Ja nagu reeglitega sageli juhtub, veavad nad sind alt just siis, kui sa seda kõige vähem ootad. Kaasaegne ajajuhtimine tähendab aina vähem mudeleid ja reegleid ning üha rohkem kainet mõistust. Vaatame järgnevalt mõnda levinud efektiivsustehnikat või nõuannet ja proovime teha täpselt vastupidi.
Brian Tracy legendaarne „Eat that frog” (söö see konn) raamat on saanud produktiivsuse mantraks. Kuna konna on teatavasti (ma mõtlen elusast peast) suhteliselt ebameeldiv süüa, siis me tavaliselt lükkame selle söömist edasi nii kaua kui võimalik. Kuid konna söömisest veelgi halvem on pidev teadmine, et konn tuleb meil hiljem nii kui nii alla neelata. Sestap soovitataksegi, et söö konn parem kohe ära. On küll ebameeldiv, aga peale seda tundub kõik lihtne ja maitsev. Sama lugu on ajajuhtimises raskete ja oluliste kohustustega — tee need pigem kohe ära, siis on hiljem lihtsam. Või… kas on? Võtame näiteks saabuvad e-kirjad. Vahetevahel on nende seas mõni anekdooti sisaldav kiri, mille saatja on märkinud madala olulisusega. Mina aga loen sellised kirjad kõige esimesena läbi. Miks? Sellepärast, et naljadega kirjad ei too mulle probleeme juurde, võtavad vähe aega, ma saan nad kohe ära kustutada ja teevad mu tuju heaks! Ühesõnaga — naljakirjad vähendavad stressi, mistõttu on hoopis lihtsam võtta peale seda ette mõni tõsisem tööülesanne ja see tõstetud meeleolu lainel hoopis efektiivsemalt ära teha.
Teine tüüpiline soovitus on otse Eesti vanasõnavaramust: „Varane lind leiab ikka tera!” Ehk siis, kes vara tõuseb, see palju jõuab?! See võis ju nii olla siis, kui produktiivsus tähendas põllutööde jaoks päikesevalguse maksimaalset ärakasutamist, kuid tänapäeval ei ole meie töö seotud päikesetõusuga! Aina rohkem tööandjaid mõistab, et inimesed on erinevad ja paljudele „õhtuinimestele” hommikune rabelemine lihtsalt ei sobi. Hea näide on Monkseatoni Keskkool Suurbritannias, kus puudumised ja hilinemised on vähenenud, eksamitulemused on märkimisväärselt paranenud ja seda kõike tänu koolitundide alguse muutmisele 09:00st kella 10:00 peale. Seega on inimesed erinevad ja samuti peavad olema erinevad nende töögraafikud.