Koduvägivald ja lapsed: millised on hirmutavad tagajärjed?
See on kurb tõsiasi, et paljud lapsed peavad kodus kannatama vägivalla all. Koht, mis lastelaulude ja filmide järgi on kõige turvalisem paik, on muutunud nende jaoks täielikuks õudusunenäoks. Kuidas vägivald last ja tema tulevikku mõjutab? Millised on füüsilised ja vaimsed tagajärjed?
Füüsilised tagajärjed, mida seostatakse vägivaldsest kodust pärit lastega:
1. füüsilised kaebused — peavalu, kõhuvalu, voodimärgamine, haavandid
2. toitumishäired — suurenenud või vähenenud söögiisu
3. magamisraskused — laps on kogu aeg väsinud
4. küünte närimine, juuste sakutamine
5. füüsilised vigastused
6. foobia kooli ees — kahjustatud keskendumisvõime
7. turtsakus
8. õudusunenäod
9. meeste ja meheliku hääle kartmine
10. hirm puudutuste ees — võpatused, kui keegi nende poole kätega sirutab
11. passiivsus — ärevus, klammerdumine
12. üksildus, eraldatus
13. rollide vahetus — laps võtab hooldaja või lapsevanema rolli enda peale
14. depressioon
15. suitsiidsusele kaldumine
16. madal enesehinnang
Koduvägivalla mõju lastele vanusegruppide kaupa:
1. Beebid
Vägivalla ohvriks langenud väikelapsed on sageli halva tervise ja magamisraskustega. Nad karjuvad ja nutavad rohkem kui peaks ning neil on oma vanematega segadusttekitav suhe. Kord tahavad nad sülle, järgmine hetk sealt aga kiiresti minema. Stress mõjutab ka aju arengut, selles eas arenemata närviühendused jäävadki puudulikuks.
2. Pisipõnnid
Iseloomustatud kui arengus maha jäänud, karjuvad, häiriva käitumisega lapsed. Sageli peidavad nad end võõraste eest, klammerduvad lapsevanema või hooldaja külge, kokutavad ning värisevad. Nad kurdavad kehahädade üle ning kipuvad oma perekonda liialt kaitsema.
3. Kooliealised lapsed
Vägivalla ohvriks langenud lapsed hakkavad kooliminnes oma vanemate käitumist jäljendama — nad peavad seda aksepteeritavaks ning normaalseks. Seega satuvad nad paljudesse kaklustesse, algatavad neid sageli ise ning on väga ärevad. Neil võib olla arengus puudujääke, madal enesehinnang ning sageli tunnevad nad end süüdlasena. Kõige sagedamini süüdistavad nad teisi oma kodustes probleemides.
4. Teismelised
Teismeikka jõudnud noored hakkavad häbenema koduseid probleeme. Nad on salatsevad ning ei kutsu kedagi endale külla. Samuti veedavad nad palju aega kodust eemal. Probleeme “lahendavad” nad vältimise ja eitamisega. Mõned noored seovad end kriminaalse tegevusega, teised muutuvad seksuaalselt aktiivseks. Ärevuse demonstreerimine toimub läbi paanilise küünte närimise ja enesehävitusliku tegevuse. Vägivaldses kodus kasvanud teismelised ei usalda kedagi ja nad muutuvad manipuleerivaks.