Akne on krooniline haigus näol, seljal ja rinnal, mis on seotud puberteediea hormonaalsete muutustega. Seda iseloomustab vistrike esinemine nahal , rasuvoolavus (seborröa), komedoonide, põletikuliste sõlmede, mädavillide ja raskematel juhtudel ka armide teke.
Akne põhjuseid on erinevaid: pärilikkus, rasuerituse ja rasunäärmete sarvestumise häired, hormonaalsed nihked ja bakterid. Lisaks soodustavad aknet suure rasvasisaldusega kosmeetika, nahalt loputamata seebijäägid ja muud ained, mis veelgi suurendavad pooride ummistumist. Samuti, higistamine, ultraviolettkiirgus, mõned ravimid, kaudselt ka stress. Naistel ägeneb akne tihti menstruatsioonieelsel perioodil seoses hormoonide muutusega.
Akne võib jaotada kolme raskusastmesse:
Komedoonakne: domineerivad avatud ja suletud komedoonid peamiselt näol. Enamikul on seborröa. Ainult harva tekib põletik. Komedoonid ilmnevad varases puberteedis näo keskosas ümber nina ning ka otsmikul.
Põletikuline akne: domineerib põletikuline protsess, peaaegu kõigil on seborröa. Näha on nii komedoone, paapuleid kui pustuleid. Haaratud on nii nägu kui ka rind ja selg. Mõnikord komedoone pole näha või on vähe, kuna mikrokomedoonid lähevad põletikuliseks juba varases staadiumis. Sügavamad kolded võivad samuti esineda. Esineb ka armistumist.
Sõlmeline akne: see on kõige raskem vorm ja esineb rohkem meestel. Lisaks ülalmainitule esinevad mädapaised, sügavad komedoonid ja tihti väga suured armid. Rindkere ja selg on tavaliselt sama palju haaratud kui nägu; haigus võib olla isegi nii laiaulatuslik, et haarab käsi, kõhtu, tuharaid ja isegi peanahka.
Enamasti paraneb akne ise varases täiskasvanueas. Raskete vormide puhul kontrollitakse vereanalüüse, et selgitada organismi üldseisundit ning jälgida ravimite mõju organismile.
Akne leevendamiseks ning armide tekke vältimiseks teostatav ravi on pikkja aeganõudev. Enne ravi alusatmist soovitan kindlasti konsulteerida arstiga. Ravi sõltub sellest, millise akne vormiga on tegemist — kerge, keskmise või raske aknega. Ravimiseks kasutatakse nii nahale kantavaid kui ka seespidiseid ravimeid. Osa ravimeid saab apteegist osta ilma retseptita, seespidiseid ravimeid müüakse ainult arsti retsepti alusel. Arst aitab valida just Sinu nahatüübile sobivat nahahooldust, raviskeemi muutust või muud.