Mõni aeg tagasi avaldasime uudise, kus veipimise tõttu haiglasse sattunud teismelised hoiatasid oma eakaaslasi, kutsudes neid üles e-sigareti kasutamisest loobuma. Uurisime noorte inimeste käest, mida nemad e-sigareti kahjulikkusest teavad ja kui levinud selle kasutamine nende suhtlusringkonnas on.

Küsimustele vastavad Beatrice (14), Marie (14), Kevin (14), Robert (15), Tyrone (17), Karl (18) ja Kristofer (21).

1. Kas sa arvad, et e-sigaret on tervisele ohutum kui tavaline suits? Miks sa nii arvad?

Beatrice: Ma arvan, et kui e-sigaret on ilma nikotiinita, on see ohutum kui suits.

Marie: Ei oska arvata, sest e-sigaretti pole testitud veel.

Kevin: Jah.

Robert: Jah on küll, sest suitsetades tekib põlemisefekt ja selle tagajärjel tõmbab inimene mitmeid kahjulikke aineid endale kopsudesse.

Tyrone: Jah ma arvan seda, sest olen lugenud.

Karl: Kindlasti on, kuna e-sigaret ei põleta tubakat, vaid aurutab vedelikku, ning sellepärast ei hinga sa sisse tõrva ega teisi väga kahjulikke kemikaale.

Kristofer: Arvan, et e-sigaret on ohutum kui tavaline suits jah. Rõhutan et ohutum, mitte ohutu.

Selge see, et mõlemad sisaldavad nikotiini, mis ei ole täiesti ohutu. Mina võrdleksin nikotiini kofeiiniga, millel on palju suurem sõltuvuse oht. Selle tarbimisel suureneb risk, peamiselt vereringega seotud, probleemide saamiseks (kuid suitsu puhul on ka veel suuremaid ohte). Samuti on ükskõik millesse sõltuvuses olemine potensiaalne oht (kui see pole just mõõdukas ja positiivne, nagu näiteks sportimine). E-sigareti puhul on ka lihtsam kontrollida nikotiini kogust ning nikotiini mitte tarbida (kuigi ilma nikotiinita e-sigareti suitsetamine on minuarust väga totter tegevus).

E-sigareti peamiseks ohuks on aga maitseained. On leitud erinevaid maitseained, mille sissehingamisel on negatiivsed mõjud tervisesle (nt. diatsetüül, mõned aldehüüdid jm). Probleemi vähendab mõistlik kahjulike ainete reguleerimine seadustega ning inimeste teadlikkusest tulenevad kapitalistlikud jõud, mis sunnivad tootjaid tervislikumaid tooteid valmistama. Seda probleemi peab aga kindlasti veel uurima, ning loodetavasti suudetakse seda probleemi leevendada veelgi rohkem tulevikus. Kahjulikke lisaaineid on muidugi leitud ka suitsudest, mis võivad potentsiaalselt veel ohtlikumad olla.

Üldiselt on ükskõik mis inimese jaoks ebahariliku tossu sisse hingamine potentsiaalselt ohtlik tervisele. Kuid suitsu puhul on tegemist palju ohtlikumate ühenditega ning nende üle on tarbijal vähem kontrolli.

2. Kas sa kasutad e-sigaretti igapäevaselt?

Beatrice: Siis kui selle jaoks vajalikku vedelikku on, siis kasutan üldiselt igapäevaselt.

Marie: Ei kasuta, väga harva.

Kevin: Ei.

Robert: Ei kasuta.

Tyrone: Ei, väga harva kasutan.

Karl: Olen kasutanud igapäevaselt.

Kristofer: Üldiselt jah, kuid on ka erandeid. Hetkel ütleks, et keskmiselt kuskil 6 korda ööpäevas. See number on aga üle aja ainult vähenenud.

3. Kui palju sa tead e-sigareti kahjulikkuse kohta?

Beatrice: Et tegelikult on see jama, et see suitsust halvem on.

Marie: See kahjustab kopse ja reostab õhku nagu kõik teisedki tubakad.

Kevin: Nii palju tean, et kõik need surmajuhtumid ei ole seotud veipimisega.

Robert: Nii palju, et kui osta asju e sigareti poest, siis on kontrollitud neid tooteid, et neis poleks ebaseaduslikke aineid sees. Aga kui osta e-sigaretiga seotud tooteid mustalt turult, siis on võimalus, et sinna on lisatud ebaseaduslikke aineid ja on uuritud et see ei ole nii kahjulik, kui tubaka suitsetamine.

Tyrone: Piisavalt.

Karl: Mitte väga palju kuid tean. et see peaks olema 95% vähem kahju tekitav kui tavaline sigarett.

Kristofer: Ei ole kindlasti ala spetsialist, kuid olen uurinud seda teemat ja sellest lähtuvalt oma käitumist ka muutnud.

4. Kas sinu tutvusringkonnas on e-sigareti kasutamine väga levinud?

Beatrice: Päris levinud jah, paljudel on enda e-sigaret.

Marie: Jah, on.

Kevin: Üpris levinud.

Robert: Mõni kasutaja on.

Tyrone: Ei ole absoluutselt levinud.

Karl: Suhteliselt levinud.

Kristofer: Üsnagi jah. Ütleks et suitsetajaid on umbes sama palju kui e-sigareti suitsetajaid.

5. Kas su vanemad teavad, et sa kasutad e-sigaretti ja kuidas nad sellesse suhtuvad?

Beatrice: Teavad, et oman aga ilmselt ei tea kui palju seda teen ja ega ikka ei meeldi neile.

Marie: Teavad, nad ei ole selle vastu otseselt, aga ka mitte poolt. Ütlevad, et see on minu elu ja nii pea kui mul hinded korras ei ole see probleem.

Kevin: Jah, nad olid kurjad, kuid enam mitte.

Robert: Ei, kuna ma ei kasuta seda enam.

Tyrone: Ma ei kasuta seda, seega vahet pole.

Karl: Ei tea ja ma olen kindel, et nad ei suhtuks sellesse hästi.

Kristofer: Jah, teavad. Nad ei pea seda heaks tegevuseks, kuid innustavad mind et ma üritan seda maha jätta. Samuti ei arva nad et pedantlik keelamine kuidagi produktiivne on, eriti täiskasvanud inimese puhul.