Tarkusehamba tulek teeb kohutavat valu, kas peaks hambaarsti juurde minema?

 (9)
Tarkusehamba tulek teeb kohutavat valu, kas peaks hambaarsti juurde minema?
Scanpix

Jäin selle nädala alguses haigeks, kõrge palavik, köha jne. Umbes kolmapäeval avastasin, et mul hakkab tarkusehammas tulema ja ige on väga valus, nüüd on terve suu parema poole igemed punased, paistes ja valutavad. Alumised igemed veritsevad ja ma ei saa kuidagi puudutadagi neid, sest need tekitavad jubedat valu. Igemete ja hambapiiril on mingi mädataoline moodustis. Mis see on ja kas pean hambaarsti juurde pöörduma?

VASTUS:

Tõenäoliselt on organism seoses haigusega veidi nõrgem kui tavaliselt ja seetõttu sai haiguse foonil lihtsasti areneda ka igemepõletik nii tarkusehamba ümber kui mujal suus.

Soovitan kasutama hakata desinfitseerivat suuloputusvahendit, mis võiks desinfitseeriva ainena sisaldada kloorheksidiini või oktenidiini. Seda saab apteegist. Igemete ulatusliku turse ja valuga võib pöörduda ka hambaarsti poole, kes hammaste igemeservad tuimestuse all põletikku põhjustavast bakteraalsest katust ja hambakivist puhastab.

Olukorda nägemata on raske anda selgitusi, aga mädataoline moodustis, mis hammaste ja igemete vahel on, ei pruugi tingimata olla mäda, vaid haavanditele tekkinud fibriinikiht - üks esimesi etappe haava paranemise protsessis. Täpsema vastuse sellele võib anda Teid üle vaadanud hambaarst.

Heade soovidega

Reet Pallase

Hambaarst

Kliinik 32