Probiootikumid

„Kuigi seedeprobleeme esineb kogu aeg, on tõesti märgata, et pärast suuri söömahooaegu — jõule, aastavahetust ja jaanipäeva — on ostjatel neid muresid rohkem,“ kinnitab farmatseut. Kaebusteks ülesöömisest tingitud raskustunne kõhus, puhitus, kõhukinnisus ja -lahtisus, iiveldus, oksendamine ja kõrvetised.

Apteekri soovitus oleneb ostja probleemist. Kui ostja jääb kidakeelseks, siis võib soovitada universaalseid preparaate, mis aitavad mitme seedimisprobleemi puhul, näiteks kasulikke piimhappebaktereid ehk probiootikume. Need tasakaalustavad soolestiku mikrofloorat ning toimivad iivelduse, kõhulahtisuse ja gaaside vastu, seega aitavad paljude kõhuhädade puhul.
Probiootikumid on müügil kapslitena, pulbrina, närimistablettidena ja tilkadena.

Looduslikud tilgad, mille koostisse kuulub erinevaid taimi, on samuti universaalsed ja sobivad gaaside, iivelduse ja muude seedimisega seotud probleemide puhul. Need aitavad hästi toitaineid omastada ning soodustavad seedimist.

Lisaks universaalsetele preparaatidele on olemas ka sellised, mis on mõeldud mõne konkreetse mure lahendamiseks. Kui on puhitustunne ja gaasid kõhus, siis aitavad hästi preparaadid, mille toimeaine on simetikoon. Need lõhuvad soolestikus tekkinud õhumulle.

Kõhulahtisus

Kõhulahtisus on levinud vaevus muulgi ajal kui jõulu- või jaanipäevasöömingute järel. Probiootikumid aitavad selgi puhul, aga on olemas ka spetsiaalselt kõhulahtisuse vastaseid ravimeid, täiskasvanuile näiteks sellised, mille toimeaine on loperamiid. Need lülitavad soolestiku tegevuse välja, aga ei ravi. Need ravimid on saadaval kapslite ja tablettidena.

Lastele ei soovita Eevaste neid anda, sest neile on mõeldud oma pulbrid, mida saab manustada toidu või joogi sisse segatult.

Neidki ravimeid tuleb võtta seni, kuni vaevused kestavad. Ennetavalt, enne suuremat söömingut pole neid vaja tarvitada, aga kui kõhus on juba tekkinud mingi ebamugavustunne, mis viitab peatsele kõhulahtisusele, siis võib juba manustada.

Väga vajalik on kõhulahtisuse korral palju juua, et ei tekiks vedelikupuudust, sest kõhulahtisusega kaotab organism rohkelt vedelikku. Kui samal ajal ka oksendatakse, siis seda enam väljutatakse organismist nii vedelikku kui ka vajalikke mineraale ja soolasid. Apteekides on müügil soolasegud, mida lisatakse joodavale veele, et kaotatud soolasid asendada.

Eriti tähelepanelik tuleb olla laste suhtes ja jälgida, et nad piisavalt jooksid. Juua soovitab farmatseut mitte limonaade, vaid tavalist või mineraalvett, soovitatavalt mullideta. Sobivad ka rahustavad teed, näiteks kummeli- ja piparmünditee.

Kui kõhulahtisus ei taha üle minna, siis tuleb arsti poole pöörduda.

Kõhukinnisus

Muidugi oleks mõistlik ennetada probleeme ja võtta pühasid mõistusega, et ei söödaks üle ja piirataks peolauas kange kohvi ja tee joomist, sest need viivad organismist vett välja, samuti tuleb alkoholiga piiri pidada. Tark oleks võimalikult palju kiudaineid süüa, mis panevad soolestiku normaalselt tööle.

Aga kui siiski on söömisega liiale mindud, võib tekkida nii kõhulahtisus kui ka -kinnisus.
Kui kõht valutab, on punnis ja kinni, siis selle vastu on apteegis mitmesuguseid abivahendeid. Laktuloosi-nimelise toimeainega mikstuur sobib nii lastele kui ka täiskasvanutele, sealhulgas rasedatele. See pehmendab soolestikus olevat massi ja teeb selle väljutamise kergemaks. Võtab natuke aega, enne kui mõjuma hakkab, aga on efektiivne ning teeb olemise kergemaks.

Kui kõht ikka väga kinni on ja valutab, siis selle vastu on ampullid, mis toimivad nagu klistiir. On ka tablette, nii looduslikke kui sünteetilisi. Looduslikest nimetab Eevaste preparaati, mille sees on sennalehed, rabarberijuur ja süsi. Senna ja rabarber toimivad lahtistina, söe ülesanne on gaase väljutada. Farmatseut rõhutab, et sütt ei tohi kõhukinnisuse korral eraldi preparaadina võtta, see sobib vaid kõhulahtisuse ja gaaside korral. Toimiv annus on üks söetablett kehakaalu 10 kilogrammi kohta. Kapsel on tugevama toimega: võetakse üks kapsel kolm korda päevas sõltumata kehakaalust.

Seda looduslikku kõhulahtistit (senna, rabarberi ja söega) soovitab Eevaste võtta kõhukinnisuse korral õhtul enne magamaminekut kaks-kolm tabletti, siis toimub hommikuks lahtistamine, kui aga vaid natuke pehmendamist vaja, siis võib võtta päeval tableti või kaks.
Sünteetilise kõhulahtisti toimeaine on bisakodüül. Sedagi on soovitatav võtta õhtul enne magamaminekut.

On olemas ka lahtistavad küünlad, mis asetatakse pärasoolde. Küünal lahustub seal 3–5 minuti jooksul, tekitades palju mikromulle, mis stimuleerivad pärasoole seina, panevad soole uuesti tööle ja ergutavad seda.

Kõrvetised, iiveldus ja muud vaevused

Kõrvetised on üks levinud vaevus, mis on tingitud mao ülihappesusest. Mida kõrvetiste vastu ette võtta, oleneb nende esinemissagedusest. Kui neid esineb harva, võib-olla kord nädalas, siis sobib kasutada antatsiide. Need leevendavad sümptomeid, aga ei ravi.

Kui kõrvetisi on sagedamini kui paaril korral nädalas või esineb muid kaebusi, mis viitavad mao ülihappesusele, siis on vaja kasutada kapsleid või tablette, mis vähendavad maos olevat hapet ja pärsivad selle tootmist. Aga enne nende kasutuselevõttu oleks mõistlik pidada nõu arstiga.
Kõrvetiste esmaabiks on apteegis ka kergematoimelisi preparaate olemas.

Kõhus oleva raskustunde leevendamiseks on seedimist soodustavad preparaadid, näiteks artišokilehtedega tabletid, mis ergutavad sapi tootmist ja aitavad rasvasel toidul seeduda. Neid võib võtta ka ennetavalt, kui on teada, et õhtul läheb suuremaks rasvase toidu söömiseks.
Ka on olemas preparaadid, mis sisaldavad toidu seedimist tõhustavaid ensüüme. Neid tuleb võtta siis, kui kõhus on raskustunne ning neid manustatakse koos toiduga.

Iivelduse vastu aitavad piimhappebakterid ehk probiootikumid. On olemas ka mitmed universaalsed taimsed tilgad, mis sobivad nii gaaside ja iivelduse vastu kui ka seedimise soodustamiseks.
Üldiselt ei soovita Eevaste seedimisprobleemide ennetamiseks peale probiootikumide eriti midagi muud manustada. Probleemide teket aitab vältida rohke aedvilja söömine, sest aedvili sisaldab kiudaineid, mis soodustavad seedimist. Aedvilja süües tekib kiiremini ka täiskõhutunne. Nii et sööge pidulauas kõigepealt ära üks suur ports aedvilja, siis ei mahugi enam üleliia rasvast liha kõhtu. Kindlasti ärge unustage söömise järel palju juua — kas vett või mahla, aga mitte magusaid gaseeritud jooke.

Apteekides on müügil nii toimelt kui ka hinnalt väga erinevaid kõikvõimalikke seedeprobleeme leevendavaid vahendeid, seepärast rõhutab Eevaste veel kord, et apteekrile tuleb kindlasti võimalikult täpselt oma probleemist rääkida — siis saab apteeker just teile sobiva rohu leida.