Tihtipeale arvatakse, et grillimises pole midagi keerulist — aseta aga liha grillile ning oota kuni see valmis saab. Ometi sünnivad ühe innuka grillija käe all tõelised hõrgutised, teisel on aga tulemuseks kõrbenud ja kuivad lihatükid? Et viimast stsenaariumit vältida, võiks silmas pidada järgmiseid soovitusi.

1. Õige tooraine valimine

Maitsva grill-liha põhiliseks saladuseks on õige tooraine. Sobivaim lihatükk šašlõki valmistamiseks on kaunilt pekipitsine seakaelakarbonaad, sest kõik sellest valmivad liharoad jäävad mõnusalt mahlased. Kaelakarbonaadi võib küpsetada BBQ-ahjus, grillimiseks on sobilikud nii kaelakarbonaadi lõigud kui ka 3-4 cm kuubikud šašlõki valmistamiseks. Need, kes eelistavad väherasvasemat liha, võiksid valida tooraineks seavälis- või sisefilee või hoopis kanašašlõki.

Enne veel kui alustad, vaata üle ka grill! Puhasta see korralikult, sest igasugune mustus, hangunud rasv ja tolm takistavad õhu juurdepääsu tulele ning see omakorda kajastub grillimise lõpptulemuses. Kaval grillmeister võiks vooderdada söegrilli fooliumiga — see muudab grilli puhastamise kordades lihtsamaks.

2. Marineeri

Hea marinaad aitab liha muuta pehmeks ja väga maitsekaks. Marineerimine muudab happe mõjul vintske ja sidekoerikka liha pehmemaks. Klassikalise sealihašašlõki äädikamarinaadi koostises on toidu-, veini- või õunaäädikas, lisaks annavad maitset mugulsibularattad, küüslauk ning sool ja pipar. Suvise kerge lihamarinaadi põhikomponendiks ja lihale õige marjamaitse andmiseks sobib hapukas marjamahl või -püree, millele võib lisada erinevaid maitseaineid ja ürte. Sealiha olgu marinaadis vähemalt 12 tundi, linnuliha 3 tundi.

Šašlõkile hõrgu suitsumaitse andmiseks võib sütele panna eelnevalt vees leotatud lepa-, kirsi- või õunapuulaastud. Mõnusa maitsesuitsu annavad ka erinevad maitsetaimed või sütele asetatud terve küüslauk. Loomulikult võid alati minna ka kergema ja kindlama vastupanu teed ja valida poeletilt juba eelmarineeritud toode.

3. Õige temperatuuri saavutamine

Kõige puhtama maitseelamuse saamiseks süüta grill puupilbaste, paberi või toiduõliga. Enne grillima hakkamist on oluline saavutada liha küpsetamiseks õige temperatuur, sest liiga külm grill muudab liha nätskeks ja põletavalt kuuma temperatuuri puhul on oht liha hoopiski ära kõrvetada. Söed on grillimiseks valmis, kui saate kätt hoida 3-4 sekundit ca 10 cm kaugusel sütest. Kui suudate kätt hoida hõõguvate süte kohal kauem, on kuumus liiga väike.

Ühtlaselt hõõguvad söed tuleb grillil jagada nii, et tekiks kaks tsooni. Kuumem ja jahedam osa võimaldavad grillida erineva küpsusastmega lihasid ja on vajadusel abiks ka järelküpsetamiseks. Kuna väiksemad ja õhemad lihatükid valmivad kiiresti, tuleks need asetada sütele lähemale, mis tagab liha kiire pruunistumise ja aitab ka kuivamist vältida. Suuremaid ja sitkemaid lihatükke tuleb aga grillida grilli jahedamas osas. Nii on võimalik tagada ühtlane valmimine ja vältida pealt kõrbenud, kuid seest toorest liha.

4. Iga liha vajab küpsemiseks oma aega

Grillimisaeg sõltub lihatüki suurusest, liha omapärast ja eeltöötlusest, süte kuumusest ning liha kaugusest hõõguvatest sütest. Näiteks sealiha puhul kehtib kuldreegel: mida rasvasem liha, seda mõõdukamal kuumusel tuleb seda grillida. Näiteks fileed tuleks alguses küpsetada hästi tulistel sütel ning hiljem kuumust oluliselt vähendada.

Searibi vajab küpsetamist 11 minutit ühelt poolt ja sama palju ka teiselt. Seakaelakarbonaadist šašlõkivarras saab aga valmis 20 minutiga. Veiseliha tuleb grillida kiiresti ja hästi kuumade süte kohal. Oluline on jälgida, et grill-liha oleks lõigatud risti lihaskiudu ning ühe tüki paksus ca 1,5 cm. Kui liha on küps, laske sel pärast grillimist 5–10 minutit kinni kaetud kausis tõmmata, et lihamahlade liikumine peatuks