Kui minu lapsed veel väikesed olid, tulid nad ikka ja jälle lasteaiast koju täpilistena. Samuti teinekord reisil olles ärkasid nad järgmisel hommikul voodis üleni laigulisena. Kui muster hakkas korduma, saime aru, et just keemilised pesuvahendid tekitavad meie lastel allergilist reaktsiooni.

Kodus püüdsin kasutada võimalikult ökoloogilisi pesuvahendeid, kuid enamik neist ei olnud siiski allergiavabad, samuti olid need välismaised. Siis tekkiski üle 8 aasta tagasi alguse idee hakata ise Eesti esimesi ökotooteid välja arendama. Viisime end kurssi ja asusime teele, et leida alternatiive keemilistele pesuvahenditele.

Uuri, kust allergia tuleb

Üha enam vanemaid puutub kokku laste nahaärrituste ja löövetega. Allergiad ja ekseemid võivad olla pärilikud ja tuleneda immuunsüsteemist, kuid kõige tihemini saavad need aga alguse keskkonnast. On siis keskkond liiga steriilne või lapse nahk puutub liiga vara ja sagedasti kokku tugevate allergeenidega nagu õietolm, loomakarvad või liiga kange pesuvahend. Meie pere puutus kokku just viimase olukorraga.

Soovitan kõigil võimalusel uurida, millise pesuvahendiga lasteaias pesu pestakse ning kas oleks võimalik valida allergiavaba alternatiiv. Näiteks meie peres on reisile minneski juhtunud, et võtame kaasa omaenda väljatöötatud pesugeeli. Nii oleme olnud kindlad, et laste tervis on hoitud ega ole voodipesust mõjutatud.

Kui keemiline ei sobi, proovi ökoloogist

Keemilised lõhnaained, värvained ja säilitusained ärritavad laste nahka kõige enam ja võivad kutsuda esile reaktsioone nagu ärritus või punetus, sügelus või ka hingamisraskused. Sellisel juhul tuleks pesuvahendi kasutamine peatada ja leida pere nahale looduslik alternatiiv.

Kõige kindlam on tundliku naha puhul otsida pesuvahendilt kolme sertifikaati: allergiavaba, ökoloogiline ja vegan. Need märgised üldjuhul kinnitavad, et toode ei sisalda parabeene, naftatooteid, sünteetilisi lõhna-, värvi- ja säilitusaineid. Näiteks EcoCert sertifikaat tõendab, et tooted on looduslikku päritolu ning Eesti Allergialiidu märgis tähendab, et toode sobib allergikutele.

Eelista ühte toodet

Tihti kasutatakse pesu pesemisel mitut erinevat vahendit – pesugeeli või -pulbrit, plekieemaldajat, pesupehmendit või -loputusvahendit. Need sisaldavad kõik suures koguses erinevaid parabeene ja sünteetilisi lõhna- ja värviaineid. Tegelikkuses saab nii valge, musta kui ka kirju pesu puhtaks üheainsa pesuvahendiga.

Üle 30-kraadine temperatuur aktiveerib seebi omadused, mis puhastab ja eemaldab plekid ja lõhna. Head ökoloogilised tooted on välja töötatud põhimõttel, et need eemaldaksid kogu mustuse ja bakterid. Seega soovitan lähtuda pesuvahendi valikul põhimõttest: mida vähem, seda parem.

Kui kodus on võimalik igaühel ise valida, milline pesuvahend pere ihu ümbritseb, siis välises keskkonnas ei või me paraku kunagi kindlad olla. Ema ja ettevõtjana on minu jaoks oluline, et me räägiksime ühiskonnas rohkem just laste naha tundlikkust ja selle kaitsmisest. Kõige pisemate ja lasteaialaste puhul võiks eelistada ikkagi pehmeid pesuvahendeid, mis on sobilikud ka kõige tundlikumale nahale.

Loe hiljem
Jaga
Kommentaarid