View this post on Instagram

❗️TW❗️All I see in the photo on the left is sadness, exhaustion, insecurity and lack of worth beyond size. This is what an industry only focusing on what your outer shell looks like does to you. Especially to someone that is not supposed to be that small, I was always always fighting to stay that way. Terrified that in an instant my dreams would be ripped away from me if the number on a measuring tape had increased by half an inch. I feel blessed to have almost fully recovered from this dark place I once called home but I still get glimpses of it and it’s usually around this time of year.. Fashion week. I see past the glossy backstage images of playful smiles, toned fit bodies, the most elite of the industry and remember the 5am wake ups, your face prodded with makeup all day, on and off until your eyes are bloodshot and can’t take it anymore. Your hair is pulled, curled, straightened, gelled, brushed, broken, extensions put in then ripped out, handled like it’s not attached to a person underneath. If you don’t smoke already now is the time to contemplate it, maybe that will make me not want to eat the sweets put out whilst I stand around in a bikini, waiting to be pushed onstage in shoes that are 2 sizes too small. These are just half the physical limits you’re pushed to don’t get me started on the emotional ones. Being told “if you’re not opening or closing the show that you’re just a filler.” Feeling humiliated in a room full of models when the castings director doesn’t even bother to look up from his desk when you’ve waited in line for hours. Comparing yourself to every single other girl and racking your brain as to why you didn’t book the show that you’ve always wanted. Questioning if it was my walk, am I not pretty enough, I must not be thin enough, I’m definitely not good enough. And this is only in Australia! Where it’s deemed “not as serious,” “not as bad” and “chill in comparison to FW overseas.” I cast for couture one show season in Paris and I thank fuck I didn’t book any of those shows. Don’t get me wrong there were some highlights, some smiles and memories shared with friends but all the shit that comes with it outweighs those moments CONT.

A post shared by TAYLAH ROBERTS (@taylahroberts1) on


“Vasakul oleval fotol näen ainult kurbust, väsimust ja väärtusetust. See ongi see, mida sinuga teeb tööstus, mis keskendub ainult välisele. Eriti sellele, kes ei ole sündinud nii kõhnaks ja kes peab meeletult võitlema, et selliseks jääda. Olin hirmul, et unistused purunevad hetkega, kui mõõdulint näitab sentimeetri võrra suuremat numbrit. Olen tänulik, et olen peaaegu suutnud sellest mustast august, mida kunagi koduks kutsusin, välja rabeleda, aga aeg ajalt meenub see mulle ikka…. eriti moenädala ajal.

Ma näen kõike seda, mis peitub nende naeratavate nägude, päevitunud ja ideaalvormis kehade ja moetööstuse tippude taga. Ma mäletan neid kl 5 hommikul ärkamisi, päev otsa topib keegi sulle meiki näkku ja võtab ära, kuni silmad enam vastu ei pea. Su juukseid tiritakse, lokitakse, sirgendatakse, geelitakse, harjatakse, lõhutakse, pannakse pikendusi ja tõmmatakse neid välja nagu neil ei oleks miskit pistmist selle inimesega, kelle küljes need on.

Kui sa ei suitseta, on nüüd viimane aeg, sest äkki on just sigaret see, mis võtab ära isu süüa komme, mis on grimmitoas välja pandud. Sa mõtled seda siis, kui seisad, seljas bikiinid ja ootad, kuni mind lükatakse lavale, jalas kaks numbrit väiksemad kingad. Ja need on ainult mõned füüsilised ebamugavused, mida tuleb taluda. Emotsionaalsetest ma üldse ei räägigi. Sulle öeldakse kohe, et sa ei ole šõu ava- ega lõpunumber, vaid lihtsalt täidiseks seal keskel. Sul on toatäie modellide ees piinlik, kui castingu-direktor isegi ei vaata su poole, kuigi oled tunde järjekorras oma hetke oodanud. Sa võrdled end iga teise toas oleva naisega ja nead ennast, miks sa ometi ei saanud seda tööd, mida sa oled alati igatsenud.

Piinasin end pidevalt küsimustega, kas asi oli mu kõnnakus, kas ma pole piisavalt kõhn või piisavalt ilus või piisavalt hea.

Ärge saage minust valesti aru: jah, olid ka mõned helged hetked, naeratused ja head mälestused sõpradega, kuid kõik see pask, mis sellega kaasneb, kaalub head hetked iga kell üles!”