Jälgi enda tervist

Üks kõige olulisemaid asju on Ketlini sõnul sinu enda tervis. “Tihtipeale ei saa aru või ei oska hinnata, kui meil hakkab kuskilt otsast tervis järele andma — näiteks peavalud, kõhuvalud,” soovitab ta võrrelda, kuidas tundsid end enne seda töökohta. Kõike ei saa panna töökoha süüks, aga palju asju ka saab.

Tihtipeale võib tervisele mõjuda mitte niivõrd töö ise, kui inimesed sinu ümber. Igal juhul soovitab Ketlin kindlasti töökohta vahetada, kui see tervisele mõjuma hakkab.

Sassis suhted töökaaslastega

“Mulle meeldib asju nimetada nii, nagu need asjad on. Kui sinu meeskonnas või sul kolleegide seas on keegi konkreetne uss, ma arvan, et me kõik saame aru, millest ma räägin,” räägib Ketlin n-ö ussidest, kes võivad su peale hammast ihuda. “Ma ei soovita hakata võitlema. Üldjuhul kui sa lähed kellegi ülemusele kaebama, siis see võib lõppeda ka hoopis sellega, et vaadatakse sinu peale, et miks sa lähed kaebama.”

Sellises olukorras on Ketlini sõnul mõistlik lahkuda meeskonnast õigel ajal, mitte siis, kui suhted on juba kiiva kiskunud. Muidu ei pruugi ka saada võimalust saada ettevõttest soovituskirja. Küll aga ei tohi selliseid otsuseid teha kiirelt, vaid tuleb anda aega, et protsessi ja olukorda hinnata.

Tööd peab hästi oskama ning end seal hästi tundma

Üks põhjus lahkumiseks ja töökoha vahetamiseks on ka see, kui sa teed palju vigu. “Kui sa ikka teed kuskil palju vigu, siis see ei ole ilmselt sinu jaoks, vaata tõele otse näkku ja vaheta töökohta,” soovitab Ketlin.

Tema sõnul tulevad sellised asjad ikka välja ning mõjuvad ettevõttele finantsiliselt halvasti. Seega tasub ise olla tark, jätta suhted heaks ning ise lahkuda.

Oluline on ka tunda end tööl hästi. “Vahel sa ei saagi aru, milles see probleem on, sa teed tööd, kõik on hall, aga sa ei tunne ennast hästi, miski sinu sees vemmeldab, midagi on valesti,” kirjeldab Ketlin. “Seda ma ei oskagi nii hästi sõnadesse panna ja see pruugi olla mõjunud ka sinu tervisele, aga kui sa ei tunne ennast hästi, sul ängistab midagi, nagu miski just pooks sind seest, siis sa peaksid ka selle peale mõtlema, sest järgmise sammuna hakkab alt vedama ka tervis.”

7 märki, et viimane aeg on töökohta vahetada

1. Su tervis annab tunda.

Kui pead kahtlaselt tihti haiguslehte võtma, arsti juures käima või on tekkinud mõni krooniline haigus, siis vajab see olukord tähelepanu. Tihti ei pane me tähele seosest tervise ja töö vahel, arvates et pidev pea- või kõhuvalu, kehv enesetunne ja uneprobleemid on “normaalne”. Kui su tervis ütleb, et muuda elus midagi, näiteks töökohta, siis tuleb teda kuulda võtta!

2. Ootamatult tekkinud vaikus töö juures.

Kui varasem kiirus on asendunud umbmäärase vaikuse ja ootusega, siis võid hakata vaikselt uut tööd otsima. Kui ei anta selgeid põhjendusi vaikusest, vastused on segased ning teatud otsuseid lükatakse muudkui edasi, siis on asi kahtlane. Hakka omalt poolt tegutsema, enne kui näiteks koondamisteate saad. Nii oled juba vaimselt ettevalmistunud ja edasi on kergem.

3. Kui sul on ülemusega pingelised suhted.

Inimesed üldjuhul ei muutu ja kui teie isiksused omavahel ei klapi, siis pole mõtet stressi tekitavas olukorras pidevalt viibida. Vahel muutuvad ülemused emotsionaalselt ebastabiilsemaks, kui nende eraelus toimub midagi suuremat (lahkuminek, lapse sünd, lähedase kaotus vms), kuid see üldjuhul taandub teatud aja möödudes. Kui teie suhted on pingelised vähemalt pool aastat, siis võta midagi ette!

4. Ussitaja on sinu vastu.

Me kõik teame, et igas meeskonnas võib olla on mõni “ussitaja”, kes surgib, räägib kuulujutte ning levitab valeinfot. Kui see ussitaja on sinu enda fookusesse võtnud, olles silmnähtavalt sinu vastu tõrges ja vaenulik, siis mõttekam on lahkuda kui temaga vastu sõdima hakata. Lahku õigel ajal, nii jõuad küsida ka soovituskirja ja eemalduda enam-vähem positiivsete emotsioonidega.

5. Kui sa teed liiga palju vigu.

Eksimine on normaalne, aga kui hakkad tegema liiga palju vigu, siis on see märk vähesest motiveeritusest ja madalast inspiratsioonist. Ning sellest, et peaksid ehk töökohta vahetama, sest pidev vigade tegemine on kahjulik nii sinu mainele kui ettevõtte finantsidele. Vaata tõele näkku ja liigu edasi uuele töökohale.

6. Kui sa ei tunne end hästi.

Vahel polegi konkreetset asja, mille üle nuriseda, kuid sisetunne lihtsalt pole õige. Töö ei pane silmi särama, tunned end pigem lõksus ja ängistuses. See on koht, kus peaksid mõtlema ehk ametivahetusele.

7. Sinu isiksus ei meeldi su kolleegidele.

Kui sinu isiksus on su kolleegide omast liiga erinev ning nad teevad sulle selles osas etteheiteid, paluvad sul end muuta või teistsugune olla, siis on aeg muutusteks. Teisi inimesi sa muuta ei saa, kuid keskkonna vahetus on küll su võimuses. Vali endale kollektiiv, kus oleksid rohkem sinuga sarnased inimesed!