Noor küsib: kuidas suhelda HIV-positiivse inimesega?

 (23)
Tähtedest laotud sõnad
Foto: Tiit Blaat

Noor küsib: Ma olen väga mures, kuna meie sugulane on HIV-positiivne. Ta ise elab väga kaugel, kuid tahab meile külla tulla. Ma ei taha kedagi solvata oma pereliikmetest, kuid ma väga kardan. Kuidas ma peaks käituma?

Mida ma pean tegema, ma kardan kodus viibida, kui ta tuleb meile külla? Palun aidake mind selles. Ise ma olen üsna kartlik igasuguste bakterite vastu....ma ei tea, mida teha? 2 aastat tagasi, kui ta käis meil külas, ta oli narkouimas, ta märatses, laamendas ja karjus meie peale, siis mu isa saatis ta tagasi ja pärast seda sattus ta haiglasse, seal teda uuriti ja selgus et ta on HIV-positiivne. Mina sain sellest teada alles mõned päevad tagasi. Ema ütles, et ta kahetseb ning ei tea kui kaua tal elada jääb, seega tahab meid viimast korda näha. Kurb, aga nii see on. Palun aidake mind!

Vastab Amori nõustaja:

HIV ehk inimese immuunpuudulikkuse viirus levib ainult nakatunud inimese teatud kehavedelike kaudu, nagu veri, sperma, tupevedelik ja rinnapiim. Inimene nakatub HIV-i ainult sel juhul, kui viirus satub tema vereringesse näiteks lahtiste haavade või veenide kaudu. HIV-i võib nakatuda kaitsmata seksuaalvahekorras olles, nõelte või süstalde ühisel kasutamisel narkootikumide või ravimite süstimisel, HIV-positiivselt emalt lapsele emaihus olles, sünnitamisel või rinnapiimaga toitmisel või vereülekandel ja organite siirdamisel. HIV ei levi tavalistel kontaktide ja tegevuste kaudu nagu kasutades sama tualettruumi, samu toidu- ja jooginõusid, kätlemisel, kallistamisel või puudutamisel. HIV-viirus ei levi aevastamise, köhimise ega nuuskamise kaudu. Seega arvan, et võid olla täiesti rahulik ja ei pea kartma, et Sina või Sinu perekond tavalise suhtluse läbi kuidagi ohus oleksite.

Jäta kommentaar
või kommenteeri anonüümselt
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare