Fakt on see, et kogu maailma plastika kirurgid opereerivad järjest enam, sest ilukirurgia populaarsus kasvab järjepidevalt juba mitmeid aastaid. 2017. aastal kasvas iluoperatsioonide maht 5% võrra, 10,27 miljonilt 10,77 miljonile protseduurile, võrreldes 2016. aastaga. Samas on üllatuslikult toimunud mõningane (1%) vähenemine mittekirurgiliste protseduuride osakaalust, 13,19 miljonilt 12,62 miljonile.

Ilukirurgia ja iluprotseduurid on aina enam populaarsust koguv meditsiini haru. Ilukirurgiliste operatsioonide statistilise tabeli eesotsas on suurriigid nagu USA, Brasiilia ja Jaapan ning esiviisikusse kuulub ka näiteks Itaalia ja esikümnesse Saksamaa.

Tippkirurg Peep Pree selgitab iluvaldkondade trendi: “Tänapäevases ühiskonnas on väljanägemine suurim enesehinnangu tõstja. Tänu sotsiaalmeedia ja selfide populaarsusele kasvab nõudlus ilukirurgia järele järjest rohkem. Ka fototöötlusprogrammid panevad inimesi soovima ilusam välja näha, nagu „tuunitud“ pildilgi. Ka hinnad ei tundu liialt kallid, arvestades kasvavat majandust ja järelmaksuvõimalusi, mis teevad iluoperatsioonid kättesaadavateks juba enamikule soovijatest.”

Ilukirurgia statistika — rindade suurendamine on jätkuvalt nr 1

ISAPS värske ilukirurgia statistika kohaselt on rindade suurendamine 1,7 miljoni protseduuriga maailma kõige populaarsem protseduur! Rindu suurendatakse nii oma rasvaga, implantaatidega kui ka soolalahusega. Rindade suurendamise operatsioone tehti kokku 4% rohkem, kui varasemal aastal. Dr Pree selgitab, et ilus büst on naise enesekindluse juures väga olulisel kohal nii maailmas kui ka Eestis. Lõtvunud ja erineva suurusega rinnad mõjuvad enesekindlust pärssivalt nii magamistoas kui ka igapäevaelus enamikule naistele.

Maailmas on kasvav trend ka rasvaimu 1,57 miljoni protseduuriga, mida Eestis tehakse hoopis järjest vähem. “Rasvaimu populaarsus eestlaste hulgas on pigem langustrendis, mis on seotud tervisliku toitumise ja spordi populaarsuse kasvuga. Rasvaimu pigem kasutatakse rasvkoe saamiseks sarvasiirdamise operatsioonide korral“ lisab dr Pree.

Silmalaugude plastika omab maailma ilukirurgia statistikas kolmandat kohta 1,35 miljoni protseduuriga. Silmalaugude operatsioonid on Eestis kõige sagedamini tehtav iluoperatsioon nii meeste kui ka naiste hulgas. Populaarsuse põhjus on, et silmalaugude lõtvunud naha pingutamine tekitab koheselt värskema ilme ja mõjub enesetunnet parandavalt.

Neljandalt kohalt leiame ninaplastika 0,87 miljoni kirurgilise protseduuriga. Eestis on ninaplastika populaarsus oluliselt väiksem, kui mujal maailmas.

Mitte-kirurgilistest iluprotseduuridest on maailmas jätkuvalt populaarseimad botuliintoksiini süstid. Botuliintoksiini süste tehti 2017 aastal patsientidele kokku ca 5 miljonil korral, mis on 1 % vähem, kui eelneval aastal. Eestlaste hulgas Botuliintoksiini süstid on endiselt kasvutrendis ja vähenemist dr Pree sõnutsi märgata ei ole.

Ilukirurgia statistika — tupeplastika ja tagumiku suurendamine kogub hoogu

Kui ilukirurgia statistikas eelnevalt suuri üllatusi ei olnud, on maailmas laineid löömas aga sootuks eestlastele küllaltki võõrad ilukirurgilised protseduurid. Ilukirurgia statistikas näitab suurimat, lausa 23%-list tõusu häbememokkade suuruse ja kuju muutmine, tupeplastika.

Ilukirurgia kasv on mujal maailmas (eriti Lõuna-Ameerikas) tõusujoones tegelikkuses kogu alakeha kirurgilistel protseduuridel. Kiirelt muutuvad populaarseks:

  • tagumiku suurendamine implantaatidega,
  • tuhara suurendamine oma rasvaga ja
  • tuharate tõstmine.

Peep Pree kommenteerib, et ”Eestis välissuguelundite muutmine nii trendikas ei ole ja günekoplastilised operatsioonid teeb üldiselt soovi korral naistearst. Tuharalihaseid treenitakse pigem jõusaalis, aga huvi tuhara suurendamise vastu kasvab mõõdukalt ka Eestis“ lisab Pree.

Küsimusele kas dr Peep Pree on ka ise mõnda ebatabalist lõikust teinud, vastab Pree, et temalt on üks naine palunud lõigata endale jänese kõrvad. Sellised kõrvad aga ei lähe kokku dr Pree ilumeelega ja lõikust ei toimunud. Hiljem otsis sama naisterahvas ühel üritusel dr Pree ülesse ja tänas teda, et ta ei lasknud tal oma elu ära rikkuda.

Ca 87% ilukirurgia patsiendid on naised, kuid kerge kasvutrend on ka meeste huvis. Dr Pree julgustabki küsimuste ja mõtete korral Clinica kliinikusse konsultatsioonile tulema ja kirurgiga koos parimaid lahendusi leidma.

Allikas: Clinica.ee