Üks kõige olulisemaid õnnelikkuse hormoone on serotoniin. Piisava koguse serotoniinita oleme ärevad ja isegi agressiivsed. Piisava koguse serotoniini korral tunneme end rahuliku ja rahulolevana. Kuid kust need hormoonid pärinevad?

Paul Jenner kirjutab oma raamatus “Õnn. Õigus olla õnnelik.” toidainetest, mis mõjutavad meie tuju ja enesetunnet.

1) Tšillipipar. Tegemist ei ole toiduga, mida tahaksite iga päev süüa, kuid see on üks võimalus, kuidas tõsta õnnelikkuse taset.

Kuidas see toimib? Tšillipiprad sisaldavad kapsaitsiini — see on keemiline aine, mis põhjustab tulist tunnet. Lisaks sellele on ta ka valuvaigisti. Kui seda sisse hingata, siis kaob peavalu ja kui süstida, siis vähendab see liigesevalu. Ilmneb, et teravat tšillipipart süües edastab kõrvetustunne sõnumi ajule, mis reageerides vallandab endorfiine, keha enda valuvaigisteid. Iga järgmise pipraga saate uue doosi.

Milline kogus? Kui te ei ole terava toiduga harjunud, siis alustage väikestest kogustest ja suurendage neid järk-järgult.

Kas esineb kõrvalmõjusid? Tšillipipar puhastab ninaõõnt, omab lahtistavat toimet ja hoiab vere vedelana.

2) Šokolaad. See on kindlasti hea uudis magusalembelistele. Oluline on valida sellist šokolaadi, mis sisaldaks vähemalt 60% kakaod — koostisainet, mis koosneb paljudest tujutõstvatest keemilistest ühenditest. Piimašokolaad ei sobi.

Kuidas see toimib? Kakao on tõeline “õnnelikkuse ainete” kokteil: kofeiin (erguti), teobromiin (kerge stimulant, mis tekitab erutuse ja heaolutunde), fenüületüülamiin (tegemist on amfetamiinilaadse ainega, kuid selle imendumine šokolaadist ei ole veel tõestust leidnud) anandamiid (tõstab aistinguid ja suurendades naudingut), 1MeTIQ ehk tetrahüdroisokinoliin (keemiline ühend, mis võib eemale hoida Parkinsoni tõbe), antioksüdandid (võivad takistada vabade radikaalide poolt aju kahjustamist), protsüanidiinid (toimivad nii antioksüdantidena kui ka põletikku pärssivana, samuti siluvad nad lihaseid, mis aitavad saavutada vahekorra ajal erektsiooni).

Milline kogus? Ei ole optimaalset kogust, aga 30 grammi päevas oleks mõistlik.

Kas esineb kõrvalmõjusid? Tume šokolaad sisaldab umbes 600 kalorit saja grammi kohta, nii et kui sööte liiga palju, võtate kaalus juurde.

3) Komplekssüsivesikud. Aju kütuseks on glükoos ja parim koht, kus ta seda saab on komplekssüsivesikutest ammendatav varu. Süsivesikud lõhustuvad aeglaselt ja annavad energiat püsivalt. Komplekssüsivesikuid sisaldavad kuivatatud oad, pasta, köögiviljad, teraviljatoidud ja leib.
Kuidas see toimib? Komplekssüsivesikuid on õnnelikkuse toitained, kuna nad hõlbustavad serotoniini tootmist.

Milline kogus? Et tunneksite end rahulikuna, vajate umbes 30 g süsivesikuid. Püüdke päevasest kalorinormist vähemalt pool omastada komplekssüsivesikutest. Kahjuks enamik inimesi nii ei tee.

Kas esineb kõrvalmõjusid? Sportlased laadivad end komplekssüsivesikute abil, mis varustab neid lihaste jaoks vajaliku glükogeeniga. Kuid süsivesikud ei mõju kõigile samahästi — mõned inimesed tunnevad end pärast nende söömist loiult.

4) Foolhape ehk folaat. Foolhape, B9-vitamiin, esineb looduslikult roheliste lehtedega köögiviljades ja kaunviljades, aga enamus inimesi ei saa seda piisavalt.
Kuidas see toimib? Foolhappe puudus põhjustab serotoniini taseme langust.

Milline kogus? Üldiselt soovitatakse 300-400 mikrogrammi, aga enamus inimesi sööb umbes 200 mikrogrammi, mis vastab 140 grammile keedetud spinatile. Sööge rohkem köögivilju või võtke toidulisandeid.

Kas esineb kõrvalmõjusid? Foolhape võib varjata vitamiin B12 puudujääki. Suurtes kogustes on foolhape toksiline.

5) Küüslauk. Hannoveri ülikooli uurijad, kes tegelesid küüslaugu mõju uurimisega kolesteroolile, tegid avastuse, et küüslauk tõstab tuju ning vähendab ärevust, ärrituvust ja väsimust.

Kuidas see toimib? Tugevdab immuunsüsteemi, aitab võidelda vähiga, on antibiootikum, vere vedeldaja, lahtistava toimega (ka röga). Ah jaa, ning ta tõepoolest aitab meestel seksida, mis muudab neid õnnelikuks.

Milline kogus?
Üks või kaks küünt päevas.

Kas esineb kõrvalmõjusid? Lõhn. Kuid see kaob regulaarsel kasutamisel.

6) Kaer. Sellel traditsioonilisel hommikueinel on lausa võlujõud.

Kuidas see toimib? Kaer sisaldab trüptofaani, mis on serotoniini prekursor, nagu ka B-vitamiini, kaltsiumi, magneesiumi ja kaaliumi, mis kõik aitavad närvidel püsida tervetena.

Milline kogus? Kauss päevas oleks hästi.

Kas esineb kõrvalmõjusid? Pool tassi kaerakliisid või terve tass kaerahelbeid alandab nn halva kolesterooli LDL taset umbes 20%, samal ajal tõstes nn hea kolesterooli HDL taset umbes 15%. Kaeral on ka vähivastane toime.

7) Nisuidud. Need on väga kõrge toiteväärtusega osa nisuterast, mis tavaliselt jahvatamise käigus eemaldatakse. Kuid neid esineb siiski täisteraleivas ja neid on võimalik ka eraldi osta.
Kuidas see toimib? Nisuidu sisaldab türosiini, mis on dopamiini prekursor. Keha võib türosiini toota, kuid kindlasti ei ole halb tekitada enesele lisavarusid. Nisuidu sisaldab noradrenaliini (norefedriin) ja serotoniini algaineid.

Milline kogus? Tõtt öelda on neid keeruline süüa söögikorrale puistatuna või siis täisteraleivaga korraga rohkem kui 30 grammi, kuid seda peetakse sobivaks koguseks.

Kas esineb kõrvalmõjusid? Nisuidu võib anda olulise osa päevasest magneesiumi, B6-vitamiini, foolhappe ja tsingi kogusest.

8) Tsink. Tsingi puudulikkus on seotud halva mäluga, aeglase reaktsiooniga ja depressiooniga.

Kuidas see toimib? Tsink võib noorendada harknääret, olulist immuunsüsteemi osa, ta on ajus toimiv antioksüdant, mängib olulist rolli mälu töös, tõstab testosterooni taset, mis omakorda muudab teid liikuvamaks.

Milline kogus? Arvamused on erinevad, kuid enamasti soovitatakse 10-15 milligrammi tsinki päevas. Selle numbri põhjal on enamik inimesi kas piiri peal või tarbivad puudulikult, arvestades seda, et tsingist imendub vaid pool toidus leiduvast kogusest. Üksnes austrid on piisavalt tsingirikkad, et garanteerida selle piisava koguse omastamise söömise käigus.

Kas esineb kõrvalmõjusid? Tsink võib elavdada seksuaalelu meestel, kel on sellega probleeme.

Allikas: Paul Jenner “Õnn. Õigus olla õnnelik”