Naisteka suur lihavälimääraja: mida ja kuidas sel jaanipäeval grillida ning lauale panna?

 (1)
Naistekas testis grilllihasid ja šašlõkke
Foto: Merje Merdik

Sel korral läheneme iga-aastasele jaaniaegsele lihavälimäärajale natukene teisiti. Kuna kodune meisterdamine ja niinimetatud isetegemine muutub aina populaarsemaks, siis räägime sellest, mida ja kuidas grillida ning jagame ka häid marinaadinippe.

Meie grilliaabitsast leiad neli eestlaste suurt lemmikut kalast veiseni välja. Head katsetamist, head jaani ja head isu!

Kui sa eelistad sealiha

Searibi Foto: Eero Vabamägi


Meelespea

Mõnusalt läbikasvanud sealiha tükid on seakaelakarbonaad, -ribi ja peekon. Taisemad ja väherasvased on sise- ja välisfilee ning sea tagaosalihased. Mida rasvasem on liha, seda mõõdukamal kuumusel tuleks teda grillida.

  • Väherasvast fileed grilli alguses hästi tulistel sütel ja hiljem vähenda kuumust.
  • Sisefilee vajab grillimist mõlemalt poolt umbes 2–4 minutit, kaelakarbonaadilõigud 6–9 minutit.
  • Ribi vajab küpsetamist 11 minutit ühelt poolt ja sama palju ka teiselt.
  • Sealihast šašlõkivarras küpseb grillil valmis umbes 20 minutiga. Lükka šašlõkk vardasse nii, et tükid on tihedalt üksteise vastas ja võimalikult võrdse suurusega — nii küpsevad need ühtlaselt valmis.
Seotud lood:

Retsepid

Heimar Kuuskleri (järele proovitud ja ka meie toimetuse poolt kiidetud!) lihtne ning maitsev retsept

Sealiha maasikamarinaadis (Merrit Kiho ja Jaan Kiho raamatust “Jaanipäevatoidud. Eesti, Rootsi ja Soome köök ja kombed”)


Maasikad lihamarinaadis — selle mõtteni jõudsime mõni aeg tagasi ja sestpeale on tegu meie iga-aastase lemmikkomponendiga grill-liha marineerimisel, eriti kui on maasikahooaeg. Marja magus- hapuka maitse tõttu polegi marinaadi tarvis lisada sidrunimahla või veiniäädikat.

800 g pehmet sealiha, näiteks kaelakarbonaadi
Marinaad: 200–300 g maasikaid
kuus küüslauguküünt
peotäis basiilikulehti
1 dl oliiviõli
meresoola
jämedalt jahvatatud musta pipart

Aseta tükeldatud maasikad, viilutatud küüslauguküüned, basiilik ja oliiviõli köögikombaini või mikserda saumikseriga peeneks. Maitsesta segu soola ja pipraga. Lõika liha umbes 2 cm jämedusteks viiludeks ja patsuta maitseseguga kokku. Lase maitsetel vähemalt tunnikene toatemperatuuril tõmmata ja grilli liha seejärel kiirelt tulistel sütel.

Esimesed rabarberivarred hakkavad juba kasvama: neist saab ühe hea kevadise marinaadi grill-lihale. Loe täpsemalt SIIT!