Lisaks lapse tervisliku olukorra hindamisele on kohustuslike koduvisiitide eesmärk hinnata koduseid riske, lapsevanemate vanemlikke oskusi ning vajadusel anda soovitusi olukorra parandamiseks.

“Senine praktika näitab, et vastsündinute ja imikute arenguliste vajaduste märkamine ning järgnev tegutsemine vähesüsteemne ja seetõttu mitte alati tulemuslik,” märgitakse sotsiaalministeeriumi seaduseelnõu väljatöötamise kavas.

Eelmise aasta lõpus toimunud ümarlaual tõdesid probleemiga seotud meditsiini- ja sotsiaaltöötajad, et varajane sünnitusosakonnast väljakirjutamine toob kaasa sagedased pöördumised lastehaiglasse, mille põhjuseks on vanemate ärevus ja hooldusega seotud küsimused. Samuti satuvad lastehaiglatesse väärkohtlemise tunnustega imikud, mille põhjuseks on vähesed vanemlikud oskused või vägivaldse taustaga peremudel.

Sotsiaalministeeriumi väitel väheneks oluliselt ka halduskoormus, sest avalduse vastsündinu nimistusse määramiseks peavad tegema ainult need vanemad, kes ei soovi, et nende laps oleks emaga samas nimistus, vaid mõnes teises nimistus. “Antud lahendus toetab lapsevanemaid, kes ise ei ole aktiivsed ja ei otsi kontakti perearstiga,” märgitakse ministeeriumi eelnõukavas.

Mida arvad sellisest seadusemuudatusest sina?

Allikad: ERR, Telegram