12 puu- ja köögivilja, milles on kõige rohkem tervisele ohtlikke pestitsiide

 (15)
Õunad
ÕunadFoto: Tanel Meos

Õunad on kasulikud ja neid tuleb süüa, teame me kõik. Tegelikult aga peaksime mõtlema sellele, kuidas õunu enne poelettidele jõudmist töödeldakse ja kas me ikka tahame neid mürke endale sisse süüa. Loe seda nimekirja ja arvesta edaspidi, et siintoodud viljade tarbimiseks tuleb neid enne väga hoolega pesta ja võimalusel koorida, aga ka see ei vabasta vilju kõikidest pestitsiididest.

Kliinik.ee vahendas USA`s läbi viidud uuringut, mille tulemused näitavad, et kokkupuude sageli marjades, selleris ja muudes toiduainetes suures koguses sisalduvate orgaaniliste fosfaatidega võib suurendada tõenäosust, et lapsel kujuneb välja tähelepanu puudulikkuse ja hüperaktiivsuse häire (attention-deficit hyperactivity disorder, ADHD).

On tõestatud, et pestitsiidid põhjustavad otseselt vähki, vähendavad maksa detoksifikatsioonivõimet ja suurendavad riski haigestuda paljudesse haigustesse. Lisaks toidule saame pestitsiide ja teisi toksiine ka õhu ja keskkonna kaudu. Paljud pestitsiidid säilivad maapinnas aastakümneid (nagu näiteks praeguseks juba keelustatud DDT). Organismi sattudes ladestuvad need rasvkoes, kehast väljutatakse neid väga aeglaselt ning nad toimivad sarnaselt hormoon östrogeeniga. Arvatakse, et östrogeenist tingitud terviseprobleemid (rinnavähk, meeste fertiilsuse langus jne.) ongi paljuski organismi sattunud pestitsiidide tagajärg. Eriti suurt ohtu kujutavad pestitsiidid eelkooliealistele lastele, sest lapsed söövad ühe kehakaalu kilogrammi kohta rohkem ning tarbivad eeskätt just pestitsiididerikkamaid toite: mahlu, värskeid puuvilju jne. Seetõttu on eriti oluline jälgida, et lapsed saaksid võimalikult palju kodumaal ja puhtalt kasvatatud puu- ja köögivilju.

Seotud lood:

Saastatud viljade nimekiri:

1. Õunad — testid tuvastasid kõikidel proovitud õuntel vähemalt ühe mürgi jälgi.

2. Maasikad said selle saastatusetestis teise koha.

3. Viinamarjad — üksainus viinamari sisaldas 15 pestitsiidi!!!

4. Seller — sellerist leiti 13 erinevat pestitsiidi.

5. Virsikutele kuulub tabelis viies koht.

6. Spinat, mida peetakse ühes supertoiduks, on samuti pestitsiididega mürgitatud.

7. Punane paprika — 15 erinevat pestitsiidi.

8. Nektariinid — kõik nektariinid, mida testi käigus uuriti, sisaldasid pestitsiide.

9. Kurk.

10. Kartul — jah, isegi kartul!

11. Kirsstomatid — testide käigus leiti ühelt tomatilt 13 erinevat pestitsiidi.

12. Tšillipiprad.