Vitamiinid on ained, mis mõjutavad organismis ainevahetuslikke protsesse kas iseseisvalt või teiste ainete koostises. Osa vitamiine saadakse toidust, osa tekib seedekulgla mikrofloora tegevusest, mõned saadakse vitamiinipreparaatidest. Vitamiinidel on organismis väiksemad või suuremad varud ja et need otsa ei lõppeks, peab organism neid pidevalt juurde saama.

On vitamiine ja mineraalaineid, millel on peale teiste tähtsate toimete oluline roll just mehe füsioloogias – need on seotud spermatosoidide tekke ja arenguga, testiste arengu, eesnäärme tervise, suguvõime ja viljakusega.

A-vitamiin

A-vitamiin on vajalik spermatosoidide arenguks. Peamiselt leidub seda kalas, loomamaksas, võis, munades, juustus, oranžides ja tumerohelistes puu- ja köögiviljades.

A-vitamiini puudust organismis väga lihtsalt ei teki, kuid siiski on see võimalik väga ühekülgselt toituvatel inimestel ja kasvueas lastel. Puuduse esimesteks tunnusteks on naha ja silmade kuivus, nägemishäired hämaras, põletike tekkerisk.

E-vitamiin

Meessuguorganite arengut ja toimimist võib häirida kestev E-vitamiini defitsiit. E-vitamiin on vajalik spermatosoidide kasvuks ja arenguks, testiste arenguks ning viljakuse säilimiseks. Peale selle on E-vitamiini tarvis südame-veresoonkonnahaiguste riski vähendamiseks ning trombide tekke ärahoidmiseks. Seetõttu võib teatud juhtudel olla põhjendatud ka selle vitamiini pidev lisamanustamine kas eraldi või koos asendamatute rasvhapetega.

Peamised toidud, kus E-vitamiini leidub, on porgand, kapsas, taimsed õlid, seemned ja pähklid. Ka siin võib puudus tekkida kestval ühekülgsel toitumisel.

Teiste vitamiinide olemasolu ei ole soospetsiifiline, kuid nende suurenenud vajadus on natuke rohkem ehk meeste elustiiliga seotud – raske füüsiline, vaimne või stressirohke töö, sportimine ja kestvat kehalist pingutust nõudvad hobid või alkoholiga liialdamine, suitsetamine, ühekülgne toitumine.

B-vitamiin

B-grupi vitamiinid mõjutavad muuhulgas närvide ja lihaste talitlust ning energiatootmist. Selle vitamiinigrupi suurenenud vajadus võib olla tingitud stressist, sportimisest, suurest füüsilisest kurnatusest, paastumisest või kõhnumiskuurist, puudus organismis aga võib tekkida suitsetajatel, alkoholi ja kohviga liialdamisel, antibiootikumikuuri, äärmusliku või väga ühekülgse toitumise tagajärjel.

Esimesed ilmingud B-vitamiinide puudusest võivad olla seedetegevuse häired, isutus, ärrituvus (B1), närvilisus, sügelevad silmad, lõhenenud suunurgad (B2), lihaste nõrkus, unetus, seede- ja nahaprobleemid (B3), nõrkus ja väsimus (B5), närvivalud, lihaspinged, väsimus (B6) ja foolhappevaeguse korral ka ärrituvus, suunurgalõhed, kõhulahtisus.

Q10-vitamiin

Vitamiini Q10 süntees organismi vananedes väheneb ja selle lisamanustamisest võivad kasu saada suitsetajad, südame-veresoonkonnahaiguste põdejad, kolesteroolitaset langetavate ravimite kasutajad, viljastumisraskustega mehed ja kestvusspordialade harrastajad. Selle nn energiavitamiini (osaleb energiatootmises rakutasandil) kestva defitsiidi korral võib tekkida jõuetus, pidev vaimne ja füüsiline väsimus, lihasvaevused või immuunsüsteemi häired.

D-vitamiin

D-vitamiin on vajalik lihaste, luude ja hammaste normaalseks talituseks. See suurendab vastupanuvõimet haigustele, peletab väsimust, osaleb närvisüsteemi ja südame-veresoonkonna töös, kaitseb ja toidab nahka, reguleerib kaltsiumi ja magneesiumi ainevahetust ja imendumist. Defitsiit võib tekkida taimetoitlastel, alkoholismi ja peensoole haiguste korral.

Suurenenud vajadus võib olla tingitud suurest füüsilisest ja vaimsest koormusest ja sügis-talvisel perioodil. Esmased tunnused D-vitamiini vähesusest organismis võivad olla meeleolulangus, stress, immuunsüsteemi nõrgenemine, liigesevaevused.

Alkohol, suits ja vitamiinid

Kroonilistel alkohoolikutel (mõistagi see ei käi ainult meeste kohta) võib tekkida organismis vitamiinide D, K, B1, B2, B6, B12, C, H, foolhappe ja mineraalainete (näiteks raud, kaalium, kaltsium, magneesium ning seleen) puudus. Suitsetajatel aga esineb peamiselt B1, B2, B12, C-vitamiinide puudus.

Mineraalained

Mehe anatoomia ja füsioloogia seisukohast on tähtsad mineraalained näiteks tsink, molübdeen, vanaadium, seleen ja vask.

Tsingita häirub organismi normaalne kasv ja paljunemine. Seda ainet on palju spermatosoidides ja eesnäärmes ning see on vajalik eesnäärme talitluseks. Prostata rakud koguvad endasse tsinki rohkem kui muude organite rakud, seega võib pikaajaline tsingipuudus põhjustada eesnäärme ehituse haigusliku muutuse.

Näiteks eesnäärmevähi puhul langeb tsingisisaldus selles näärmes ning oletatakse, et tsingi vähenemine rakkudes teeb lihtsamaks nende rakkude muutumise kasvajarakkudeks.

Tsingipuuduse tunnused võivad olla immuunsüsteemi nõrgenemine, kaalukaotus, haavade aeglane paranemine, isutus ja loidus.

Tsingi manustamine ravi ühe osana ja koos vase, A-, E- ja B6- vitamiinidega võib aidata alkoholismi, prostatiidi, impotentsuse ning noorukitel vinnide puhul. Tsink aitab kaasa ka alkoholi ainevahetusele.

Peamised tsingirikkad toiduained on liha, maks, munad, piim, jogurt, täisteraviljatooted, pärm, tomatid, sibul, vetikad.

Teine oluline mineraalaine meestele on seleen. Ka seda leidub inimorganismis rohkesti spermatosoidides. Peale selle on seleen koos E-vitamiiniga tugev antioksüdant, mis aitab hoida madalal eesnäärmevähi riski. Seleenipuudus võib põhjustada impotentsust. Toidud, mis sisaldavad seda ainet, on kalad, krevetid, krabid, tailiha, teraviljad, piimatooted, päevalilleseemned. Toidu töötlemise käigus, näiteks teravilja jahvatamisel, aga suurem osa seleenist eemaldub. Seega on oluline valida lisaks toiduainetele ka nende õige töötlemine.

Vähetuntud mineraalaineid molübdeeni ja vanaadiumi saadakse toidust – loomalihast, maksast, ubadest, teraviljatoodetest ja aedviljadest. Molübdeenidefitsiidi sümptomiks võib olla impotentsus ja vanaadiumipuudus võib põhjustada sigimishäireid.

Vaske võib kasutada ravi ühe komponendina kiilaspäisuse ravis.

Vitamiinid apteegist

Kuna toitainetes leidub eespool loetletud vitamiine üsna hulgaliselt, siis võib väita, et normaalse segatoitluse korral vaegust organismis ei teki. Ent alkohoolikud, kroonilised suitsetajad, ka kroonilisi haigusi (näiteks diabeet, hüperkolesteroleemia) põdevad inimesed ning suure vaimse ja füüsilise pinge all töötavad inimesed vajavad vitamiine rohkem.

Vitamiinide ja mikrobioelementide suurenenud vajaduse korral võiks konsulteerida arsti või apteekriga. Arstil on võimalus testida vitamiinide sisaldust organismis. Tõsisemate tervisehäirete korral võib arst määrata või soovitada ravi ühe osana ka vitamiinipreparaate. Oluline on seejuures nende õiges vahekorras ning tasakaalustatud ja kompleksne kasutamine.

Lisaannuse saab vitamiinitablettidest, kus on tasakaalustatult kompleksis erinevad vitamiinid ja mineraalained.

Apteegis leiduvate kompleksvitamiinide koostisesse kuuluvad enamasti ka mineraalained. Jällegi: eluks hädavajalike mikrobioelementide puudust organismis tasakaalustatud taimse ja loomse toidu tarbimise korral tavaliselt ei teki. Samas võib kestev puudus põhjustada häireid erinevates organites ja organite funktsioonides.

Apteegis leiduvad spetsiaalselt meestele väljatöötatud vitamiinikompleksid sisaldavad tavaliselt enamikke eespool toodud vitamiine ja mineraalaineid, lisaks neile aga ka muid bioloogiliselt aktiivseid aineid ja/või taimseid koostisosi.

Nende toodete peamisteks ülesanneteks on toetada mehe organismi energiavahetust, närvisüsteemi ning südame-veresoonkonna talitlust, elujõudu ning viljakust, tugevdada lihaseid ja immuunsüsteemi, vähendada väsimust ja kurnatust. Antioksüdandid kaitsevad rakke oksüdatiivse stressi eest.

Spetsiifilisema koostisega kompleksid on mõeldud näiteks viljakusvõime suurendamiseks, potentsi tõstmiseks, kuseteede- ja eesnäärme tervise säilitamiseks. Neis toodetes võivad sisalduda peale tsingi, seleeni ja vitamiinide veel näiteks:

· kõrvitsaseemneekstrakt – diureetilise toimega, kuseteede ja eesnäärme tervise säilitamiseks;

· serenoaekstrakt – vähendab suurenenud eesnäärmest tingitud vaevusi;

· männikooreekstrakt ja lükopeen – toetavad südant ja veresoonkonda, aitavad vältida trombide ja halva kolesterooli teket;

· granaatõunaekstrakt on hea antioksüdant;

· makaekstrakt – mõjutab seemnerakkude arvu ja liikuvust, tõstab potentsi;

· türosiin, L-lüsiin – neid kasutatakse kudedes valgu sünteesiks ja ehituseks, viimane tõstab ka raua biosaadavust;

· alfa-lipoehape on antioksüdant, neutraliseerib treeningu käigus kehas tekkivaid vabu radikaale;

· ženžen, kuldjuur - leevendavad vaimset ja füüsilist kurnatust, annavad elujõudu.

Apteekri soovitusel saab sõltuvalt vanusest ja probleemist valida sobiva toote ja aeg-ajalt neid toidulisandina organismi toetava vahendina kasutada. Kuid nagu eelpool öeldud - tõsisemate tervisehäirete korral saab vitamiinipreparaat olla kompleksse ravi üks komponentidest ja vajaliku toime annab vaid põhjendatud polüvitamiiniravi.

Meestele vajalikud vitamiinid toidus

B1 – kaerahelbed, sealiha, pärm, täisteraviljasaadused

B2 – piim, maks, kala, pärm, kaunviljad, spinat

B6– munakollane, maks, porgand, leib, kaunviljad

B12– tailiha, juust, pärm, seened, verivorst

C – mustad sõstrad, kibuvitsamarjad, greip, kapsas, paprika

H –maks, piim, oad, tomat, munarebud

foolhape – pärm, oad, rohelised taimeosad

D – kalarasv, munakollane, või, pärm

Q10 – pähklid, muna, mereannid, täisteratooted, loomaliha, brokoli, spinat

Allikas: kliinik.ee