Arvad, et sammulugeja aitab sul vormis püsida? Tegelikult muudab see sind hoopis laisemaks!

 (5)
SAMMULUGEJA
SAMMULUGEJAFOTO: Marko Mumm

Fitbiti ja teiste aktiivsusmonitoride turustajad väidavad, et need aitavad sul kiiremini ja paremini vormi saada ja vajalikul määral liikuda. Tegelikult võib asi olla hoopis vastupidi — kui monitor sind pidevalt jälgib, võid sa hoopis laisemaks muutuda.

Selleks, et monitorist sulle reaalselt kasu oleks, peaksid sa seadma endale kindla eesmärgi, näiteks 10000 sammu päevas. Uuring näitas, et inimesed, kellel oli monitor kas käe peal või mobiiltelefonis, aga kes ei olnud endale kindlaid eesmärke paika pannud, olid siiralt veendunud, et nad on väga tervislikud ja tublid. Tegelikult uskusid nad hoopis sellesse, et monitori olemasolu iseenesest aitab neil kaalust alla võtta ning hakkasid pooleaastase jälgimisperioodi jooksul ennast järjest vähem liigutama. 57% osalejatest arvasid, et nad on hakanud rohkem liikuma, tegelikult aga vähenes nende kõnnitud sammude arv keskmiselt 500 sammu võrra tunnis.

Samuti võib monitoridel olla hoopis see efekt, et kui inimene näeb, et tal on kohustuslikud 10000 sammu ära tehtud, ei näe ta põhjust ega vajadust rohkem pingutada ning pingelise hommiku järel läheb ta töölt koju mitte jala, vaid takso või bussiga ning trepist kõndimise asemel valib lifti, sest “sammud on ju täis!”

Kas sina kasutad aktiivsusmonitori?

Jäta kommentaar
või kommenteeri anonüümselt
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare