Mehed saavad kusemishäireid testida ka internetis

 (6)
Arvuti
Foto on illustreerivFoto: Ester Vaitmaa

Eesti meestel on alates tänasest võimalus internetis testida oma eesnäärme tervist anonüümselt ja turvaliselt rahvusvaheliselt tunnustatud IPSS-testi abil.

IPSS-test ehk kusemishäirete küsimustik on seitsmest valikvastustega küsimusest koosnev test, mis annab mehele esimese meditsiinilise info selle kohta, kas tal esineb healoomulisest eesnäärme suurenemisest põhjustatud sümptomeid ja kas ta peaks nende tõttu pöörduma arsti poole.

Tartu Ülikooli Kliinikumi meestekliiniku arsti dr Kristjan Pommi sõnul on IPSS-test hõlbus ja efektiivne viis kusemishäirete ja nende tõsiduse tuvastamiseks.

“Juhul, kui mees tunneb, et kusemine on liiga sage, põhjustab vaevusi või häirib elukvaliteeti, on IPSS-testi täitmine esimene tegevus, mis annab selgema pildi võimalike probleemide olemusest ja tõsidusest,” selgitas Pomm.

Aadressil www.kusemishairetetest.ee asuvat testi on hõlbus täita nii arvutis kui nutiseadmes. Alates 50. eluaastast peab iga mees vähemalt kord aastas käima eesnääret kontrollimas. Eesnäärme healoomulist suurenemist esineb umbes pooltel üle 50-aastastel meestel ja juba 80% üle 60-aastastel meestel.

“Testi täitmine on võimalik esimene diskreetne samm oma eesnäärmetervise hindamiseks. Kahjuks mehed, eriti soliidsemas eas, pööravad oma tervisele liiga vähe tähelepanu ja antud küsimustiku saab lahedasti, kas ise või nutiteadlikuma sõbra või pereliikme abil täita, kui endal arvutikasutusoskust vajaka jääb” lisas dr Pomm.

IPSS-testi saab täita nii eesti kui vene keeles ning selle täitmine võtab aega vaid mõne minuti. Sümptomite tuvastamine ja tõhus ravi aga võivad elukvaliteeti parandada aastateks.