SARAH JACOBS: EI

Sarah Jacobs on Aafrika heategevusorganisatsiooni Save the Children (Päästke lapsed) esinaine.

Ei kahtlegi, et Madonnal ei ole adopteerimisel parimaid kavatsusi, kuid adopteerimisel on omad riskid ning võib anda perekondadele üle maailma valesid signaale. Ja lisaks võib see halvendada maailma vaeseimate laste olukorda.

Fakt, et suurem osa lastest, kes elavad orbudekodus, ei ole tegelikult orvud. Enamikul neist on vähemalt üks vanem.
Lapsest loobumise peapõhjusteks on vaesus, nälg ja võimaluste puudumine. Loobudes loodavad vanemad, et nende lapsed saavad parema tuleviku. Mis aga on sageli müüt.

Mitte ükski laps ei peaks üles kasvama orbudekodus

Seal võib olla ohtlik ja reegliteta elu ning lapsi võidakse väärkohelda.
Rahvusvahelist lapsendamist võetakse kui pääseteed, lahendust, aga maailm ei mõista veel, et see võib hoopis probleemi süvendada. Mõnel maal on rahvusvaheline lapsendamine saanud miljardiäriks. Lastekodude töötajad käivad vasemates piirkondades värbamas lapsi, kes omakorda üritavad peibutada vanemaid nendest loobuma — parema hariduse ja tasuta ülalpidamise nimel.

Alla andes ja „parema elu“ nimel loovutatakse laps vahendusagentuuridele. Laps on kaitseta ja jäetud sageli südametunnistuseta lapsendamisagentuuritöötajate hoolde. Vahendajana teenivad agentuurid kolossaalseid summasid, samas väljastamata tõendeid selle kohta, kas last võib lapsendada.

Globaalne prioriteet peaks olema vabastada lapsed sellistest katsumustest. Sarah usub, et abistamine on parem kui adopteerimine ning lapsi ei tohiks ära kiskuda nende juurte juurest, kui just pole viimane abinõu.

Kuulsused on trendiloojad

Vastus on palju lihtsam. Pered peavad end vaesusest välja aitama, et lapsed oleksid toidetud ja saaksid hariduse, kaitseksid ja kasvataksid oma lapsi armastavas ja neile omases keskkonnas. See on sõnum, mida peaks maailmas levitama ning staarid, nagu Madonna, annaks sõnumile juurde mõõtmatu kaalu.

Selleks on vaja investeeringuid. Maailma liidrid G20-s peavad esikohale seadma arengumaade rahalised vajadused ning ei tohi lubada üleilmsel majanduskriisil mõjutada vaeste perede otsuseid loobumaks oma lastest.

Kuulsused on trendiloojad ning mõjutavad oma otsustega oluliselt tavaelanikke. Tuleb edasi anda seisukoht, et lastel on parim olla oma vanemate juures või neile omases keskkonnas sugulaste hoole all.

MADONNA ADOPTEERIMISEST. INTERVJUU INGLISE KEELES

Visit msnbc.com for Breaking News,
JULIA FLEMING: JAH

Julia Fleming töötab Suurbritannias vabatahtlike loodud ühingus Oasis, mis toetab neid, kes mujalt maalt lapsi soovivad adopteerida.

Oasis ootab pikisilmi päeva, mil enam ükski laps ei vaja kasuvanemaid välismaalt. Päeva, mil orbudekodusid ei eksisteeri ning et lapsed, kes peavad elama orbudena, saavad kasvada oma sünnimaal — turvaliselt.
Seniks aga vajavad hüljatud või saatuse tahtel vanemateta jäänud lapsed n-ö teist võimalust. Kuid alati pole kõik nii lihtne: enamasti põrkutakse eetiliste kitsaskohtadega eri maadel ning probleeme on ka kohalike agentuuridega.

Suurbritannias koheldakse välisriigist lapsendatuid võrdselt kohalike lastega, andes võõralt maalt saabunuile samad õigused ja võimalused.
See tähendab, et igat vanemat, kes soovib last välismaalt lapsendada, koheldakse samaväärselt perega, kes soovib adopteerida Suurbritanniast.

Madonna juhtum ei saaks kuidagi Suurbritannias toimuda. Hiljuti lahutanud naine kolme lapsega ei saaks iial adopteerida Suurbritanniasse ega Suurbritanniast.

Heategevuse käed ei ulatu kõikide abivajajateni

Save the Children (Päästke Lapsed) ütleb: aidake meid sel viisil, et toetate rahaliselt abiagentuure, lapsi ja nende kaudu hädasolevaid peresid. Kuid lapsendamine ja heategevus ei ole sünonüümid. Need tegevused põhinevad täiesti erinevatel alustel.

Lapsendatakse sooviga elada pereelu, ise aga lapsi ei saa, või tahtekase ja suudetakse jagada vanemaksolemist teistelegi lastele. Ei adopteerita seetõttu, et lapsest on kahju. Kes soovib adopteerida, peab läbima meeletu kadalipu, kus uuritakse põhjalikult tema tausta ja sobivust.

Helded heategevuse toetajad töötavad põhiliselt lapse sünnimaal. Kuid heategevuse käed ei ulatu kaugeltki kõikide abivajajateni, mitte iga laps ei saa oma või kohaliku kasupere juurde.
Alati on lapsi, kes vajavad uut perekonda, ja kui vaja, siis teisel maal.

Malawi kohus muutis Madonna advokaadi Alan Chinula pealekäimisel oma esialgset otsust, mille järgi ei antud popkuningannale adopteerimiseks luba, kuna ta pole Malawis elanud seaduses ette nähtud 18 kuud. Juunikuus sai aga Madonna Malawi ülemkohtult rohelise tule 4-aastase Mercy Jamesi adopteerimiseks.

Tüdrukut ootab ees elu New Yorgis 26-toalises häärberis. Kristliku kasvatuse asemel peab ta kasvama ema Madonna usus — müstilise Kabbalah` vaimus.

Superstaaril on 12-aastane tütar Lourdes ja 8-aastane poeg Rocco. Aastal 2006 adopteeris Madonna Malawi poisi David Banda.

Allikad: news.bbc.co.uk, MailOnline, Publik