FOTO, mida peavad nägema kõik naised: günekoloog näitab täpselt, mida tähendab sünnitades "10 sentimeetrit avatust"

 (10)
FOTO, mida peavad nägema kõik naised: günekoloog näitab täpselt, mida tähendab sünnitades "10 sentimeetrit avatust"
Foto: SCV Birth Center

Kõik naised, kes on sünnitanud või rasedana perekoolis käinud, on kuulnud väljendit "emakakaela avatus." Räägitakse mingitest sentimeetritest ja see kõik tundub nii võõras ja arusaamatu, et toimub justkui kuskil mujal. SCV Birth Center aga näitab arusaadavalt, mis siis tegelikult toimub ja mida see "10 cm avatust" päriselt tähendab.

Perekool.ee selgitab emakakaela avanemist nii:

Emakakaela küpsuse (valmisolek sünnituseks: emaka kael lüheneb ja pehmeneb, millega kaasneb limane eritis) ja avatuse jälgimiseks teeb naistearst/ämmaemand sünnitajale vaginaalse läbivaatuse. Viies kaks sõrme tuppe, leiab läbivaataja sõrmeotstega emakakaela servad. Sõrmede vahelist kaugust hinnates saadakse teada emakakaela avatus sentimeetrites.

Vaginaalse läbivaatuse tulemuste põhjal hinnatakse sünnitustegevuse efektiivsust. Saadakse teada, kui palju on emakakael avanenud tuhude algusest saadik. Näiteks, kui Sinu tuhud algasid viis tundi tagasi ja emakakaela avatuseks mõõdetakse vaginaalsel vaatlusel 5 cm, saame emakakaela avanemise kiiruseks 1 cm tunnis. Pärast kahte vaginaalset vaatlust on võimalik ligikaudselt ennustada sünnituse kestvust.

Emakakaela avatus peab lõpuks olema 10 cm.

Ja see näeb siis välja niimoodi:

Naised, meie kehad on VÕIMSAD!