Aitame koos! Kurva õnnetuse läbi ajukahjustuse saanud väike Jürgen tahab uuesti kõndima õppida

 (93)
Aitame koos! Kurva õnnetuse läbi ajukahjustuse saanud väike Jürgen tahab uuesti kõndima õppida
Foto: Facebook

Facebookis levib üleskutse aidata väike Jürgen taas kõndima. Jürgen oli just lõpetanud 2. klassi Nissi Põhikoolis, kui ta 2016. aasta 29. juunil tiigis sõpradega torudel mängides vee alla kukkus. Ta küll päästeti, kuid vee all olnud minutid olid liiga pikad ja ta sai ajukahjustuse.

Peale õnnetust oli Jürgen 2,5 kuud koomas. Seni aktiivne kergejõustiklane, jalgpallifänn ja viiulimängija on nüüdseks voodisse aheldatud. Ta on kaotanud kõnevõime, jäsemed on jäikunud ja lihased lamamisest kärbunud.

Aga tema soov elada ja liikuda on väga suur. Nii on tema taastumine olnud suurte elusammudega. Tema raviarst ja füsioterapeudid näevad Jürgeni tahet ja usuvad koos perega, et see laps võib liikuma ja käima hakata.

Jürgen naeratab temaga suhtlemise peale, vahepeal isegi naerab laginal ning reageerib oma nimele. Samas krimpsutab kulmu ebameeldivuse peale ja nutab, kui on valus. See annab märku tema teadvelolekust. Jürgen sööb gastrostoomi (kõhtu paigaldatud toru) abil viis korda päevas blendrist läbi lastud toitu ja õpib praegu neelama. Järelevalve all saab ta Haapsalu Neuroloogilises Rehabilitatsiooni keskuses juba veidi ka tahkemat toitu, aga ema-isa kodus ei julge seda veel anda, kartes, et äkki ta ei neela ja nad võivad poja lämmatada.

Jõulukuul naeratab ta voodist vasakule seinale pandud tema enda joonistatud päkapiku peale.

Seotud lood:

Viimasest Haapsalus käigust saati tõstab ta juba pead, teda puusadest keerates tõstab ta ise käed järgi.

Isa treeningsõprade abil kingitud spetsiaalse bussiga käib Jürgen oma ratastoolis Raikküla koolis hooldusõppe klassis, kuulab hea meelega lastelaulude plaate, naudib mullivanni. Tema silmad lähevad elevile kui külla tulevad vanemad õed või ema-isa räägivad, et minnakse autoga sõitma.

Jürgeni ema tuli peale õnnetust töölt ära ja saab nüüd hooldusõe palka 56€ kuus. Isa läks peale õnnetust tööle sugulase juurde, kes võimaldab käia tööl paindlikult, et pere saaks Jürgeniga hoolduskoolis, Pärnus arstil ja Haapsalus teraapiates käia.

Jürgen sai see nädal jalgadele ortoosid, tal on valus ja tõrgub, aga ema püüab nendega jalalabasid õigesse asendisse tagasi painutada. Järgmise sammuna vajab ta seismislauda, et vaikselt harjutada oma organismi taas vertikaalses asendis olema. Tema kasv ei ole peatunud, seega on praegune ratastool talle juba väikseks jäämas. Tema emal on raskusi kasvava poja pesemisega kitsa duši all ja lihaste hoolduseks soovitatakse massaaživanni, mida kahjuks pole perel võimalik soetada.

Kuidas saad sina Jürgenit aidata?

Kui Sa näed võimalust toetada Jürgenile seismislaua, ratastooli ja massaaživanni soetamisel, anneta palun Jürgenile avatud kontole: Jürgen Simovart EE332200221059694712

Kui Sul on osavad käed kudumaks Jürgenile kampsun laiade varrukatega ja lukuga, et tema käed mahuksid läbi, siis oleks Jürgenil talvel soojem.

Tema ravi kiirendaks oluliselt, kui oleks füsioterapeut, kes oleks nõus heast tahtest käima Jürgeni kodus (ca 50 km Tallinnast) temaga tegelemas või oleks raha, et füsioterapeudie selle eest maksta. Hetkel on Jürgenil tänu kodukandi inimeste annetusele jaanuari lõpuni füsioterapeudi juures võimalik käia. Edasi sõltub siinsest algatusest.

Lisaks rahalisele toetusele, millega pere saab osta Jürgenile seisulaua, ratastooli ja massaaživanni, meeldivad Jürgenile:

 • jalanõude asemel sussid, millel oleks nt lambanahast vm tald;
 • laste muusikaplaadid;
 • lasteraamatud, mida pere saaks talle ette lugeda;
 • liikumispedaalid liigutamiseks, mis annavad tema ajule impulsi tegutsemisvajaduseks;
 • spetsiaalset suuvett Schülke+ Octenidol, mida ta tohib ka neelata (tema hambaid praegu veel pesta ei saa);
 • poiste riideid pikkusele 150 cm, sh kampsunid ja üleriided peaksid olema lukuga, võib mõelda ka suuremate suuruste peale, sest tegu on ju kasvava lapsega

Jürgeni silm läheb särama ka järgnevate toitude peale:

 • erinevad pudrud — neid ta ootab kui hommikuti oma ringutused ära teeb;
 • (puljongid — pole enam vaja, sest Jürgeni lemmikute Foodstudio puljongite firma võttis ise ühendust ja aitab nüüd igakuiselt);
 • laste purgitoite, kuhu ema blenderdatud liha lisab;
 • naturaalsed smuutid;
 • erinevad soojad teed (eelkõige annab pere kummeli või fenkoli teed, et tema seedimist toetada)

Kui Sul on võimalik Jürgenit kasvõi mõnega neist asjadest toetada, kirjuta sellest Facebooki üleskutse alla. Asjad kogutakse kokku jaanuari lõpuks.

Kokku oleks vajalik Jürgenile vahendite soetamiseks ca 10 000€.