Iga mees, kellega veebis tutvud, ei pruugi olla prints valgel hobusel — kuidas tunda ära petist?

 (9)
Veebikonstaabli nõuanded!
Iga mees, kellega veebis tutvud, ei pruugi olla prints valgel hobusel — kuidas tunda ära petist?
Foto: Shutterstock

Iga mees, kellega suhtlema satud, ei pruugi olla prints valgel hobusel. Täna hommikul rääkis Star FM hommikuprogrammis oma loo suhtlusest armastust avaldava kelmiga eestlanna Maria, mille peale veebikonstaabel Ville Ränik jagas Facebookis nippe, kuidas üldse saada aru, et suhtled petisega.

“Niinimetatud armukelmuse skeemis otsivad kurjategijad ohvreid internetikeskkonnast, enamasti sotsiaalvõrgustikest ja tutvumissaitidelt,” selgitas Ränik. “Maria räägitud lugu, nagu ka paljud teised lood, on üldiselt üsna läbinähtava ja sellest tulenevalt kohati naljaka stsenaariumiga. Kurvem on paraku tõsiasi, et kõik “väljavalitud” ei suuda pettust kohe läbi näha.”

Veebikonstaabli soovitused:

 • Interneti vahendusel tutvuste tegemisel arvesta, et isiku poolt määratud nimi ja pilt ei pruugi olla tegelikud. Ühtlasi isiku ilus jutt ja reaalsed kavatsused ei pruugi alati ühtida.
 • Suurt armastust avaldavad kirjasõbrad ei avalda infot iseenda kohta. Profiilides kasutatakse välismaailmas levinud nimesid ja internetist leitud pilte, mis sobivad kelmi looga. Näiteks kui kelm esineb USA sõdurina, kelle teenistuskoht on Iraagis, siis kasutabki avalikult kättesaadavaid pilte USA sõdurist.
 • Suhtluse hoidmisega nähakse vaeva. Tihti võib suhtlus kesta lausa terve kuu enne kui asutakse raha küsimiseni. Kelmi jaoks on tõenäoliselt tegemist igapäevatööga ning „tööd“ tehakse ilmselt korraga mitmel rindel.
 • Levinuim viis kohata sellist armastusest pakatavat imelist meest on välismaistes tutvumisportaalides. Samas on näiteid, kuidas ohvrini on jõutud Facebook’i vahendusel. Narratiiv: isik X võtab vastu sõbrakutseid võõrastelt. Ka välismaalastelt, kellega puudub igasugune seos. Võõras otsib isiku X sõbralistist välja sobivad ohvrid ning suhtluse alustades viitab sellele, et meil on ühiseid tuttavaid üritades sellega mõjuda usaldusväärsemana.
 • Ära saada raha isikule, kellega kunagi päriselt kohtunud ei ole. Ühtlasi mõtle põhjalikult ja pea kellegagi nõu kui otsustad minna internetis tutvutud isikuga kohtuma. Kindlasti ära reisi välismaale kellegagi kohtuma.
 • Vana klassika — kui miski tundub liiga hea, et olla tõsi, siis see üldiselt ei olegi tõsi.
Seotud lood:

Oska märgata järgnevat:

 • Tihti peale tutvumist tehakse ruttu ettepanek jätkata suhtlust algupärasest suhtluskanalist erinevas keskkonnas.
 • Pikad armastusest nõretavad tekstid — tegemist on copy-paste jutuga, mis ei ole kindlasti ainult Sinule mõeldes kirjutatud.
 • Eestikeelse suhtluse puhul on tegemist tihti selgelt arusaadava Google tõlkega. Inglise keeles on suhtlus grammatiliselt tunduvalt korrektsem, kuid kohati siiski üsna konarlike väljenditega.
 • Väidetavalt kelmil on mingi seos Eestiga. Lätlasele väidab kelm, et tal on mingi isiklik seos Lätiga jne.
 • Tihti on väidetavate suurt armastust avaldavate kelmide pered katkised, ollakse lahutatud või on pereliikmed saanud kuidagi traagiliselt surma.
 • Stsenaariumid korduvad: kelm esineb sageli misjonärina, arstina, sõdurina, laeva kaptenina, laeva kokana, naftaplatvormi töölisena…
 • Raha küsimise põhjused korduvad: tahab külla tulla ning oleks vaja abi reisikulude (lennupiletid, viisad) katmisel, on vaja abi ootamatute ravikulude katmiseks, merel on piraadid ning isik tahab saata oma isiklikud väärtuslikud esemed Sinu juurde turvalisse kohta — saatmiskulud vajavad katmist

Maria loos mängis rolli kelmi fiktiivne tütar, kes vajas rahalist abi. Nimelt taheti, et Maria kannaks tütre õpetajale raha UK pangakontole ning Maria sai teada väidetava õpetaja nime ja arvelduskonto numbri. Siinkohal on oluline teada, et selle konto taga ei ole kelmi isiklik konto. See oleks liiga lihtne. Näide: kelm palub peale mõõdukalt pikka suhtlust, et isik võtaks vastu ühe ülekande, kuna ta ei saa seda mingil fantaasiarikkal põhjusel ise teha. Edasi liigub raha kelmi juhendamisel ilmselt kuhugi offshore panka. Võimalik isegi, et enne lõpppeatusesse jõudmist läbib raha veel mitme armastusest pimestatud „väljavalitu“ kontot.

Mida sina ise saad ära teha?

 • Ole ITvaatlik — suhtu infosse mõõduka kriitilisusega.
 • Kasuta otsingumootorit ning guugelda isiku väidetavat nime, pilti ja taustalugu — võid teha üllatavaid avastusi.
 • Ühtlasi külasta oma üksi elavaid lähedasi ning räägi neile ka.