel 50% alkoholi tarbimisega kaasnevaid probleeme.
Viin laual, laps näljas
Pereliikmete emotsionaalsed üleelamised ei tähenda üksnes vanemate joomist, mida lapsed peavad kannatama. Mihkel Raud meenutab, kuidas ta enda pikkade joomistsüklite ajal rikkus oma ema vaimset tervist. Nüüd tunnistab Raud, et ta tajus juba siis, mida tema joomine lähedastele teeb. „Ma sain aru, et olen olnud igavene mölakas, aga süümepiinad ei pane olukorda parandama. Alkohoolikul on süümepiinade vastu imelihtne vahend – joomine.”
Pereliikmete puhul on kõige raskem see, et alkohoolikust lähedase eest pole kuhugi minna. „Väljapääs on vaid füüsiline,” ütleb Raud.
Justiitsministeeriumi aruande kohaselt tekitas 80% vägivallakogemustega perede puhul probleeme just alkohol. Aga kui palju on neid peresid ja sõpruskondi, kus asi ei jõua vägivallani, vaid piirdub pideva muretsemise ja stressiga, on väga keeruline arvata. Lauri Beekmanni sõnul on liberaalse alkoholipoliitika tõttu selliste probleemidega kokku puutumise võimalus väga suur.
„Me peame teatud ebanormaalseid asju juba normaalseks, meil on purjus olemine normaalne, Lääne-Euroopas see ei ole nii normaalne. Euroopa Liidu alkoholistrateegia vastuvõtmisel oli üks eesmärk just see, et purjus olemine vääriks hukkamõistu,” sõnab Beekmann, kuid lisab lootustandvalt, et liigume siiski paremuse poole ja teadlikkus paraneb. Võib-olla pole meie ühiskond ise suutnud pead selgeks magada ja joomisega kaasnevaid probleeme kainelt näha?