Naistepäev on ka neerupäev: loe, kuidas oma neere hoida ja küsi nefroloogilt nõu


Naistepäev on ka neerupäev: loe, kuidas oma neere hoida ja küsi nefroloogilt nõu
PantPanthermedia / Scanpix

Tänavu, rahvusvahelisel naistepäeval 8.märtsil, on rahvusvahelise neerupäeva fookuses krooniline neeruhaigus ja naiste tervis.

Kroonilisele neeruhaigusele ja selle tüsistustele tähelepanu pööramiseks tähistatakse rahvusvahelist neerupäeva igal aastal märtsikuu teisel neljapäeval alates 2006. aastast, sest neeruhaigused kulgevad varjatult ja väga paljud inimesed ei ole neeruhaigusest teadlikud. Elanikkonda hulgas esineb kroonilist neeruhaigust ligikaudu 10-14% ja just naistel esineb neeruhaigusi sagedamini kui meestel.

Kui peamisteks kroonilise neeruhaiguse põhjusteks elenikkonna hulgas on diabeet ja kõrgvererõhktõbi, siis mõned neeruhaigused on eriti tüüpilised naistele, näiteks luupusnefriit ja äge või krooniline püelonefriit. Raseduse ajal on väga oluline tähelepanu pöörata kuseteede infektsioonide õigeaegsele ravile ja krooniliste neeruhaiguste varajasele avastamisele ning ravile.

Eesti nefroloogid ühinevad maailma nefroloogidega kutsudes üles kõiki naisi, tüdrukuid ja meedikuid olema kursis naistel esinevate neeruhaiguste iseärasustega. Soovitame alati küsida nõu oma perearstilt kuidas varakult avastada neeruhaigusi ja hoida ära haiguse süvenemine. Meedikutele ja patsientidele on olemas ravijuhendid millal teostada uriinianalüüsi ja määrata neerufunktsiooni inimestel, kellel on suurem kroonilise neeruhaiguse tekkerisk. Uus, kroonilise neeruhaiguse ravijuhend patsientidele ja meedikutele valmis 2017 aastal ja on leitav veebilehelt: www.ravijuhend.ee

Seotud lood:

Eesti nefroloogid kutsuvad üles tervete neerude nimel:

- järgima tervislikku eluviisi s.h. hoida kehakaal normis,

- ravima õigeaegselt kuseteede infektsioonid,

- lõpetama suitsetamine,

- liikuda piisavalt,

- mõõtma vererõhku,

- teostama perearstil lihtsat uriinianalüüsi ja määrama neerufunktsiooni inimestel, kellel on suurem kroonilise neeruhaiguse tekkerisk (diabeedi ja kõrgvererõhktõve haiged ning inimestel, kes on ülekaalulised, üle 50 aasta vanad, suitsetavad või kellel on perekonnas esinenud kroonilist neeruhaigust).

Rahvusvahelisel neerupäeval korraldatakse üle maailma erinevates riikides üritusi ja ettevõtmisi, mis on pühendatud kroonilise neeruhaiguse ennetamisele

Ka Eestis on juba aastatid tavaks, et rahvusvahelise neerupäeva puhul toimuvad üritused: telefonikonsultatsioonid Eesti neerukeskustes, kus huvilised saavad telefoni teel vestelda nefroloogiga ja muud üritused.

8. märtsil 2018, Rahvusvahelisel Neerupäeval ja Naistepäeval toimuvad üritused:

* Kl. 14.00-15.30 vestlusringTartu Ülikooli Kliinikumis "Neerud ja Naiste Tervis" E korpus, patsiendiinfo ruumis 1. korrusel

* Kl. 12.00-14.00 telefonikonsultatsioonid Eesti neerukeskustes:

- Põhja-Eesti Regionaalhaigla telefonil 6171272

- Tartu Ülikooli Kliinikumi telefonil 7318272

Vasta küsimusele ja võida toto koolitus
Mis aastal ehitati Tallinna hipodroom?
Toto koolitus 10-le koos karastusjookide ja snäkkidega, 100€ tasuta
panustamisraha (10€ per inimene), 100% sissemakse boonus kuni 100€

Tähelepanu! Tegemist on hasartmänguga. Hasartmäng pole sobiv viis rahaliste probleemide lahendamiseks.
Tutvuge reeglitega ja käituge vastutustundlikult.


Tänud vastamast ja head loosiõnne!
Jäta kommentaar
või kommenteeri anonüümselt
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare