Ajakirjanik Anna-Maria Veidemann-Makko: abielu on kompromisside kunst

 (7)
Anna-Maria Veidemann-Makko
Anna-Maria Veidemann-MakkoFoto: Ilmar Saabas

Täna Ülemiste Citys toimunud isadepäeva konverentsil „Mis mõte on abielluda?“ ütles ajakirjanik Anna-Maria Makko, et pärast 12 aastat abielu on ta õppinud oma abikaasa kiiksudega toime tulema ja vastupidi, abikaasa tema omadega — see ongi üks hea suhte aluseid. "Võib-olla mõni teine mees ei taluks mu kiikse üldse!"

„Abiellusin suurest armastusest ja meeletust armumisest,“ lausus Anna-Maria. „Meil läks kõik nagu Ameerika filmis, kohtusime 2007. aastal Delfi Date’is. Mul oli kohe selline tunne, et kas nüüd või mitte kunagi. Ervin oligi üks esimesi mehi mu elus, ta oli ainuke ja õige. Kihlusime jõululaupäeval, juba 2 kuud pärast kohtumist. Jõulukuuse all oli kihlasõrmus. Ervin laskus põlvele. Ka abielludes oli suur tunne ja armastus sees,“ meenutas Anna-Maria romantilist sündmust.

„Hommikul küsisin mehelt, miks me siis abiellusime, ta vastas, et tunnetas, et minul oli seda pulma ja kindlustunnet vaja. Naine peab tundma, et mehel on tõsi taga, see pole üks kuu või aasta, see on pikem projekt, millega kaasnevad lapsed,“ rääkis Anna-Maria.

„Meil olid kiriklikud pulmad. Minu mees usklik pole, mina olen rohkem usklikum, aga miks me tegime siis kiriklikud pulmad? Seal on siiski sümboolne väärtus — „jah“ sõna ehk üksteisele truuks jäämise lubadus millegi kõrgema ees. Täna võin öelda, et oleme oma otsusega väga rahul,“ lisas ta.

Seotud lood:

Anna-Maria märkis, et tema vanematel täitub veebruaris 41 abieluaastat, ämmal ja äial 45. „Kindlasti on see väga ilus ja oluline eeskuju. Koos peab olema hea, koos peab olema usaldus. Armastus teiseneb ajas. Meeletu armastus kestab kõigest mõned kuud kuni aasta. Armastus on igapäevane tunnetus, et teine hoolib sinust. Olen oma mehele väga tänulik, et saan oma tööd teha, olla avalikkuse ees. Minu mees on olnud minu tagala. Mees aitab palju meie last kasvatada. Toob teda koolist, teeb süüa. Tänu sellele saan teha tööd, mis mulle meeldib. Teles on ju päevad väga pikad. Tunnustan teda selle eest väga.“

Oma otsuse kohta abielluda lausub Anna-Maria, et see on olnud hästi loomulik. „Ma polegi teistmoodi mõelnud. Abielu annab ka juriidilise toe — kui ühel päeval läheb midagi nihu, on raamistik, milles toimetada. Olen endale usaldatud lugudest õppinud, et väga oluline on igas olukorras jääda sõpradeks ja lapse silmade ees hästi läbi saada. See on kõige kohutavam, kui lapsed peavad kannatama ning üksteisele hakatakse kätte maksma.“

Anna-Maria märgib, et ei tema ega ta mees ei viitsiks enam uuele ringile minna. „Võib-olla me oleme juba vanurid, kuid kõigega otsast alustamine tundub nii keeruline. Aga oma mehega abielluksin täna taas uuesti, ka 12 aastat hiljem.“

Konverentsil võtavad sõna rahvastikuminister Riina Solman, suhtekorraldaja Janek Mäggi, kirjandusteadlane Maarja Vaino, ajakirjanik Anna-Maria Veidemann-Makko, vandeadvokaat Paul Keres, eetik Meego Remmel. Paneeldiskussioonis „Kellega tohib abielluda?“ osalevad riigikogu liige Signe Riisalo, riigikogu liige Priit Sibul ning ettevõtja Urve Palo. Päeva modereerib Hannes Hermaküla.