Ma üldse ei salga, et viimasel ajal olen hakanud kalduma Aasia suunas. Nii köögis kui ka peas toimetades. See on nii põnev maailm, mida ikka ja jälle midagi uut avastades tasahilju tundma õppida.

Täna tegin laksat. Laksat peetakse tavaliselt supiks, kuigi see võib tähendada ka kausi- või taldrikutäit (riisi)nuudleid supitaolises kastmes. Laksa ajaloo ja päritoluga on üsna segane lugu, aga see on väga levinud just Kagu-Aasias – Malaisias, Singapuris, Tais jne.

Laksasid on laias laastus 2 eri sorti: 1) curry laksa ehk paksemapoolne karrisupp, mille põhjaks on kookospiim, ja 2) asam laksa ehk magushapu maitsega supp, mille põhi on curry laksa‘ga võrreldes vedelam ning selgem ning mis saab oma hapuka maitse tamarindi viljalt. Aga et asi liiga lihtsalt ei kõlaks, on mõlemal laksatüübil veel väga-väga palju eri variatsioone. Siinne laksa on esimest tüüpi.

Kanalaksa riisinuudlitega

Kui ma seda laksat esimest korda tegin, sai kohe selgeks, et see on midagi täpselt minu maitsele! Kreemikas kaste magusast kookospiimast, hapust laimimahlast, veidi vürtikust… midagi lihtsalt nii head, et ma pidin täna selle laksa tegemise spetsiaalselt ette võtma, et see ka blogi jaoks üles pildistada ja et seda headust ka teistele edasi jagada. Ja et saaks seda jälle lõunaks nosida muidugi ka. Ja nagu minusugusele laisale inimesele kohane, on see roog väga mõnus ka sellepärast, et selle tegemine on väga lihtne, see valmib kiiresti ning on pealekauba ka väga tervislik ja kerge seedida! Nii et mul on igatahes pöidlad püsti ja soovitan :)


Kana-laksa riisinuudlitega (25-30 min)

(kohandatud Anjum Anandi retsept)

4-le

1 sl rapsiõli
1 keskmine sibul
1 pöidlasuurune jupp ingverit
3 küüslauguküünt
1/4 tl jahvatatud kurkimit
1 tl jahvatatud koriandrit
soola
1/2 tl värskelt jahvatatud musta pipart
250 ml kvaliteetset kanapuljongit
3 keskmist kanafileed või 4 kondita kintsu (soovi korral võib asendada tahke tofuga)
300 ml kookospiima
1/2 tl garam masala‘t
1 laimi mahl
150 g riisinuudleid
1 väiksem brokoli (võib asendada nt roheliste ubade, suhkruherneste või paksoi ehk Hiina lehtnaerisega)
serveerimiseks värkseid mündi- või koriandrilehti
(soovi korral võib serveerida veel porgandi ja värske ingveri ribasid)

Ettevalmistus

Ettevalmistused (u 5 min)

1) Haki sibul väikesteks kuubikuteks.
2) Küüslauguküüned ja ingver haki nii peeneks, kui vähegi saad (pastataoliseks massiks) ja pane ühte kaussi.
3) Kanaliha lõika suurteks tükkideks (kui kasutad kintse, eemalda enne ka nahk).
4) Pese ja puhasta brokoli, lõika õisikud üksteise küljest lahti.
5) Tee/mõõda valmis 250 ml puljongit.

Riisinuudlid

Valmistamine (u 20 min)

1) Kuumuta pannil õli. Prae sibul servadest pruuniks.
2) Lisa ingveri-küüslaugupasta ja kuumuta u 30 sekundit, kuni tunned küüslaugulõhna.
3) Lisa kurkum, koriander, sool, must pipar ja u 4 sl vett. Kuumuta, kuni vedelik on aurustunud.
4) Lisa puljong, lase keema ja keeda kaane all keskmisel tulel 10 minutit. Vedelik peaks selle ajaga tunduvalt kahanema.
5) Samal ajal keeda riisinuudlid pakil oleva juhendi järgi.
6) Lisa pannile kana, kookospiim ja garam masala, lase keema ja keeda kaane all madalal tulel, kuni kana on valmis (filee puhul u 5 min, sõltuvalt tükkide suurusest).
7) Sega sisse laimimahl, maitse ja vajadusel maitsesta.
8) Blanšeeri brokoliõisikud (ehk aja vesi potis keema, lisa brokoliõisikud ja lase u 1 min keeda, seejärel kurna ja jahuta õisikud kohe külma vee all maha – see peatab keemisprotsessi ja brokoli jääb mõnusalt krõmps).
9) Serveeri kaussidest või sügavatest taldrikutest. Aseta igaühele veidi riisinuudleid, kana, brokkolit ning kalla kastmega üle. Kaunista värkse mündi- või koriandrilehtedega (soovi korral ka porgandi- või ingveriribadega).