Teata kohatust postitusest - moderaator@delfi.ee
Tervisemure
lapsel täid peas
 
kasia 01. veebruar 2008, kl 20.37
Nonii, vaat kus lops. Täna sain tõelise jubeduse osaliseks. Lapsi kolm 8 aastane , 1 ja 9 kuune ja siis veel 3 kuune beebi. Nii kolmapäeval läheb 8 aastane vanaemaga Tenerifele aga nüüd siis asja juurde. Tuli täna koju j pea sügeleb. Vaatan pähe peas ikka mitu mitu täid, tingud ka. Nüüd panin Nixi pähe, kas sellest aitab. Teisipäevaks peab ju pea puhtaks saama. Tegemist tüdrukuga, juukseid ju maha ajada ei saa. Endal ka juba pea sügeleb. Mees töötab Soomes, abi sealt ei saa . Kuidas säästa teisi lapsi, mis teha,aidake nõuga palun!
 
Mari 01. veebruar 2008, kl 20.53
mul lapsel aitas vist ühest korrast ja pärast kammida, mis oli üpris raske pikkade juuste puhul
 
to mari 01. veebruar 2008, kl 21.25
KAs tingud said ka siis kohe kammides kätte?
 
katjake 01. veebruar 2008, kl 22.34
uuri vanu teemasid, seal kusagil ammmu, ammu on sellest juttu.
 
barbs 01. veebruar 2008, kl 23.12
lasteaias õpetati, et juuste värvimine aitab. et siis täid ei taha külge hakata. värvida võib ka ju loomulikku värvi. väiksemate puhul muidugi jah... raske otsus
 
kd 01. veebruar 2008, kl 23.24
Nüüd panen sulle alles teksti. Mul oli korra lapsega sama lugu, ostsime nixi ja lõikasime juuksed lühikeseks (enne pikad). Lahti saime. Tinge kammisime kah selle kammiga ja keetsin kammi läbi juuksekummid vist viskasin minema.


Täid peas? Ei või olla! (3)

.. Kadrin Linna
Täisid hävitati omal ajal petrooleumiga. Nüüdsed preparaadid on käsimüügis saadaval Nix, Pedilin ja Nittifor, mis on kiire mõjuga ja efektiivsed. Kas need vahendid tapavad ka tingud, pole kindel,seepärast tuleb need juuksekarvade küljest välja noppida käsitsi.
Kuigi täitõbi ehk pedikuloos tundub kuuluvat möödunud sajandi hädade hulka, esineb seda üksikute leebemate lainetena nüüdki.


I maailmasõja eel põhjustasid pea- ja riidetäi suuri tüüfusepuhanguid, mis nõudsid hulgaliselt inimohvreid. Näiteks Vene–Türgi sõjas hukkus täidest kantud haiguste tõttu rohkem inimesi kui lahingutes.


Riidetäi osa tähnilise ja taastuva tüüfuse levitamisel selgus 1909. aastal, see võimaldas ka haiguse levikut järjekindlalt tõkestada.
Selle parasiidi ja haiguse leviku omavahelist seost uurinud prantsuse teadlane Charles J. H. Nicolle sai 1928. aastal Nobeli auhinna.
Peatäi eluviis
Peatäi on pisike (3 mm pikk) kukla- ja kõrvataguse piirkonnas elutseda eelistav parasiit, kes kinnitab oma võrdlemisi suured munad ükshaaval peanaha lähedal juuksekarva külge. Seega juuste kasvamisel kaugenevad tingud ehk tühjad täimunakoored peanahast. Tingude asetuse järgi on näha, kas pedikuloos on verivärske või pikalt kestnud.
Üks segamatult parasiteeriv täi võib elu jooksul (2 kuud) anda ca 300 muna. Koorunud vastne toitub verest ning kestub kolm korda. Suguküps täi areneb tingust 20–25 päevaga.
Inimese verest toituv peatäi eritab haava sisse vere hüübimist takistavat sülge, mis põhjustab peanaha ebameeldivat sügelust ning sunnib kratsima.

Esialgu juustes elavad täid võivad üle kolida ka riietele, kui need on higist ja mustusest läbi imbunud. Riidetäi ja riietel elav peatäi kleebivad oma munad riidekiududele. Põhiliselt eelistavad nad kehale tugevalt liibuvaid rõivaosi vöökohal.
Madalal temperatuuril võib täi söömata elus püsida kuni kümme päeva. Temperatuuri tõusu suhtes on täid väga tundlikud ning hukkuvad juba umbes 44kraadises kuumuses.


Pedikuloosi esineb rohkem lapseeas

Täid võib külge saada mitmel moel ka piinlikku puhtust armastav inimene. Enamasti kannavad täi koju lasteaialapsed ja algklasside õpilased.
Täidega nakatumine toimub otsesel kontaktil juba haigestunud inimese peaga, aga ka kasutades teise kammi, mütsi vms.
Juuksurid, õpetajad-kasvatajad ja teised lastega sageli kokku puutuvad inimesed ütlevad, et see on eaga kaasnev nähtus, ei midagi hullemat. Kes pead-jalad segi ja kobaras koos hulgakesi mängivad, neil on kõige suurem võimalus pedikuloosi jääda.

Eriti ilmneb see aktiivsete laste puhul suvelaagris. Siis aitab ühest täikandjast, et ära rikkuda paljude laste koolialgus. Tähtis on, et lapsevanemad oskaksid parasiidi õigel ajal avastada ja kahjutuks teha.

Esindussalongis töötav juuksur Riina pole juba paarkümmend aastat täiskasvanutel ühtki täid ega tingu leidnud. 1980. aastal tuli noor ehitaja ühiselamust esmakordselt juuksurisse, et lasta pruudisoeng teha, pidi aga selleta lahkuma. Kurb küll, kuid neiu pikkades juustes pärlendasid tingud.


Peatäide hävitamine
Praegusel ajal ei pea esiemade kombel nädalaid kestva raviga tegelema. Täitõrjeks on kiiretoimelisi vahendeid, mida saab apteegi käsimüügiletist.


Mõned emad on kurtnud, et apteegis saada olev peamääre pole nii efektiivse toimega, kui juhendist lugeda. Valmistaja väitel kuluvat peatäide ja tingude kahjutuks tegemiseks vaid 10 minutit, ent selle aja möödudes on täi alles elujõuline ja liigutab.

Ravimit tutvustavat voldikut lugedes selgub aga, et täid võivad säilitada liikumisvõime veel kuni ööpäev. See pole märk, et tõrje ebaõnnestus, sest kokkupuutel määrdega on täid kahjutuks tehtud.

Tallinna tänavalaste kodu juhataja Inge Ojala sõnul on tal nipp, mis peamäärde mõjusamaks teeb. Pärast peanaha ja juuste sissemäärimist mässib ta pea rätikusse ja katab kilemütsiga ning jätab lapse nii kolmveerandiks tunniks istuma. Selleks et sügelusest-kipitusest tähelepanu eemale juhtida, annab ta lapsele mõne huvitava mängu.

Inge Ojala peab iga tõrje korral kindla peale välja minema, sest abivajajaid on palju ja iga ravimitilk kallilt käes. Pärast juuste loputamist kammib ta märjad juuksed täikammiga hoolsalt läbi, et eemaldada surnud täid ja tingud.


Valida võib ka mõne muu täitõrjevahendi, näiteks looduslikest ainetest valmistatud täišampooni.


________________________________________


Pane tähele:


• Pedikuloosi nakatumine toimub otsesel juuste kokkupuutel või nakatunu kammi, harja või peakatte kasutamisel.


• Täid võivad olla ka kulmudel ja ripsmetel. Sealt tuleb nad käsitsi ära korjata. Kulme ja ripsmeid võib määrida vaseliiniga.


• Pedikuloosi haigestunud inimesega kokku puutunud riideesemed tuleb läbi pesta (nt mütsid, sallid, pluusid, džemprid, padjapüürid jmt).


• Nii patsikummid, kammid kui juukseharjad tuleb niisamuti kui juuksedki täivastase vahendiga kokku määrida, sellel mõjuda lasta ja siis puhtaks pesta.


• Kui leiad lapse peast täi, tuleks sellest teavitada ka kasvatajat või õpetajat, et kõik lapsed saaks üle kontrollitud ja nakkuse levik peatatud.
 
Täi 01. veebruar 2008, kl 23.55
Mine apteekisse ja küsi rohtu.Ühe määrimisega on pea puhas.Surnud tingud pudenevad hiljem või korjsd ära aga vähemalt keegi enam ei ela.
 
Mari 02. veebruar 2008, kl 09.32
Vastuseks eelpool toodud küsimuselle: jah tingudest sai ka lahti.
Minu laps sai need arvatavasti Tln ühistranspordist, sest kellelgi klassis polnud, aga bussis ta on mitu korda märganud neid mõnel juustes rippumas.
Igatahes sai ta korraliku psühhotrauma sellest, käisime arstil ja sai selle pärast vist mingi nädal aega kodus oldud.
 
Minu 02. veebruar 2008, kl 22.01
tüdrukul olid ka peas. Loodetavasti oleme nüüdseks lahti saanud. Pea 8 nädalat kasutasime Nixi šampooni, mis täisid ära ei tapnud, aga muutis neid vist pisut uimasemaks, et tulid täikammi ja pideva otsimisega välja. Ülipikad juuksed lõikasime lühikeseks, aga hirm on siiamaani. Jubedus millega 21. sajandil veel kokku puutume.
Lisa postitus
Autor:
Sinu e-posti aadress:

Selleks, et lisada oma postitusele pilt, video või pildialbum, kopeeri postituse väljale pildi, video või albumi aadress.

Näiteks:
  • http://pilt.delfi.ee/picture/2715753/
  • http://video.delfi.ee/video/vRze7Wd9/ või http://www.youtube.com/watch?v=KF0i_TyTtyQ
  • http://pilt.delfi.ee/album/170457/
Pane tähele! Lingid on aktiivsed ehk klikitavad ainult sisse loginud kasutajate postitustes! Lisada saab vaid Delfi Pildi fotosid või albumeid ning Delfi Video või Youtube'i videoid! Fotod, galeriid või videod on nähtavad ainult sisse loginud kasutajate postitustes!
Lisa postitusele link, pilt või video!