Terviseamet teostab koolide üle järelevalvet lähtudes mitmetest erinevatest õigusaktidest.

Kooli päevakava, õppekorraldus ja tunniplaan on reguleeritud sotsiaalministri 27.03.2001. a määrusega nr 36 Tervisekaitsenõuded kooli päevakavale ja õppekorraldusele.

PDF Tervisekaitse soovitused arvutiõppele ja arvuti avalikule kasutamisele. (soovituslik juhend)

Kooliväsimuse vältimiseks koostatakse õpikoormuse vaheldumist kajastav tunniplaan ning jaotatakse õpitegevus ühtlaselt õppeaasta vältel.

Ühe õppepäeva tunniplaanis peavad humanitaarained vahelduma reaal- ja oskusainetega arvestusega, et üldjuhul on õpilase õpi- ja töövõime suurem päeva esimeses pooles ning teisipäeval ja kolmapäeval.

Tunniplaan on päevakava osa ja koostatakse lähtuvalt riiklikes õppekavades sätestatud õpilase nädalakoormusest, riikliku õppekava alusel koostatud kooli õppekavast, õppeainete raskusest ning eeldatavatest õpitulemustest.
Õppepäevas võib läbi viia ühe kontrolltöö. Kontrolltöö toimumise ajast teatatakse õpilastele vähemalt viis õppepäeva enne kontrolltöö toimumist. Õppenädalas võib läbi viia kuni kolm kontrolltööd.
Kontrolltöid ei planeerita esmaspäevale ja reedele, samuti õppepäeva esimesele ning viimasele õppetunnile, välja arvatud juhul, kui õppeaine on tunniplaanis esmaspäeval ja reedel või ainult ühel neist päevadest või esimese või viimase tunnina.
Kontrolltöö — õppeveerandi või kursuse õpitulemuste omandamist kontrolliv kirjalik töö.
Õppetunnid algavad koolis kell 8.00 või hiljem.
Õppetund vaheldub vahetunniga, mis ei tohi olla lühem kui 10 minutit.
Söögivahetund kestab vähemalt 15 minutit ja on soovitatavalt 3.–4. vahetunnil.
Pikapäevarühmas osalevate õpilaste eine- või lõunasöögi aeg kavandatakse päevakavas nii, et söögikordade vahe oleks 3 kuni 4 tundi.
Kui koolis ei jätku ühes vahetuses piisaval arvul õpilaskohti, võib kooli õppetegevust korraldada kahes vahetuses. Teise vahetuse tunnid lõpevad hiljemalt kell 19.00.

Kodused õpiülesanded

1. klassis koduseid õpiülesandeid üldjuhul ei anta.

Pühadejärgseks päevaks ja õppeveerandi esimeseks päevaks koduseid õpiülesandeid ei anta.

Koolitee pikkus ja ranitsa (koolikoti) raskus

Koolikohustusliku õpilase jalgsikäimise koolitee ei tohi olla pikem kui 3 km.

Eesti Vabariigi haridusseaduse alusel on kohalike omavalitsuste pädevuses korraldada laste õiguste kaitset õigusaktidega sätestatud tingimustel ja korras. Seega kui õpilase jalgsikäimise koolitee on pikem, kui 3 km peab kohalik omavalitsus korraldama õpilaste kooli-ja kojuveo.

Ranitsa (koolikoti) lubatud raskus (koos sisuga) on:
1.–3. klassi õpilastel kuni 3,0 kg;
4.–6. klassi õpilastel kuni 3,5 kg;
7.–9. klassi õpilastel kuni 4,5 kg.

Pikapäevarühma päevakava

Pikapäevarühma päevakavas kavandatakse vahetult pärast õppetundide lõppu vähemalt üks tund õpilase eale vastavat kehaliselt aktiivset tegevust, mida sisustatakse olenevalt ilmastikutingimustest, kas õues või ruumis.
Pikapäevarühmas osalevad õpilased peavad saama koolis täiendava eine- või lõunasöögi
Pikapäevarühmas osalevate õpilaste eine- või lõunasöögi aeg kavandatakse päevakavas nii, et söögikordade vahe oleks 3 kuni 4 tundi.

Minu arvamus sellest:
 Ega need koolid ju neid reegleid tegelikult ei täida.. Minu 1. klassi poisil anti kodutööd väga palju. Vanematel lastel on olnud isegi kuni 3 kontrolltööd päevas ja kuni 8 kontrolltööd nädalas. Ja koolikoti raskus, minu 6. klassi tüdrukul kaalus see 7 kilogrammi!! Kaasas olid tollel päeval ainult vajalikud asjad. Üldse, kannab ta vaid vajalikke asju kaasas. Mida peaks tegema?! Nüüd uus kooliaasta, rohkem tunde, rohkem kooliasju ja palju raskem kott! Mina ei taha, et minu laps kannaks uuel kooliaastal ka 7kg kaaluvat kotti. See on ülemõistuse palju. Koju jätta ka asju ei saa ju, muidu pannakse kohe märkus ekooli ja paljude märkustega õpillane kohe direktori jutule..

Mis kaaluvad teie laste kotid?
Tuli pikk jutt…