Perekonnaõigust mõjutavad poliitikad ja väärtushinnangud. Mehe ja naise vaheline õigussuhe on ajas muutunud ning muutumas sooneutraalsemaks. Kooselu vorme on erinevaid, kuid üksnes seaduslik abielu annab mehele ja naisele õiguse nimetada end abikaasadeks.
Abielu annab emotsionaalse turvatunde ja väljendab lugupidamist oma kaaslase suhtes. Perekond on loodud kaitsma ja hoidma oma liikmeid. Perekonna toetamiseks ja kindlustunde tagamiseks on mitmeid õigusnorme, mis puudutavad sotsiaalseid garantiisid, varalisi õigusi, laste hooldusõigust, ülalpidamiskohustusi. Abielu kaitseb mitmete õigusaktide kaudu perekonna kalleimat vara — lapsi. Seda juhul, kui see elu keerdkäikude tõttu vajalikuks peaks osutuma.
Kui kooselaval noorpaaril on kõik hästi ja nad ei ole mõelnud abiellumisele, mida see kaasa võib tuua pikemas perspektiivis?
Mitteabielulises suhtes puudub abielu sõlmimisega sarnane õigussuhe. Riigi poolt aktsepteeritud kooseluvorm loob partnerite vahel õigussuhte ning sellega kaasnevad õiguslikud tagajärjed. Vanemate vabadusteadlikkuse tagajärgi kannavad lapsed, kelle huvid ei pruugi olla kaitstud.
Usun, et südames ei soovi ükski naine ega mees oma tulevikku ja laste kasvatamist juhusele rajada. Oma lapsi hoida ja armastada tahavad ühtviisi nii lapse ema kui isa. Soov ja otsus, sõlmida seaduslik abielu, on igaühe südames ja tegudes.
Abielu sõlmimine algab abieluavalduse esitamisega isiklikult ja üheaegselt perekonnaseisuametniku juures, kus soovitakse abielu sõlmida.
Pane tähele, abielu avalduste esitamiseks on uus seadus.
NB! 2018. AASTAST SAAB ABIELLUMISAVALDUSE ESITADA 6 KUUD ENNE ABIELU SÕLMIMIST!
Abiellumiseks on vaja esitada vastav avaldus.
Siinkohal on mitmed tegevused teada, aga kui üks pool on välismaalane?
Abiellumiseaks on Eestis nagu ikka 18 eluaastat. Alaealised abiellujad peavad esitama kohtumääruse teovõime laiendamise kohta. Abiellumiseks on nõutav mõlema abielluja sündi tõendav dokument ning vajadusel eelmist abielu lõpetav dokument.
Välismaalane peab esitama asjaomase riigi pädeva asutuse tõendi selle kohta, et tema elukohariigi õiguse järgi ei ole abielu sõlmimiseks takistusi (abieluvõimetõend). Abielu sõlmimisel tuleb tasuda riigilõiv.
Perekonnaseisuasutusel on seadusest tulenevatel juhtudel õigus nõuda ka muid abielukande tegemiseks vajaminevaid või andmeid tõendavaid dokumente.
Abieluavalduse jaoks vajalikud dokumendid tuleb esitada ikka eesti keeles?
Avaldus ja kõik dokumendid esitatakse perekonnaseisuasutusele eesti keeles.
Võõrkeelsed dokumendid tuleb esitada koos notari, konsulaarametniku või vandetõlgi kinnitatud tõlkega. Abielukande aluseks olev välisriigi dokument peab olema legaliseeritud või kinnitatud apostilliga, kui välisleping ei näe ette teisiti.
Mida tähendab täpsemalt abieluavaldusel märgitud varasuhe nii varaühisuse, kui ka varalahususe osas?
Abieluavalduse esitamisel tuleb abiellujatel valida varasuhe — kas varaühisus, vara juurdekasvu tasaarvestus või varalahusus.
Varaühisus seob abikaasad majanduslikult väga tugevasti. Vara kuulub mõlemale võrdsetes osades ja enamik tehinguid tuleb teha ühiselt.