1. Kalorite lugemine on ülimalt ebatäpne

Kalorite lugemine piinliku täpsusega on võimatu.

Kui sa sööd igapäevaselt 50 kalorit rohkem, siis teoreetiliselt peaksid sa võtma 5 aastaga 11 kilo juurde. Kogemata 50 kalori jagu üle süüa on aga imelihtne.

Kas sa teadsid, et kalorite koguse vahe toiduaines ja pakendi sedelil ei tohi erineda rohkem kui 20%. Viiendik. Ja kontrolli praktiliselt ei teostatagi. Kaupmehe aususe küsimus.

Restoranitoitude kalorsusel puudub aga ilmselgelt igasugune piirang.

See tähendab, et su lemmikus seljankas ei pruugi olla mitte 500 kalorit, nagu sa arvasid, vaid hoopis 600. Sa ei saa kindel olla…

Ja ka kodus süüa tehes, kuidas sa arvestad praadimiseks kasutatud õli kaloreid? Kui palju imendus toidu sisse, kui palju jäi pannile (või taldrikupõhja)?

Aga seda, et valkude seedimiseks põletab organism rohkem kaloreid, kui rasvade ja süsivesikute seedimiseks? See tähendab, et 100 kalori jagu rasvasest lihast või munast saad sa tegelikult vähem kaloreid, kui 100 kalori jagu kartulist või banaanist.

2. Musklid põletavad rohkem kaloreid

Mida suurem on su lihasmass, seda rohkem kaloreid vajab su keha igapäevaseks energiaks. Selleks, et kasvatada lihasmassi, pead sööma rohkem kaloreid, kui sa neid kulutad. Sellest ei saa üle ega ümber.

Mida vähem sa sööd, seda aeglasem on su ainevahetus. See tähendab, et sa põletad vähem kaloreid.

3. Kvaliteet, mitte kvantiteet

Me kõik teame, et light jogurt sisaldab vähem kaloreid, kui tavaline jogurt.

Aga kõik ei tea, miks light tooted meile halvad on. Meie sinuga muidugi teame, et:

  • rasvad on asendatud suhkruga
  • vitamiinid A, E, K ja D asuvad rasvas (kui rasv on läinud, on ka vitamiinid läinud)
  • madala rasvasisaldusega toitudesse on tihti lisatud sünteetilisi vitamiine (mida keha ei oska omastada)
  • madala ja kõrge rasvasisaldusega toote hind on enam-vähem sama (mis sisuliselt tähendab, et sa maksad vähema eest rohkem).

Toome näiteks minu isikliku lemmiku: muna

Muna on üks tihedaima toitainete sisaldusega toite tervel planeedil. Kuid enamik sellest asub just muna kollases osas. Kalorite lugeja viskab munakollase tihtipeale minema, sest üks suur munakollane sisaldab tervelt 50 kalorit. Munavalge seevastu vaid 20 kalorit.

See õnnetu munavalge aga sisaldab kõigest seleeni, ei ühtegi teist mineraali ega vitamiini.

Kaloreid mitte lugedes sööd sa rõõmuga ära terve muna ning su keha tänab sind selle eest.

4. Kalorid annavad eluks energiat

Asi on väga lihtne. Kalor on energia ühik.

Inimene, sealhulgas tema aju, lihased ja organid vajavad eluks energiat.

Süües kvaliteetset toitu, mis sisaldab piisavas koguses energiat, pole sa pidevalt väsinud ning su mõistus on terav hommikust õhtuni.

Sul on jõudu jalutada, teha trenni ning olla palju aktiivsem, mis kokkuvõttes kulutab hulga rohkem kaloreid.

5. Kalorite lugemine põhjustab stressi

Võib vist julgelt väita, et keegi ei naudi kalorite lugemist-arvutamist. Keegi ei tee seda vabatahtlikult. See on lihtsalt tüütu.

Ja matemaatika… enamusele meist tekitab ainuüksi see sõna stressi.

Stress aga on põhjuseks tervele hulgale terviseprobleemidele, see ei lase meil nautida ei elu ega toitu.

Kuna evolutsiooniliselt on meie keha arvates stress alati seotud füüsilise stressiga (kellelegi on vaja turja karata või kellegi eest ära joosta), siis annab keha stressi tõttu rohkem energiat meie lihastele, mistõttu vurrab meie seedimine alavõimsusel ja vähendab meie võimekust toidust toitaineid kätte saada.

6. Kalorite lugemisega ei kuula sa enam oma keha

Normaalne terve organism suudab ise märku anda, kui tal on mingist ainest puudus. Mõnikord vajad sa rohkem süsivesikuid, mõnikord rohkem rasvasid.

Olgu selle põhjuseks suurem füüsiline aktiivsus, rasedus, kliima või midagi muud. Kaloreid lugedes kaotad sa võime kuulata oma keha, sest see on arvatavasti regulaarselt näljas.
Kokkuvõtteks

Tegelikult on kalorite lugemisel oma koht olemas. Ja see on poes sisseoste tehes.

Jälgides silte ja sedeleid, näeme oma valikuid adekvaatsemalt.

Me näeme, et rämpstoit mitte ainult ei sisalda naturaalsest toidust rohkem kaloreid, vaid selles puuduvad paljud vajalikud vitamiinid ja mineraalid.

Samuti taipame, et naturaalselt rasvased toidud nagu munakollane, maheliha, toorpiim ja päris või on äärmiselt toitainete tihedad – väiksema toidukogusega saad sa kõik vajalikud ained kätte.

Minul ei ole suurt aimu, kui palju kaloreid ma söön, aga ma tean, et süües kvaliteetset, toitainetetihedat toitu teen ma oma kehale head ning sedasi normaliseerub mu kaal loomulikul ning tervislikul viisil.

Ma naudin iga söögikorda ning ma pole ei väsinud ega stressis.

Ära ürita paaniliselt üleliigsest rasvast vabaneda. Su keha vajab rasva. Sul endal võib seda olla liiga palju, kuid parim viis sellest vabaneda on rahuliku tempoga ja loomulikul viisil.