Liisa Pakosta soovitus naistele: kui töö juures vaadatakse sulle ootavalt otsa, et kohvi oleks vaja teha – ära tee!
Manpower Baltikumi personalijuhi Ene Kohtla sõnul on sellel, et haritud naised teenivad meestest vähem, kolm peamist põhjust. “Naised väärtustavad end tihti meestest madalamalt, mis takistab ka õiglasema töötasu küsimist. Teiseks õpivad naised vähem reaalteadusi ja IT-d. Kolmandaks mõjutab naiste karjääri ka see, et nad on pärast laste sündi mõnda aega tööturult eemal.”
Erinevusi ei leia aga üksnes palganumbritest, juba tööle kandideerimisse suhtutakse erinevalt. Kui naised loevad töökuulutust ja märkavad, et pikas loetelus esitatud nõudmistest ei vasta üks nende profiilile, loobuvad nad sageli ainuüksi selle tõttu kandideerimast. Mehed aga vastupidi vaatavad, et üht asja nad ju oskavad, ja juba kandideerivadki. Kõlab anekdoodina? Kahjuks tuleb selliseid olukordi ehmatavalt tihti ette. Erineb ka viis, kuidas mehed ja naised palgaläbirääkimistele ja esimesele tööintervjuule lähevad. Mehed lihtsalt esitavad oma soovi, naised mõtlevad, et kõigepealt tuleb katsetada, kas nad üldse saavad hakkama. Uurisime juhtivatel kohtadel töötavatelt naistelt, kas ja kuidas on nemad palka juurde küsinud ning mida tööintervjuusid läbi viies ise tähele pannud. Kas naised siis tõesti küsivadki meestest vähem?
Soove tuleb selgelt väljendada
Riigikogu liige ja arhitekt Yoko Alender (38) pole oma karjääri jooksul palgaläbirääkimisi pidanud. Eri töökohtadele kandideerides on ta pakutavat palganumbrit ette teadnud ja hiljem pole olnud ka põhjust lisa küsima minna. Samas on ta enne kandideerimist alati läbi mõelnud, kas pakutav palk tundub töö eest õiglane ja sobilik.