Jätkuvalt hea tervise juures! 100-aastaselt koroona seljatanud Saare memmede salaretseptid, kuidas sajandi verstapostini välja vedada

 (25)
Jätkuvalt hea tervise juures! 100-aastaselt koroona seljatanud Saare memmede salaretseptid, kuidas sajandi verstapostini välja vedada
Fotod: erakogud

Saaremaa memmed Salme Leesi ja Natalia Sigibert, kellega Delfi Naistekas maikuus telefonitsi suhtles, on tänaseks koroonast tervenenud ja tagasi hooldekodus. Nüüd loetlevad nad värskes Naistelehes põhjuseid, miks nende tervis nii tugev on püsinud.

Nooremana Saaremaa haiglas kokana töötanud Salme Leesi sõnul on aidanud tal nii vanaks elada just beebieas saadud karastatus ja meres ujumine ning teine põhjus, miks naine hea tervise juures püsib, peitub tema sõnul liikumises, mida sai lapsepõlves tehtud iga ilmaga — tormi ja tuulega ning vajadusel ka läbi paksude hangede.

Veel peab Salme oluliseks tervislikku toitumist ja vaimu eest hoolitsemist, viimase osas kiidab ta koorilaulu, mis tegi rinna rõõmsaks ja pakkus võimalust ringi käia.

Viiruse sümptomiteta seljatanud Natalia Sigiberti salaretsept, kuidas sajandi verstapostini välja vedada, peitub selles, et ta on kogu elu söönud kodus kasvatatud asju ja hoidunud kõigest keemilisest. Tähtis on ka tema sõnul liikumine, mis paneb vere käima ja hoiab lihased tugevad ning seetõttu hoiatabki Natalia liigse istumise eest. "Kui muud teha ei oska, kõnni kasvõi ümber maja paar korda," õpetab ta.

Natalia lähedane jagas maikuus ka Naisteka lugejatega veel üht üllatavat saladust: ta joob enne magamaminekut lonksu konjakit. “Ma arvan, et see on ka teda niimoodi turgutanud,” naeris toona vanaproua tütre minia Tatjana.

Loe pikemat intervjuud saja-aastaste memmedega värskest Naistelehest.

Koroonaviirus SARS-CoV-2

  • Inimesed, kes kahtlustavad nakatumist koroonaviirusega, peaksid võtma ühendust oma perearstiga, küsima nõu perearsti nõuandeliinilt 1220 (välismaalt +372 634 6630) või koroonaviirusega seotud küsimuste jaoks loodud numbril 1247 või vajadusel kutsuma kiirabi, helistades hädaabinumbril 112.
  • COVID-19 haiguse sümptomid on sarnased gripile. Viiruse levinumad sümptomid on köha, palavik ja hingamisraskused. Parim kaitse nakkushaiguse leviku vastu on käte pesemine ja inimestega kontaktist hoidumine.
  • Vaata koroonaviirusesse nakatunute statistikat Eestis!
  • Loe lähemalt koroonaviiruse ja kehtivate piirangute kohta valitsuse erileheküljelt kriis.ee!
  • Nutitelefoni rakendus HOIA teavitab sind, kui oled olnud lähikontaktis koroonaviiruse kandjaga. Vaata lähemalt!