Selleks, et homme šašlõkk ikka hästi välja kukuks, õpi selgeks need 11 grillmeistri õpetust


Grillitest
GrillitestFoto: Ilmar Saabas

Mis jaanipäev see oleks ilma mõnusa grillielamuseta. Sel aastal mine kindla peale välja ning jälgi neid Eesti Peakokkade Ühenduse liikme ja restorani Lest & Lammas peakoka Erlis Schönbergi grillimisnippe.

1. Grillimiseks vajad esmalt head seltskonda. Need võivad olla isegi sugulased.

2. Grillipidu korraldades jaga külla tulnud külalistele ülesanded kätte. Kes täidab šašlõkivardaid, kes valmistab salati, kes viskab nalja ja hoiab ülejäänud seltskonnal tuju üleval ning kelle ülesandeks jääb asjalik jooksmine toa ja grilli vahel. Kõige tähtsam on grilli mitte hooletusse jätta. Kui üritad kõike nimetatut üksinda teha, on üks mis kindel — head nahka sellest ei saa.

3. Vali grillimiseks sobiv koht, nii et suur tuulepööris grillile liigset mõju ei avaldaks. Sellega hoiab ära heitlikult hõõguva söe ettearvamatu käitumise ning grilli või liha jahutamine lõpptulemust ei mõjuta. Kõige parem on muidugi grill installeerida seltskonnale lähemale. Siis ei jää saa ühestki klatšist ja uudisest ilma ja oled samuti osa seltskonnast.

4. Grillsütt valides pööra tähelepanu sellele, et söetükid oleksid suuremad ja enam-vähem ühes mõõdus. Sellega kindlustad grillil pikaajalisema ja ühtlasema hõõgumise. Peenikese struktuuriga süsi on liigselt söetolmune ega põle korralikult ja selle hõõgumisaeg on lühike.

5. Puhasta enne grillimist rest korralikult kas kokku kortsutatud fooliumi või selleks ette nähtud traatharjaga. Anna restile toiduõli ja majapidamispaberiga veel viimane lihv, et kuumale grillile asetatud marinaadis liha kohe resti külge ei haakuks.

Seotud lood:

6. Kui tekitada grillimisel sütest kaks tsooni, on lihtsam liha järelküpsetada ja rahulikumal toonil kohelda. Esimesed triibulised annad lihale süte kohal grillides, järelküpsemine toimub rahulikumas söevabas tsoonis. Seal võid ka küpsetada rohkem rasvaseid tooteid, sest siis ei tilgu liharasvad söele ja põrgu grilli kaane all jääb ära.

7. Meeldiva maitsesuitsu andmiseks ära viska lepapuru otse hõõguvatele sütele. Seal süttib laast kohe põlema ja annab maitsesuitsu vaid lühikest aega. Võimalusel aseta grillrestile fooliumvorm, mille põhi kata lepapuruga. Nii suitsevad laastud aeglasemalt ja annavad parema tulemuse.

8. Leegi summutamiseks ära kasuta kunagi vett. Sellest tekkinud kuuma auruga võid ettearvamatult kõrvetada saada ning sütelt tõusnud tuhk võib liha määrida. Piisab sellest, kui sulged õhuavad ja leek rahuneb kohe.

9. Meeldiva välimuse ja lõpliku maitseviimistluse jaoks kasuta glasuurkastet. Lisa sellele veidikene kanget kohvi — see toob maitsed eriti hästi esile ja võimendab neid. Kui segad glasuuri sisse veidikene taluvõid ja klopid kastme kohevaks, saad siidsema ja läikivama tulemuse. Ära kasuta glasuurimiseks toote pakendis olevat marinaadi. Seal oli toores liha, nii et küpsenud lihale see kohe kuidagi ei sobi.

10. Grillipeost järele jäänud lihakraamist saad järgmiseks päevaks hea supikogu, mis oma suitsuse mekiga on komplimendiks igale rammuleemele.

11. Jäta meelde kindlasti grillipeol külaliste eelistused ja maitsed ning jälgi, kes, mida ja kui hea isuga sööb. Nii saad järgmisel korral demonstreerida oma selgeltnägijavõimeid — teades täpselt, millega külalistele meele järele olla.