10 põnevat fakti kohvi kohta

 (6)
10 põnevat fakti kohvi kohta
Scanpix

Eile tähistati üle kogu maailma Hea Kohvi Päeva. Naisteka toimetajad, kes kohvi ei joo, magasid selle päeva kahjuks maha, kuid selle heastamiseks toome huvitavad faktid kohvist teieni täna.

Kas teadsid, et

1. Kohv on vee ja tee järel kõige enam tarbitav jook maailmas.

2. Kohvi päritolumaa on Etioopia. Euroopas alustasid esimestena kohviga kauplemist Veneetsia kaupmehed 17. sajandil. Teated esimestest kohvimajadest Eestis pärinevad 18. sajandi algusest.

3. Maailmas toodetakse praegu 8,5 miljonit tonni kohvi aastas. Igal aastal kasvab kohvitarbimine 2-3% võrra ning jõuab prognoositavalt 10 miljoni tonnini 2025. aastal.

4. Kohviistandused asuvad troopikas, soojas ja niiskes piirkonnas, 800 — 2500 meetri kõrgusel merepinnast. Maailma suurimad kohvitootjamaad on Brasiilia, Vietnam, Kolumbia ja Indoneesia.

5. Kohvitööstus on peamiseks sissetulekuallikaks rohkem kui 200 miljonile inimesele.

6. Ühes tumepunases kohvimarjas kasvab kaks kohviseemet ehk kohviuba. Tragimad töölised kohviistandustes suudavad korjata kuni 100 kg kohviube päevas.

7. Kohvijook koosneb kuni 98,5% ulatuses veest, seega on värske ja külm vesi kvaliteetselt röstitud ning jahvatatud kohvioa kõrval teine oluline komponent suurepärase kohvijoogi valmistamiseks.

8. Maailma suurimad kohvijoojad on soomlased, kes tarbivad aastas rohkem kui 11 kg kohvi inimese kohta. Eestlaste keskmine kohvitarbimine moodustab 5 kg aastas.

9. Saksa kaupmehe Gustav Pauligi poolt 1876. aastal Soomes asutatud Pauligi kohvikontsern on täna Eesti ja Soome kohvituru liider. Ettevõtte turuosa neis riikides moodustab vastavalt 39% ja 55%.

10. Traditsiooniliselt tähistatakse Hea Kohvi Päeva igal aastal 6. juunil, mis on ühtlasi Pauligi asutaja Gustav Pauligi nimepäev.

Pange siis Hea Kohvi Päev järgmise aasta kalendrisse kirja, eks! Naistekas küll kirjutab üles, et enam ei ununeks!