Kookosvesi

Kõik sai alguse 2011. Aastal kui tuntud naised nagu Madonna ja Rihanna pärast treeningut kookoseveega kosutasid ning peagi tegi seda kogu Hollywood. Lisaks heale maitsele pidavat see ka keha niisutama paremini kui ükski teine vedelik. Kookosevesi on selge vedelik, mis kookose küpsedes muutub paksemaks vedelikuks, mida me kutsume kookospiimaks.

Kookosvesi koosneb 95 protsendi ulatuses veest, ülejäänud on toitained ja mineraalid nagu vitamiin B, C, fosfor, kaltsium ja tsink. Eriti rikkalikult on kookosvees kaaliumi (12,5%) ning seepärast kutsutakse seda vahel „looduse enda spordijoogiks“.

Tavaliste spordijookidega võrreldes on kookosvee eelis täielik naturaalsus.

Kookospiim

Kookose küpsedes muutub vesi paksemaks, piimale sarnanevaks vedelikuks ning seepärast kutsutakse seda kookospiimaks. Kaupluses müüdav kookospiim on sageli tegelikult hoopis kookospähkliekstrakt, mida on lahjendatud veega.

Kookospiim on kreemjas ning hea alternatiiv piimale ja koorele toiduvalmistamise juures, olles täiesti piima- ja laktoosivaba. Seepärast sobib just tundliku kõhuga inimestele. Rasvasisaldus on erinev, kuid keskmiselt 25 protsenti. Sisaldab rikkalikult kaaliumi, rauda, magneesiumi ja fosforit. Enamikel pakenditel on kirjas kui suur osa sisust tuleb kookosest ning kui palju on lisatud vett.

Kookoshelbed

Kookose kõvastanud valget sisu müüakse riivituna kookoshelveste nime all. Kasutatakse kookide ja maiustuste maitsestamisel. Kui valmistad ise müslit, lisa sinna paar teelusikatäit röstitud kookoshelbeid ning maitse saab hoopis parem.
Kookoshelbed sisaldavad ligi 60 protsenti rasva. Kuna helbeid kasutatakse väga väikeses koguses, ei anna see väga palju kaloreid, kuigi sisaldavad hulgaliselt kasulikke aineid.
 
Kookosrasv ja kookosõli

Kookosrasv valmistatakse tööstuses, pressides kuivanud, rasvast seemneliha, mis asub kookose sees. Maitse ja lõhn eemaldatakse keemilise protsessi läbi, alles jääb rasv, mis on peaaegu maitsetu ja lõhnatu.

Kookosrasva kasutatakse seepide, salvide tegemiseks ning ka toiduvalmistamiseks. Sisaldab ca 90 protsenti küllastunud rasvhapet, millest pool on rasvhape lauriinhape, mida keha põletab kiiresti. Seepärast on kookosrasv muutunud ka populaarseks alternatiiviks inimeste hulgas, kes soovivad kaalust alla võtta.

Uuringud on näidanud, et inimese, kes tarbivad palju süsivesikuid võib kookosrasva tarbimine suurendada keha insuliiniresistentseks muutumist. Seepärast ei soovitata kookosrasva tarbida koos süsivesikutega.

NB: Kookospiima light versioon on tavaliselt lihtsalt veega lahjendatud kookospiim, millele on lisatud paksendajat. Kallis ja ebatervislik. Osta selle asemel tavalist kookospiima ning kui soovid toidus rasvakogust vähendada siis kasuta lihtsalt väiksemat kogust.

Allikas: aftonbladet.se