Piimahammaste puhul ongi neist viimane kõige tavalisem hambatrauma. Jäävhammaste traumadest on kõige tüüpilisem kroonimurd — alates pisikesest killust, lõpetades kogu krooniosa murdumisega. Milline on prognoos, sõltub murru ulatusest — väikese killu eemaldumine ei pruugi patsienti häiridagi, kuid sügavama murruga tuleks abi otsida hambaarstilt.

Sage on ka hambapõrutus, mille käigus jääb hammas küll oma kohale, kuid võib olla valulik. Seda võiks näidata hambaarstile, sest hambas võib tekkida närvipõletik. Üldiselt on esmatähtis anda põrutada saanud hambale rahu.

Tugevama löögi saanud hamba asend võib muutuda — nihkuda väljapoole või küljele. Sellisel puhul oleks kõige mõistlikum pöörduda võimalikult kiiresti hambaarsti poole, kes hamba õigesse asendisse tagasi fikseerib.

Kõige raskem hambatrauma on hamba täielik koos juurega eemaldumine lõualuust. Sellise hamba päästmine sõltub oskuslikust tegutsemisviisist õnnetuspaigas ja sellest, kui kiiresti õnnestub pääseda hambaarstile. Olenevalt sellest, kui kaua on hammas suust väljas olnud, võib õnnestuda selle suhu tagasi istutamine ning sellepärast on ülioluline jõuda hambaravikliinikusse esimese tunni jooksul pärast õnnetust.

Kriitiline on ka õnnetusejärgne tegutsemine. Kõige parem lahendus on hammas kohe oma endisesse asendisse tagasi panna. Kui see on must, võiks hammast eelnevalt kümme sekundit kergelt külma vee all loputada. Kindlasti tuleks hammast hoida krooniosast ehk vältida juureosa puudutamist ja mingil juhul ei tohi hammast näiteks salvrätikuga puhtaks nühkida! Arsti juurde minnes võib hammast hoida sülje või piima sees, aga ka põses.

Isegi kui hammast ei ole võimalik päästa, saab seda alati asendada. Selleks on tänapäeval mitmeid võimalusi, millest parimaks võib pidada hamba implanteerimist — lõualuu sisse kinnitatakse kruvi, millele fikseeritakse kroon. Paremuselt teine võimalus on hamba asendamine sillaga ehk sisuliselt kinnitatakse uus hammas kroonidega kõrvalolevate hammaste külge. Kõne alla tuleb ka puuduva hamba asendamine suust eemaldatava proteesiga.

Puuduvad hambad on oluline asendada
Aja jooksul tekivad puuduva hamba piirkonnas mitmesugused muutused. Kõige sagedamini kaotavad inimesed hambahaiguste tagajärjel esimesed purihambad. Kui näiteks alumine purihammas jääb asendamata pika aja jooksul, siis selle tulemusena vastashammas ehk ülemine purihammas lõikub edasi tekkinud tühimikku, alumised eespurihambad kalduvad tahapoole ja tagumised purihambad jällegi ettepoole defekti suunas.

Kaldunud hammaste ümber võivad tekkida raskesti puhastatavad igemetaskud, mis omakorda võivad viia igemepõletikuni ja sealt edasi juba hammast ümbritseva luu põletikuni.

Puuduva hamba piirkonnas tekib aja jooksul nii horisontaalne kui ka vertikaalne luukadu. Antud suupoolel vähenevad mälumiskontaktid hammaste vahel, mistõttu võib inimene hakata sööma rohkem teise suupoolega. See võib omakorda viia alalõualiigeste vaevusteni.