Kõhukinnisus võib tekkida ühtviisi nii lastel, täiskasvanutel kui ka eakatel, viimaste puhul on see üsna sage mure. “Lastel tekitab kõhukinnisust enamasti vähene kiudainete tarbimine. Putrude ning puu- ja juurviljade igapäevane söömine peaks seda probleemi leevendama,” õpetab Oolberg. Lisaks võib laste kõhukinnisus olla seotud hoopis emotsionaalse poolega. “Väikelaste puhul võib tegu olla stressiga, mis võib tekkida näiteks siis, kui lapsega on pahandatud, siis. kui on juhtunud õnnetus ja püksid on määrdunud,” selgitab apteeker emotsionaalse tekkepõhjuse võimalikke tagamaid.

“Täiskasvanute kõhukinnisus võib samamoodi olla seotud nii toitumise, istuva eluviisi kui ka emotsionaalse poolega. Eakate puhul on sagedamini põhjuseks vähene puu- ja juurviljade osakaal menüüs, vähene vee joomine või tegu mõne ravimi kõrvaltoimega,” loetleb Oolberg sagedasemaid kõhukinnisuse põhjuseid.

Apteeker rõhutab, et olenemata vanusest tuleb kõhukinnisuse murega tegeleda. “Ühelt poolt on kõhukinnisuse puhul kiiret leevendust vaja enesetunde parandamiseks, aga teisalt aitab varajane lahenduse otsimine ära hoida tõsisemaid tagajärgi, näiteks pideva punnitamisega tekkida võivaid hemorroide.”

Loe hiljem
Jaga
Kommentaarid