Teata kohatust postitusest - moderaator@delfi.ee
Kööginõu
kuidas teha head vahukoort?

n 13. september 2006, kl 15.30
viimati tehes ei tahtnud vahukoor kuidagi vahtu minna ja lõpuks läks võiks :( mis oleks nipid?

m 13. september 2006, kl 15.34
Võiks läheb siis, kui teda palju klopid.

lihtsalt 13. september 2006, kl 16.16
Koor peab olema värske, 35%. Muud nippi polegi. Üle ei tohi vahustada, siis läheb võiks. Las jääb selline pehmepoolne vaht. Sa ilmselt tahtsid, et läheks hästi kõvaks vahuks ja siis keerasid vindi üle. Sest see üleminek toimub suht järsku - tugevast vahust võiks.

anka 13. september 2006, kl 16.46
veel parem oleks 38%-ne rõõsk koor. Ja koor peab olema külm, kui hakkad vahustama! Lisa suhkurt ja sutsu vaniljet ja vahusta.

abc 13. september 2006, kl 16.49
väga värske koor läheb halvemini vahtu. koor peab olema külm.

n 13. september 2006, kl 17.59
ma ei tee vist enam kunagi vahukoort :( uurisin, et toasoe vahukoor läheb paremini vahtu, aga seekordsest hullemat möksi annab otsida! kollane pudru tuli välja :(
võimalik, et asi on saumikseris, aga paremat ei ole

noo 13. september 2006, kl 18.50
parim vahukoor tuleb ikka õrnalt käsitsi kloppides. Saumikser on mingi imelik asi.

käss 13. september 2006, kl 19.28
Mina vahustan alati käsitsi vispliga, siis on ka hea momenti tabada, millal ta just vahtu (nagu öeldud, pehmepoolne vaht)läheb ja saab kenasti lõpetada enne võiks (kollane pudru) minemist. Mis tähendab, et saumikserist paremat ei ole. Kui koort väike kogus, saab selle isegi kahvliga vahtu.

kati 13. september 2006, kl 20.59
külma koort vahustatakse sellepärast et (toa)sooja koore vahustamisel on raske tabada momenti mil tugev vaht muutub hetkega võiks (kollaseks mögaks).
mida külmem koor seda aeglasemalt vahustub, nullkraadilähedase temperatuuri juures peaaegu võimatu:)

Keidi 14. september 2006, kl 12.22
Koor läheb hästi vahtu, kui sellele lisada natuke soola või sidrunihapet ja suhkrut tasuks alles lõpu poole lisada, kui juba vahtu läheb.

söps 14. september 2006, kl 16.51
Koor tahab kloppimisel rohkem öhku saada. Saumikseriga korralikku vahukoort ei saa. Olen proovinud.

Vivian 15. september 2006, kl 09.38
võtame kokku: klopi mikseri, vispli või millega iganes, kasvõi klaaspurgis loksutades, aga mitte saumikseriga - see ainult lõhub struktuuri (sama käib ka munavalgete kohta).
VÕta koor otse enne vahustamist külmkapist. Soe koor lähebki kergesti tükki.
Väike kogus suhkrut aitab ka paremini vahtu tekitada. St suhkru võib kohe alguses lisada.

raudne leedi 15. september 2006, kl 23.31
nõus eelmisega. Mina lisan vahukoore sisse alati tuhksuhkru ja vanillisuhkru kohe, enne kui asun vahustama. Kui tahan, et koor püsiks kauem tugev ja ei läheks kohe vesiseks, siis lisan paar supilusikatäit toasooja maitsestamata toorjuustu. Popimatel saumikseritel on olemas spetsiaalne vispel, mis käib tera asemel mikseri otsa ja on mõeldud vahustamiseks. Teraotsik on mõeldud eelkõige püreerimiseks, hakkimiseks on ka spets otsik. Nii-et saumiksereid ei maksa kohe maha tegema hakata. Iga asi omal kohal.

katrina 12. mai 2012, kl 13.57
Kas keegi oskab soovitada kuidas teha ilma vahukooreta munast ja sellistest asjadest vahukoort?

Anu ka 12. mai 2012, kl 14.38
Munast tuleb vahustatud muna, mitte vahukoor. Miks selline imelik küsimus?
Vahustatud muna võid igasuguste asjade õhulisemaka tegemiseks lisada, aga soovitavalt küpsetiste.

kata 19. mai 2012, kl 11.49
Katrina, ilma vahukooreta ei saa teha vahukoort.
Vahukoort olen ka mina käsitsi vahustanud, ma ei ütleks, et temperatuur ja muud tingimused tohutuid erinevusi põhjustavad, vahtu läheb ikka. Saab ka mehaanilise ehk vändaga kloppijaga, aga need paar korda, mis ma elektriliste mikseritega olen koorele või munavalgele lähenenud, ebaõnnestusid täielikult.

mul 19. mai 2012, kl 18.00
on mikseri otsas lisaks purustajale ka vispel. Mugav ja kerge teha.

icc 24. mai 2012, kl 13.47
Mul pole 25 aasta jooksul, mil vahukoorega kokku olen puutunud, veel kordagi õnnestunud seda võiks või nagu siin öeldi- kollaseks plögaks lasta. Olen vispeldanud nii mikseriga kui käsitsi, nii külmikust võetud kui toasooja koort. Suhkru ja muud maitseained (kakao, vanilje vms) lisan alati kohe enne vahustamist. Mul on pigem küsimus, et kuidas teistel õnnestub vahukoor nö üle lasta?
Aga katrina küsimus oli muidugi super, tegi tuju kohe lõbusaks :) Ilmselt oli see tingitud mõnest teisest siinsest teemast, kus õpetatakse ise majoneesi munadest ja õlist valmistama.

viimasele 29. mai 2012, kl 21.48
Vahusta lihtsalt veidi aega edasi, kui koor on juba vahus ja saadki kollase plöga:)
Jah, super oleks teha vahukoort näiteks kraaniveest, ei mingit ette mõtlemist ega poodi kappamist :D

ninnu-nännu 31. mai 2012, kl 09.21
kunagi ammu kuulsin sellist soovitust, et kui soovid saada püsivat vahukoort, kuumuta koor (vist koos suhkruga) jahuta kiiresti maha, lase külmkapis külmaks ja vahusta siis, pean oma vanad retseptivihikud üles otsima, äkki leian selle retsepti, aga proovige

elli 31. mai 2012, kl 13.07
Pole selle peale kunagi tulnud, et vahukoort nüüd, kui mikserid olemas, võiks või lausa peaks käsitsi vahustama. Nii u. 40 aastat tagasi olen korra tulemuseks ka või saanud. Vahustasin siis vastavas nõus, kaant üles-alla liigutades. Esimese elektrilise mikseri saime õige pisut hiljem ja sestajast saadik olen vahukoort vaid mikseriga vahustanud. Enamasti saab koor külmikust võetud, külmas teatavasti piimasaadused säilivad kauem.

srllu 23. august 2013, kl 15.22
Kui palju tuleks lisada 200 ml suhkrut?

u 25. august 2013, kl 09.58
mune olen mikseriga vahustanud, aga vahukoort alati käsitsi.

hmm 25. august 2013, kl 11.11
teema küll juba igivana, aga ei saa mitte vaiki olla :)

icc
24. mai 2012, kl 13.47 kirjutas:
"Aga katrina küsimus oli muidugi super, tegi tuju kohe lõbusaks :) Ilmselt oli see tingitud mõnest teisest siinsest teemast, kus õpetatakse ise majoneesi munadest ja õlist valmistama."

Katariina küsimuse osas olen nõus, aga mis majoneesi puutub, siis pole icc ilmselt mitte kunagi maitsnud ise tehtud majoneesi :)
mulle ei maitse siinsed poes müüdavad majoneesid (ei ela eestis), pealegi tarvitan kodus nii harva ja nii väikestes kogustes majoneesi, et ise tegemine pole mingi probleem. pealegi tean nii täpselt mida ma endale sisse söön, säilitus- ja muud lisaained ei ahvatle eriti.
algul tassisin majoneesi eestist kaasa, aga millegi pärast ei maitse need ka enam nii nagu vanasti :)

vana vaal 25. august 2013, kl 12.50
ka ei kujuta ette, kuidas saab vahukoore võiks lasta. vahukoore tegemine on käkitegu, kui teen mingit kreemi, lasen kõvemaks. kui aga koogi juurde -jätan pehmemaks. järgmine küsimus on äkki, kuidas ma aru saan millal vesi keeb?

to vana vaal 26. august 2013, kl 10.43
väikseid koguseid kodus oma pere tarbeks on kombeks vahustada käsitsi ja siis pole probleemi.
natuke suuremaid koguseid vahustades kasutan tavalist mikserit ja sellega pole ka võid õnnestunud saada :)

aga tööl on kitchen aid ja üks veel suurem mikser ja nendega on küll "õnnestunud".
põhjuseid on mitu,
kui on vaja korraga mitme asjaga ja erinevates ruumides tegeleda, siis võib lihtsalt unustada.
kui vahustatava koore kogus on suur, siis pritsib koort laiali vahustamise alguses. kolleeg armastab sellisel juhul panna esialgu vahustama aeglasel käigul (ise eelistan väiksemaid koguseid ja kiirel käigul), eriti kui ruum on soe ja koor ka mitte väga külm, siis saabki väga kergesti võid :)

kurmaan 26. august 2013, kl 13.34
mina hoian enne vshustamist kaussi ja mikseri hoobasid sügavkülmas, nii on võiksminemise oht palju väiksem.

kas keegi sai aru 26. august 2013, kl 23.07
Miks arvab hmm, et icc pole maitsnud ise tehtud majoneesi. Maitse pole siin üldse teemaks. icc leidis elegantse viisi, kuidas ära vabandada naljakas küsimus vahukoore tegemisest ilma vahukooreta. Muide korra oli foorumis küsimus, kui kaua peab marju keetma, et toormoosi saada. (Ja kellelgi ei maksa nüüd arvata, et ma ei ole moosi maitsnud).

u 27. august 2013, kl 09.02
kuidas siis ikkagi käsitsi vispeldades rutem vahtu saab: kas koor peab olema pigem külm või soe?

troll 27. august 2013, kl 09.56
Ma ka ei mõista, mis nipiga seda vahukoort saab head või halba teha?
Võtad lihtsalt rõõsa koore, poes müüdav peab olema vähemalt 35%, ise lahutatult polegi kunagi nii lahja.
Vahustad selle ära ja ongi vahukoor. Kui tahad maitsestada, siis lisad maitse järgi suhkrut ja kui keegi tahab siis veel midagi.
Aga vahukoor on ju lihtsalt õhku täis rõõsk koor, seega seal polegi mingit kunsti.
Võiks lähem see aga üsna kergesti ja alati, kui õigel ajal vahustamist ära ei lõpeta.
Lisa postitus
Autor:
Sinu e-posti aadress:

Lisa postitusele link, pilt või video!  

VIIMASED TEEMAD

Skolioos (3)
Aire, 21.10.14 14:42
mandlid
j, 21.10.14 13:54
Toakoer vs õuekoer?
??, 21.10.14 13:45
miks, miks on nii? (16)