Saku Tervisekeskuse Benu apteegi farmatseut Anton Ojamaa selgitab, et mida kiiremini puuk naha alt eemaldada, seda parem on ning seda vähem on ka võimalikke tüsistusi. „Põhjus on lihtne - parasiit ei jõua eritada inimese verre palju toksiine ja viirust, kuna selleks on tal vaja mitu tundi aega.“ Peale puugi eemaldamist tuleb erilist tähelepanu pöörata hammustuskoha paranemisele ja enesetundele. „See koht võib punetada, kergelt sügeleda ja pisut paistetada - see on tavapärane nähtus, mille käigus inimese immuunsüsteem võitleb toksiinidega haava kohal. Kui hammustuse haav või selle ümbrus tugevalt sügeleb ja seda mitu päeva järjest, siis peab hoolega jälgima arengut,“ rõhutab Ojamaa.

Väikese putuka eemaldamisest põhjustatud haava puhul pole vaja midagi erilist teha, kui lihtsalt pesta seda tavalise seebi ja voolava vee all. Apteekri soovitusel võib kasutada ka desinfitseerivat vahendit. Ojamaa rõhutab, et kui muid sümptomeid ei esine või need kestavad kuni nädala, siis on kõik korras ega ole vaja muretseda.

Aga mida veel peaks jälgima? „Kindlasti oma enesetunnet. Arsti poole tuleks pöörduda siis, kui tekivad külmetusele sarnased sümptomid, näiteks lihas- või üldine nõrkus, peavalu või muud valud - selja piirkonnas või hammustuskohas, pearinglus, loidus, palavik, jäsemete krambid. Hammustuskoht ei tohiks väga laialt punetada ja paiste minna. Lai punetus võib ulatuda kuni 15 cm-ni. See on üks ohumärkidest, millele tuleb reageerida. Kõik need sümptomid ei avaldu kohe, vaid tavaliselt 2-4 nädalat või isegi alles kuni 2 kuud pärast puugihammustust,“ kirjeldab apteeker sümptomeid ja nende avaldumise aega. Ta lisab, et puukborrelioosi kiirteste ei ole mõttekas teha enne, kui möödas on umbes 2-4 nädalat.

Farmatseudi sõnul ei tähenda väikese, 1-2 cm diameetriga punase ringi tekkimine esimestel päevadel pärast puugi eemaldamist veel midagi, kuna inimeste immuunsüsteemid on erinevad ja paranemisprotsessid seetõttu ka erinevad. „Ent kui lisanduvad teised eelmainitud sümptomid või punane laik, mis läheb päevast päeva suuremaks, siis tuleks pöörduda arsti poole. Tõsisteks ohumärkideks on tugev pea- või muu valu, jäsemetundlikkus, nägemis-, kuulmis- või kõnehäired, oksendamine, valgustundlikkus ja peapööritus. Selliste sümptomitega tuleb viivitamatult pöörduda perearsti poole, kes teeb täiendavaid uuringuid ja vajadusel määrab retseptiravimi või suunab patsiendi haiglasse,“ selgitab Ojamaa.

„Haava hoolduseks võib kasutada 1-2 korda päevas alkoholi baasil vedelikku. Et vältida võimalikke terviseprobleeme pärast puugi eemaldamist, tuleks esimestel päevadel haav katta antiseptilise haavaplaastriga. Sügelust aitab leevendada hormonaalne nahasalv, mida tuleks peale kanda paikselt,“ loetleb Ojamaa ning lisab, et samuti aitab sügelust ja paistetust vähendada ka allergiavastane tablett. Apteegis on olemas ka nahasalv, mis soodustab paranemist ja sisaldab antiseptikumi ehk kaks toimet ühes. „Valu ja palaviku korral võib kasutada paratsetamooli tablette. Nende võtmisega ei tasu siiski liialdada, et mitte varjata võimalikke tüsistusi.“

Lõpetuseks rõhutab farmatseut, et esimesed sümptomid võivad tekkida teisel kuni neljandal päeval pärast puugi eemaldamist. „Punane laik tavaliselt tekib mõne päeva pärast, kuid kui see ei laiene ning teisi sümptomeid ei lisandu, siis tõenäoliselt ei ole ka midagi halba juhtumas,“ võtab apteeker esmased sümptomite nähud kokku ning lisab, et tavaliselt sümptomid kestavad kuni 10 päeva ning sellest kauem põdemine viitab juba võimalikele tüsistustele, millele tuleb kindlasti täie tähelepanuga reageerida.

Loe hiljem
Jaga
Kommentaarid