Meestest ja naistest. Jälle

 (10)
Inimsuhted
Foto on illustratiivneFoto: Eero Vabamägi

Palju aastaid tagasi diagnoositi mu ühel tuttaval vähk. Viisin talle poeriiulil silma hakanud raamatukese “Vähk on ravitav”. Sain selle avamata tagasi sõnadega: “Niisugust raamatut ma oma majja ei taha.”

Teadupärast on iga probleemi (ka haiguse) lahendamiseks vaja läbida kolm etappi: teadvustada, tegelda, unustada. Ma ei teagi, kas ta ei tunnistanud diagnoosi või ei uskunud paranemisse.

Arstid kurdavad juba ammu, et Eesti mehed jõuavad arsti juurde liiga hilja. Ja kes jõuabki varem, laseb käed rüppe ega võitle.

Vähihaigete küsitluse hiljuti avalikustatud tulemuste ettekandmisel kõlas korduvalt ja kõvasti sõna “usk”. Mitte religioosses mõttes, vaid usk tervenemisse. Käegalööjad hääbuvad, uskujad rabelevad välja. Ja statistika kohaselt on uskujad pigem naised.

Halloo, mehed, kas te maailma lõppu uskusite? Õige, lõpp jäi seekord tulemata, selle asemel pakutakse meile nüüd uut ajastut. Kus kõik mõtlevad loovalt, arenevad ja elavad loodusega kooskõlas. Ja teevad ise kõik selleks, et olla terved. Ka mehed. Nende väljasuremine pole sellesse teooriasse sisse kirjutatud. Usute?