Teadagi, et õpilase tuba on multifunktsionaalne ruum nii õppimiseks, mängimiseks, magamiseks, sõpradega kohtumiseks, loominguliseks eneseväljenduseks kui ka paljude asjade, ennekõike mänguasjade hoiustamiseks. “Selleks, et õpilasel oleks oma toas hea olla ja üks tegevus ei segaks teist, on vaja luua talle hubane ja hästi eraldatud tsoonidega tuba, mida saaks lapse kasvamise ja muutuvate vajaduste korral lihtsasti muuta,” rääkis sisekujundaja Anna Ilmere.

Eralda lapsetuba kolmeks tsooniks

Esimene samm õpilase toa kujundamisel on Ilmere sõnul ruumi kolmeks olulisemaks tsooniks jagamine. Toas peaks olema ala nii mängimiseks, õppimiseks kui ka puhkamiseks. Et laps suudaks paremini keskenduda ja et ka tuba näeks korras välja, peaksid tsoonid olema nii füüsiliselt kui visuaalselt eraldatud. “Ruumi aitab eraldada multifunktsionaalne kirjutuslaud, mille tugiseina katab tahvelvärv. Poodidest võib leida ka kirjutuslaudu, mis avanevad seinale kinnitatud kapist. Kui laua taga on õppimistsoon, siis tahvelsein loob laua kõrvale mängimiseks ala, kus laps saab joonistada ja lasta loovusel lennata. Mängunurk sobib laua kõrvale või taha hästi, kuid arvestama peab, et laua taga istudes poleks mänguasjad näha. Vastasel juhul tekib lapsel kiusatus nendega õppimise ajal mängida,” soovitas Ilmere.

Sisekujundaja lisab, et mängualal võiks kindlasti olla kas joonistamistahvel, molbert või magnettahvel. Viimast saab kasutada näiteks joonistuste, diplomite või fotode väljapanekuks. Kasuks tuleb ka eraldi laud male või legodega mängimiseks, pusle kokkupanemiseks või käsitööprojektideks. Lisaks soovitab ilmere mängunurgas silma alt ära panna need mänguasjad, mida laps parasjagu ei kasuta või on neist välja kasvanud. “Sorteerige lapsega mänguasjad kategooriatesse ja leidke neile kindel koht karbis või korvis. See on hea viis õpetada lapsele, kuidas asju pärast mängimist oma kohale panna,” ütles Ilmere.

Eelista seintel neutraalseid toone

Neutraalset tooni seinad on sisekujundaja sõnul hea ja samas pikaajaline lahendus seepärast, et lapse vajaduste muutumisega piisab sel juhul lapsetoas vaid mööbli, kardinate või dekoratsioonide vahetamisest. Neutraalsed toonid ei sega ka õppetööd, mängimist ega und. Universaalne seinavärv on kergelt nüansikas valge, samuti beež, helehall, hallikas-roheline ja sinakashall.

Erksamaid ja keskendumist soodustavaid värve, nagu kollast, rohelist (aga mitte liiga heledat), oranži, sinist ja pruuni soovitab Ilmere kasutada erinevatel aksessuaaridel: kalender, maakaart, seintele kinnituvad numbrid ja tähed, raamatud, pildid, värvikas kirjatarvete hoidja või hoiukarbid. Dekoratsioonidega ei tasu aga liialdada, sest tuba pole ainult õppimiseks ja mängimiseks, vaid ka puhkamiseks.

Vali lapsele funktsionaalne mööbel

Nii nagu koolis, peaks ka kodus tagama lapsele õppimiseks ja paremaks keskendumiseks mugava ja ergonoomilise koha. “Isegi, kui sel aastal kaugõppeks pole vajadust, peavad lapsed pärast koolipäeva ikkagi kodutöid tegema. Seetõttu on oluline, et lapse mööbel oleks kohandatud just tema pikkusele,” ütles Ilmere. Ta lisas, et kuna lapsed kasvavad kiiresti, on otstarbekas soetada reguleeritav laud, millel saab kõrguse kõrval reguleerida ka laua kaldenurka. Samamoodi tool, millel on reguleeritav istmekõrgus ja selja loomulikku kumerust toetav anatoomiline seljatugi.

Juhul, kui õpilasel on laud ja tool olemas, aga need ei vasta lapse tegelikkusele pikkusele, soovitab Ilmere soetada lapse jalgade alla kõrgenduse. “Kirjutuslaua kõrgus peaks olema selline, et õlgu ei oleks vaja tõsta ja küünarnukke lauapinnale asetades ei tekiks lihaspingeid. Soovitatav lauapinna kõrgus on lapse rindkerest 2-3cm allapoole,” rääkis Ilmere.

Kombineeri valguslahendusi

Sügise lähenedes, kui õhtud pikenevad, muutub sisekujundaja sõnul üha olulisemaks tööpinna võimalikult hea valgustus. Valgustus peab olema täpselt paras, mitte liiga tuhm ega ere. Ruumi põhivalgustust saab Ilmere sõnul täiendada seina-, laua- või põrandalambiga.

“Ainult laevalgusti all lugemine või õppimine võib kahjustada lapse nägemist. Seetõttu oleks hea, kui lapse töölaual on reguleeritava kõrguse ja kallutatava peaga lamp,” soovitas Ilmere. Ta lisas, et laualambil peab olema valge 60 W LED-mattpirn (et mitte silmi pimestada). Paremakäelisuse puhul peab valgusallikas paistma vasakult ja teistpidi paremalt. Sama kehtib päevavalguse kohta, mistõttu on parem asetada laud mitte aknaga paralleelselt, vaid sellega risti.

Loe hiljem
Jaga
Kommentaarid