Igal aastal saavad küünlaleegist alguse mitmed põlengud. Päästeameti andmetel oli 2021. aastal eluhoonetulekahjusid 585, nendest 88 oli tingitud lahtisest tulest. Aastate jooksul on õnneks olukord paranenud - võrreldes 10 aasta tagusega on eluhoonetulekahjude arv vähenenud 2 korda ja 20 aasta tagusega peaaegu 5 korda. Lahtine tuli võib aga jõulumelus ununeda ka kõige eeskujulikumal koduomanikul.

„Tuleohtlik olukord saab tihti alguse teadmatusest – näiteks arvatakse, et kui lemmikloomi ega lapsi ei ole, siis küünal põleb rahulikult laual lõpuni ja temaga midagi ei juhtu. Aset on leidnud aga juhtumeid, kus küünlajalg või alus ei ole tulekindel ja tahk jääb hõõguma, kuniks ühel hetkel küünlaalus süttib. Seetõttu on soovitav jätta küünlast alati sentimeeter või kaks põletamata,“ selgitas Gjensidige kindlustuse esindaja Denis Nikolajev.

„Oleme täheldanud, et üks väga ohtlik kombinatsioon on just küünlad ja jõulupuu. Paljudes peredes on kombeks lisaks jõulutuledele lisada kuusele ka küünlad, kuid kuuse kuivades või küünalde järelvalveta jäädes võib olukord kiiresti käest minna,“ rääkis Nikolajev, kelle sõnul tuleks ennekõike mõelda tuleohtlike olukordade ennetamisele.

Kindlustuse esindaja sõnul on oluline, et igas kodus oleks käepärast tulekustuti või -kustutustekk, millega vajadusel suurem õnnetus ära hoida. Hoolega tasub ka jälgida, kus küünlaid hoitakse, sest liigagi tihti tuleb ette juhuseid, kus küünlast on saanud alguse kummuti või aknalaua ja -raamide põleng, mille tulemusel on kodudes jõulurõõmu asemel põlengud ja tahmakahjustused. Turvatunde tagamiseks on alati mõistlik mõelda ka kodukindlustustele.

Suitsuandurid on kodudes elulise tähtsusega

Päästeameti andmetel oli läinud aastal 38% kasutuses olnud eluhoonetest olemas andur või andurite süsteem, mis tulekahju korral ka tööle rakendus. 2020. aastal oli vastav osakaal 39%.

Suureks probleemiks on kujunenud harjumus, et soetatakse suitsuandur, kuid see jääb kapi või laua peale. „Tegu on äärmiselt vale praktikaga, sest nendel juhtudel hakkab detektor tööle alles siis, kui suits ülevalt sellele peale laskub. Kui andur on kõrgemale pandud, annab see tulekahjust teada märksa varem,“ räägib Nikolajev. Kuna kuum suits tõuseb üles ja koguneb lae alla, tuleks need seadmed paigaldada nõuetekohaselt lakke. „Ainult juhtudel, kui neid pole võimalik lakke paigaldada, võib autonoomsed suitsuandurid paigaldada toa seinale, kuid võimalikult lae lähedale“.

Eluruumide igale korrusele võiks olla paigaldatud üks suitsuandur, sest suitsu levikut piiravad seinad, uksed ja laed. Andur on oluline panna magamistuppa, koridoridesse ja üldkasutatavatesse ruumidesse, vältida tuleks kööki ja muid kohti, kus võib eralduda pidevalt auru. Kord kuus on vajalik kontrollida, kas suitsuandur töötab - selleks tuleb lihtsalt vajutada testnuppu. Kui signaali pole, vajavad vahetamist toitepatareid. Tolmust tuleks seadmeid puhastada paar korda aastas.

Kuidas kodus turvaliselt küünlaid põletada?

1. Aseta küünal stabiilsele ja mittepõlevale alusele.

2. Kui küünlal on plastikust, kangast või muust põlevast materjalist kaunistused, siis eemalda need enne küünla süütamist.

3. Jäta küünal põlema kohta, kus lastel või lemmikloomadel ei tekiks võimalust seda ümber ajada. Hoolitse ka selle eest, et tikud, tulemasin või muu tulesüütamisvahend oleks pandud laste eest kättesaamatusse kohta.

4. Ära jäta põlevat küünalt ega muud tuleohtlikku allikat kunagi täiskasvanu järelevalveta.

5. Ära lase küünlal lõpuni põleda, vaid jätta mõnesentimeetrine varu, ka õueküünalde puhul.

6. Küünalt kustutades aseta käsi teisele poole leeki varjuks ning ära puhu leeki ära liiga suure hooga. Nii võid pritsida kuuma küünlarasva laiali ja põhjustada ohtliku olukorra. Kustutades veendu, et leek kustuks täielikult ning taht ei jääks hõõguma.

7. Kontrolli, et suitsuandur oleks töökorras ja paigalda võimalusel koju vähemalt üks tulekustuti või -kustutustekk.

Loe hiljem
Jaga
Kommentaarid