Samsungi võistluse ja digiharidusprogrammi Solve for Tomorrow juht Egle Tamelyte selgitas, et hiljuti kukkus võistlusele oma ideede ja võistkondade kirja panemise tähtaeg. Mitmed noorte ideed paistavad olema seotud just jätkusuutlikkuse arendamisega ning isegi otseselt näiteks toidu pealt säästmisega. „Korraldasime hiljuti ka küsitluse ning sealt selgus, et Eesti noortest 46 protsendi arvates on just toidu raiskamine keskkonnale pigem oluliseks ohuks,“ märkis Tamelyte.

Enne noorte ideede realiseerumist on siin aga mõned näpunäiteid, kuidas igaüks meist saab lihtsalt toidu raiskamist vähendada, et läbi selle säästa loodust ning kasvavate hindade juures ka oma rahakotti.

Nutikaid rakendused jääkidest toitude tegemiseks

Kasuta nutikaid rakendusi, mis genereerivad retsepte toiduainete põhjal. Rakendustesse tuleb ainult sisestada toiduained, mis sul parasjagu külmkapis või kodus olemas on ning programm pakub erinevaid retsepte, mida neist valmistada saab. Nii leiad uusi põnevaid retsepte ja pole mureta, et midagi külmkappi seisma jääb.

Tee nimekiri olemasolevast toidust enne poodi minekut

Kui sa tead, mida su köök ja külmkapp sisaldab, siis ei teki ka olukorda, kus ostad ebavajalikku ning toiduaineid, mis sul on tegelikult juba olemas.

Loo menüü mitu päeva ette

Kui vähemalt paariks päevaks oled endale ette loonud menüü, milliseid sööke sa teha kavatsed, siis jäävad ära emotsiooniostud ning vähenevad olukorrad, kui sa pead iga söögi jaoks kasutama täiesti erinevaid toiduaineid. Seega on vähem ohtu, et mingid toiduained jäävad seisma.

Kasuta õigeid säilitamise nippe

Köögi- ja puuviljade puhul on kõige suurem oht, et need lähevad halvaks enne, kui sa need ära jõuad tarbida. Seega tasub teada erinevaid nippe, kuidas neid võimalikult kaua värskena hoida – näiteks puuviljad vajavad õhku, seega ei tasu neid hoida kinnistes konteinerites, värskete marjade puhul tasub neid pesta kerges veiniäädika lahuses ja need siis kuivatatuna kinnises karbis hoida, juurviljad tahavad külmikus kõige külmemat asukohta.


Loe hiljem
Jaga
Kommentaarid