Kas teadsid? Kartulikoortega saab kaalu langetada, katlakivi hävitada ja veel nii mõndagi kasulikku teha

 (14)
Eesti Vabaõhumuuseum Kartulite näitus
Jõgeva kollaneFoto: Rauno Volmar

Kartul sisaldab hulgaliselt vitamiine ja mineraale. Kusjuures enamik kasulikke aineid on koondunud kartuli koore alla ning vahetult selle lähedusse. Seega ei tasu kartulikoori kohe prügikasti visata.

Tervis

• Koorega keedetud kartulite auru sissehingamine aitab ülemiste hingamisteede haiguste, köha ja angiini puhul.
• Tugevdamaks südame-veresoonkonna süsteemi, vererõhu alandamiseks ning tursete kaotamiseks pese 4-5 keskmist kartulit korralikult harjaga puhtaks, koori ning vala koored üle 0,5 liitri veega. Keeda 15 minutit ning joo saadud keeduvett kolmandik klaasi kolm korda päevas.
• Kui asetad kartulikoored sisemise poolega kergetele põletustele, vähendad valu ja kiirendad naha tervenemist. Rahvameditsiin soovitab ka toore kartuli koori asetada varikoosi puhul jalaveenidele, samuti soolatüügastele.

Ilu

• Võta peotäis kartulikoori ja 1 supilusikatäis linaseemneid ning keeda neid 1 liitris vees 20 minutit. Pane käed või jalad 20-30 minutiks jahtunud keeduvette. Pärast sellist protseduuri on nahk pehme ja sile.
• Hallide salkude peitmiseks kanna juustele tund aega enne pesemist mask kartulikoortest, mis on keedetud aeglasel tulel 30 minutit ning seejärel püreestatud. Selle tulemusel muutuvad hallid juuksesalgud tumedamaks ja pehmemaks.
• Hommikuti aseta värsked kartulikoored sisepinnaga oma suletud laugudele. Tumedad rõngad ja kotid silmade all kaovad, nahk tõmbub siledaks, kaotades peenikesed kortsud.

Seotud lood:

Kaalu langetamine

• Võta 2 kuu jooksul iga kord enne sööki 2-3 supilusikatäit keeduvett, mis on saadud 1 liitris vees keedetud (keeta 20 minutit) 1,5 klaasitäiest värskete kartulite koortest. Tänu sellele väheneb söögiisu ning normaliseerub ainevahetus.
• Tselluliiti aitavad vähendada mähised, mida tehakse 2 korda nädalas 20-40 minutit korraga. Sega 0,5 klaasi sooja kefiiri ning 0,5 tl sinepit ja 0,5 tl punast pipart. Määri seguga probleemsed kohad ning aseta naha peale kartulikoored. Kinnita kilega ja pane peale midagi sooja.
• Mõjuvaks vahendiks tselluliidi vastu on ka koorija, mis on valmistatud suhkrustunud mee ja oliiviõliga segatud kuivatatud ja peenestatud kartulikoortest (1:1:1). Pärast veeprotseduure hõõru antud seguga oma probleemsed kohad.

Majapidamine

• Et oma veekann katlakivist puhtaks saada, puista sellesse peotäis kartulikoori, vala peale vett ja aseta tulele. Keeda 10 — 15 minutit. Seejärel võta kann tulelt ja jäta 2 tunniks seisma. Selle aja jooksul pehmeneb sete ja sa saad selle kergesti puulusikaga ära kraapida. Kui aga hoiad kartulikoorte keeduvees 15-20 minutit oma hõbeehteid ning hõõrud neid seejärel villase lapiga, saad lahti hõbeda tumedusest.
• Eramajades pannakse koos küttega ahju või kaminasse kartulikoored. Põledes moodustub aur, mis puhastab lõõrid tahmast.
• Loomakasvatajad kasutavad pestud kartulikoori vitamiine ja mineraale sisaldava lisandina loomade ja lindude toitmisel.

Aed

• Aiapidajad ajavad talvel kartulikoored läbi hakkmasina ja kuivatavad hoolikalt. Kevadel aurutavad keeva veega ning lisavad istikute istutamise ajal klaasitäie kaupa istutusaukudesse keemiliste väetiste asemel. Samuti lisatakse kartulikoori mustsõstra põõsaste kobestamise ajal mulda. Marjad tulevad suuremad ja magusamad.
• Värskeid kartulikoori võib suve algul asetada ümber kartulitaimede. Nendele kogunevad kartulimardikad. Jääb üle vaid kahjurid kokku koguda ja hävitada.