Paljud lugejad kurtsid, et tegelikult on hinnatõusuga nende kodust kadunud mõiste „tervislik toitumine“ ning lauale pannakse peamiselt seda, mis lihtsalt soodne. „Sööme palju “odavat” toitu: makaronid, kiirnuudlid, vorst jne,“ rääkis Kaia. „Puuvilju, juurvilju osta ei jaksa, rääkimata lihast, kalast.“

Lapsega kahekesi elava naise sõnul ostab tema peamiselt allahinnatud toitu ja pudrumaterjale. Kui poes parajasti odavat piima ei leidu, keedetakse teed, sügisest on alles veel kartuleid ning toidu kõrvale ostetakse poest viinereid.

„Elan üksi ja ostan poest vaid enamasti seda, mis parasjagu soodne. Siis vaatan mida sellest teha saab. Perega vist nii ei saa…“ arvas üks keskealine naine.

Lastega pered armastavad peamiselt teha hommikuti kodus putru, mis on soodne ja toitev. „Õhtuks tavaliselt kas praekartul või veega keedetud kartulipuder, vahel harva saab ka odavat hakkliha, õnneks sai kartul sügisel varutud ning keldrisse natuke hapukurki ja soolaseeni ka.

Väga paljud kasutavad ka sügavkülmutamise võimalust, mis aitab teinekord toidukaupu ka üle säilivusaja hoida. „Võimalusel panen soodsalt ostetud kaubad sügavkülma ja tarvitan neid kuu lõpus, kui raha on vähe,“ selgitab üks lugeja. „Näiteks ostsin praegu säästukaardiga viie euro eest kilo juustu, poolitan selle ja panen sügavkülma. Õnneks on minu vanematel aiamaa, siis köögiviljad tulevad sealt. Loomulikult korjan sügisel seeni ja marju, mida teen sisse. Poes üritan käia ka nimekirjaga ning emotsiooniostud jätan ostmata.“

Supipõhi ja leib tuleb ise valmistada

„Kanakoibi tellin töö juurde hulgilaost ja teen korraga rohkem süüa. Kartul on omast käest võtta,“ rääkis Ülle. „Leivaküpsetamise jahu tuleb tuttavalt talunikult — tõsi küll, seemned ja fariinisuhkur on kulukad leiva tegemise juures. Suppe teen palju, millest mu kolmel meessoost pereliikmel juba kurgumulguni on. Mulle meeldib väga küpsetada, aga praegu igakord ei saa seda teha.“

„Eks ikka aastatega koguneb neid nippe, kui rahakotis pidevalt tuul tõmbab,“ selgitab ka Maali. „Sügisel teen sisse väga palju supipõhjasid (seene, borši, seljanka jne). Siis on kauplustes köögivili ka odavam. Ise olen teinud ka hapukapsaid ja kui valmis, panen pisikestesse purkidesse. Elan ikka korrusmajas ja hoidised on eraldi külmkapis. Kui ikka tahetakse, saab kokku hoida küll.“

„Ostan võimalikult vähe valmistoodangut, st teen ise,“ kirjutab ka järgmine lugeja, kes kurdab, et ainus, millest ta siiski puudust tunneb on kala, kuna viimane on üle mõistuse kallis.

Üks pereema kurdab, et tegi küll sügisel viite erinevat sorti supipõhju valmis, kuna siis oli kõik hea ja odav, kuid seda tuli teha pere ja tervise arvelt pärast tööd hilisõhtuti või nädalavahetustel.

„Meie ei juurinud üles marjapõõsaid ning ei lõiganud maha õuna- ja ploomipuid, et teha ilus lage muru ja seda paljast maalappi igal nädalavahetusel nühkida. Metsad olid marju täis, lapsed korjasid. On mahladeks ja moosideks tehtud ja sügisel sügavkülm pilgeni täis topitud,“ jagab lugeja. „Väljas ei söö, kohvi joome vaid hommikul tassikese, suvel korjatud ja kuivatatud teed on meega imemaitsvad. On hea, et ma sain osa vanaemade oskusest elust läbi lüüa.“

Toit turult

„Mina ostan lihakraami turult, näiteks kana kg hind on seal 29 krooni,“ jagab üks kokkuhoidlik oma nippe. „Siis ostan sealt ka pekki, mille vanamees soolvette paneb — hea võtta ja munaga praadida. Sülti ja pasteeti teen kah ise. Kartuli ostan taluniku käest. Sügisel teen mahlad, moosid, salatid ja kompotid. Pika jutu lühikokkuvõte on, et tuleb emade-vanaemade tarkused taas kasutusele võtta!“

Kertu kirjutab, et ostab enamiku vajaminevast kaubast samuti turult. „Kui suppi teen, siis ikka mitmeks päevaks, kohvi joon ainult hommikul ja kaerahelbepuder on ka hommikuti üks kindel asi, milleta ei alga meie peres ükski päev. Õnneks puder lapsele meeldib.“

Lõunasöök kodust kaasa

Mall kirjutab, et sööb tihti praekartulit, mis õnneks ka hästi maitseb. „Lõunasöögi üritan hoida umbes 1,5 euro ringis, st toon poest, mitte ei käi kohvikus. Mõnikord võtan ka kodust lõunasöögi kaasa, kui õhtul suurem kogus saab tehtud. Aga tihti sellised toidud, mida hea järgmine päev soojendada, on ka kallimad… Ja muidugi, näksimine on miinimumini viidud.“

Soovitusi jagab ka lugeja nimega Karu, kes arvab, et poes võiks käia vaid kord nädalas ning vältida igapäevaseid ostureise. „Sellest on ka varem kirjutatud,et palgapäeval oleks mõtekas osta suurem kogus kuivaineid, õli jm kuuks ajaks. Paljud ostavad odavamat hakkliha, liha või kala ja panevad portsjonitena sügavkülma. Vältige väljas söömist ja võtke lõuna kodust kaasa.“