Kas hambatäidistele antakse ka garantiid?

 (8)
Kas hambatäidistele antakse ka garantiid?
---

Käisin aasta tagasi hambaarsti juures ja maksin tohutult suure summa plommi panemise eest, kuid nüüd on kahtlus, et plomm on lahti tulnud või hoopiski välja tulnud (ise ju vaadata ei oska). Kas hambaarstide tööle kehtib ka n-ö garantiiaeg, kas mul on õigus paluda, et ta asendaks lahti tulnud plommi uuega tasuta? Ja sellega seoses veel üks küsimus — kui kaua peaks üks korralikult pandud plomm hamba sees püsima?

VASTUS:

Reeglina täidistele garantiid ei anta, ent kui täidis tuleb lahti vaid mõne päeva jooksul pärast asetamist, võib arst selle omal initsiatiivil nö „garantiikorras“ välja vahetada. Täidise lahtituleku põhjuseks sellisel juhul võib olla näiteks täidismaterjalide omaduste muutumine hoiustamisel (näiteks suvel kõrge temperatuur), valgustuslambi probleem, inimlik faktor vms.

Teie puhul on täidise asetamisest möödas juba aasta. Võiksite kindlasti oma murega arsti poole pöörduda, et välja selgitada välja täidise lahtituleku põhjus, kuid tasuta ravilahendust ei pea arst Teile pakkuma. Täidised ei ole igavesed, nende eluiga sõltub suuhügieenist, täidise suurusest, allesjäänud hambakoest ja paljudest muudest faktoritest. Hambaravis kasutatakse erinevat tüüpi “plomme” ehk täidismaterjale (klaasionomeer, komposiit, amalgaam), millel on erinev eluiga (2-15 aastat).

Dr Kristin Mitt
Kliinik 32