“Sügiseti on silmad tavapärasest tundlikumad, kuna külm tuul, kuiv toaõhk ning suurenenud ekraanide jälgimise aeg muudavad silmad kuivaks,” selgitas Instrumentarium Eesti optometrist Merle Väljari ning lisas, et selle tõttu on oluline pöörata tavapärasest rohkem tähelepanu enda silmade tervisele. Kuivuse vältimiseks on mõistlik hoiduda kuumadest ning kuivadest ruumidest ja siseruumides võiks kasutada spetsiaalset õhuniisutajat. “Istudes hommikul külma autosse, võib tekkida samuti tahtmine keerata soe õhk maksimumi peale, kuid silmadele ei pruugi see hästi mõjuda, seega võiks autos vältida olukorda, mil soe ning kuiv õhk puhub otse näkku,” ütles optometrist.

Kõige käepärasem ning igaühele saadav abivahend kuivade silmade vastu on niisutavad silmatilgad, mis pakuvad kohest leevendust. “Kuid selleks, et silmatilkadest oleks abi ka pikema perioodi vältel, tuleks neid kasutada järjepidevalt,” sõnas Väljari ja lisas, et niisutavaid silmatilku pelgama ei pea, kuna nendest sõltuvusse jäämine pole võimalik. Optometristi sõnul pole ka kindlat tootjat, keda ta tooks esile, et kelle tooted on paremad kui teised, kuid eelistada võiks silmatilku, mis on säilitusainetevabad. Lisaks niisutavate silmatilkade kasutamisele võiks lisada enda igapäevamenüüsse oomega-3-rasvhapete- rikkaid toite. “Neid leidub näiteks rasvases kalas, mandlites ja kreeka pähklites,” tõi Väljari esile.

Sama oluline nagu on silmade niisutamine, on ka silmade üleüldine hügieen. Kuivuse leevendamiseks peaks pesema silmalauge. „See aitab laugude servas olevatest näärmetest silmi hooldavatel loomulikel rasvadel silma pääseda, lisaks soodustab see pisaravedeliku moodustamist, mis omakorda niisutab silmi loomulikul teel,“ õpetas Väljari. Optometristi sõnul on tavaliselt läätsekandjate silmad sellisel perioodil veel eriti kuivad ja peaks kindlasti kasutama niisutavaid tilku, lisaks võiks silmade heaolu nimel eelistada pigem ühekordseid läätsi.

Abi võib olla ka mõnest silmaharjutusest, mis aitab silmade väsimisele ja niiskuse hoidmisele kaasa. “Pideval töötamisel arvutiga võib teha peopesa harjutust — sulge silmad ja hoia peopesad mõni hetk silmade peal,“ juhendas optometrist. Samuti on oluline arvutiga töötades tähelepanu pöörata ekraani paigutusele. „Arvutiekraani võiks paigaldada silmade kõrgusele või veidi allapoole, siis pole silmad pärani avatud ja annab kuivustundlikkusele leevendust,”selgitas Väljari ja lisas, et sama oluline on ka valgus — ekraan ei tohiks olla ainus valgusallikas ruumis ja kunstvalgus ei tohiks valgustada ekraani selja tagant, see peab tulema küljelt või ülevalt.

Loe hiljem
Jaga
Kommentaarid