Mõned arvavad, et pärast 30. eluaastat ei saagi enam karjääri teha. Faktid räägivad aga muud ja kui sinu senine töö sulle enam midagi ei paku, vaheta julgelt töökohta või koguni tegevusala. Või mine jälle õppima!
Karjääri tegemiseks tuleb endasse uskuda. Ja ei ole üldsegi tähtis, kui vana sa oled. Pole vaja karta uut elukutset, isegi kui eelmine töökoht ei olnud mitte kuidagi seotud sellega, millega kavatsed nüüd alustada.
Sotsioloogide arvates peavad inimesed olema tänapäeval valmis viieks-kuueks karjäärimuutuseks elu jooksul. Väliskeskkonna muutuste kiirus on suurenenud viimase 15 aastaga mitu korda, täpselt nii, nagu on laienenud meie ettekujutused eneserealiseerimise võimalustest. Tänasel päeval vastab inimene ikka sagedamini küsimusele “Kelle heaks sa töötad?”, et teeb tööd enda heaks. Ta valib töökoha sõltuvalt isikliku elu asjaoludest ning hetke majanduslikust olukorrast.
Samas teab ta juba ette, et see töö pole mõeldud terveks eluks.
Ära kiirusta kuhugi
Tavaliselt saame 22-23-aastaselt diplomi. Töötanud paar-kolm aastat, avastame aga üsna sageli, et ühest kõrgharidusest ei piisa. Kui lisada sellele oma isikliku elu aastad — abielu ja lapse sünd -, saamegi 30-35, mil meile avaneb võimalus saada väärilise palgaga hea töökoht. Seda nimetatakse vertikaalseks kasvuks.